Bizonytalanság alakítja az idegenforgalmat, mentenék az idényt az utazásszervezők

Még nem tudni, hogyan tovább. Ha nincs lehetőség a beltéri medencék, spák használatára, hamarosan turisták nélkül maradhat Félixfürdő is •  Fotó: Facebook/Ștrand Apollo-Felix

Még nem tudni, hogyan tovább. Ha nincs lehetőség a beltéri medencék, spák használatára, hamarosan turisták nélkül maradhat Félixfürdő is

Fotó: Facebook/Ștrand Apollo-Felix

Rendhagyó az idei ősz a turizmusban, hiszen az utazásszervezők abban bíznak, hogy még szeptemberben is folytatódik a későn elrajtolt nyári idény. Igaz, inkább csak belföldi célpontok jönnek szóba. Ehhez viszont arra is szükség lenne, hogy megnyithassanak végre a gyógyfürdők, wellnessközpontok. A téli síutak iránt egyelőre a bizonytalanság miatt még nincs érdeklődés.

Bíró Blanka

2020. szeptember 12., 08:082020. szeptember 12., 08:08

Bár az iskolakezdés minden évben látványosan visszaveti a forgalmat a turizmusban, idén bizakodnak az utazásszervezők, hogy az amúgy is megtépázott ágazat még talpon tud maradni. Egy-két napos hétvégi kirándulásokat szerveznek, gyógykezeléseket ajánlanak, és bíznak benne, hogy eredményes lesz az erőteljes lobbi, és sikerül engedélyeztetni a wellness-, illetve spaközpontok újranyitását. A forgalom nagy része beszorult a határok közé, mert a bizonytalanság sokak kedvét elveszi attól, hogy külföldön próbálkozzanak. Törökország ugyanakkor a vártnál jobban teljesít, hiszen nem kérnek koronavírustesztet, és fokozottan figyelnek az óvintézkedésekre.

Rányomja a bélyegét a bizonytalanság

A lassan magához térő turizmusnak újabb akadályokkal kell szembesülnie: nemcsak az iskolakezdés csökkenti a forgalmat, hanem a különböző országok által bevezetett szigorítások, például a magyarországi határzár is – értékelt a Krónika megkeresésére László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Mint részletezte, a romániai turisták a korábbi években az őszi szezonban szívesen utaztak Hajdúszoboszlóra, Gyulára, ezek a lehetőségek most kiestek. Visszariasztja ugyanakkor az embereket a külföldi utazástól, hogy folyamatosan tájékozódni kell, hol kérnek koronavírustesztet, hol van teljes határzár. Éppen ezért – tudtuk meg a szakembertől –

Törökország az idén a vártnál sokkal jobban teljesített, hiszen nem kértek tesztet, és fokozottan betartották az óvintézkedéseket, így a török csomagok iránti kereslet túlszárnyalta a görögországit.

László Endre elmondása szerint Bulgária idén is tartotta magát, a járványhelyzet előidézte kihívásokat sokkal jobban vette, mint a romániai tengerpart.

Hátrányból előnyt kovácsolni

„A belföldi kirándulások egyik mentőöve lehet, ami az oktatás szempontjából hátrány, vagyis, hogy sok tanintézetben távoktatásra kényszerülnek. Hiszen a szülők dönthetnek úgy, hogy néhány napra elutaznak, kihasználják a szép időt, mert ha a kiszemelt helyszínen van internet, a gyerek számára ott is megoldható, hogy bekapcsolódjon az online oktatásba” – irányította rá ugyanakkor a figyelmünket László Endre, aki szerint az ősz folyamán sokan igénybe veszik majd a gyógykezeléseket, így azok a szállodák, központok, ahol erre lehetőség van, „újra labdába rúghatnak”.

A nyár folyamán egyértelműen kiderült, hogy a szállodák forgalma jobban visszaesett, mint a panzióké, a gyógykezelésekkel viszont behozhatják a csökkenést. A turisztikai szakértő emlékeztetett, hogy bár a beltéri medencéket nem nyithatták meg, az egyénre szabott gyógykezelések zajlanak, igénybe lehet venni a mofettákat, a kádfürdőket, galvánfürdőket, pakolásokat, a masszázst.

László Endre abban is bízik, hogy eredményes lesz az erőteljes lobbi a wellness- és spaközpontok megnyitásának engedélyezésére, ami szintén hozzájárulhat az őszi turisztikai forgalom élénkítéséhez.

Idézet
Novemberben még hétvégére sem megy el senki Tusnádfürdőre, Felixfürdőre, ha nincs lehetőség a benti medencék használatára, viszont az elmúlt évek tapasztalata bizonyítja, hogy ha a wellnessközpontok működnek, akár telt házasok is lehetnek ezek a fürdőhelyek”

– osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember. Arra is kitért, hogy a téli szezonra, a síszünetek iránt még egyáltalán nincs érdeklődés. „Az új helyzetben már nem jellemző az előfoglalás. A turisták egy napra vagy legtöbb két hétre előre gondolnak és foglalnak. A bizonytalanság rányomja a bélyegét az ágazatra” – szögezte le a szakértő.

Sokan kihasználják még a meleg napokat. Parajd most is népszerű a turisták körében •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Sokan kihasználják még a meleg napokat. Parajd most is népszerű a turisták körében

Fotó: Jakab Mónika

Tavaszi helyreállásban reménykednek

Ősszel, iskolakezdéskor minden évben csökken a forgalom a turizmusban, ez idén sincs másként, még a visszafogott nyári kereslethez képest is tapasztalható visszaesés – mondta el lapunknak Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Rámutatott: szeptember közepétől már csak azok indulnak el, akiket nem érint a tanévkezdés, tehát nincs óvodás, iskolás korú gyerekük. Ők, akárcsak a többség nyáron, belföldre, Törökországba, Bulgáriába utaznak, és néhányan bevállalják az egyiptomi utat. Belföldön a Duna-delta az egyik legnépszerűbb úti cél, a tengerpartra és hegyvidéki üdülőkbe is foglalnak.

Idézet
Hatalmas segítség lenne a belföldi turizmusnak, ha megnyithatnak a wellnessközpontok”

– vallja Joós Stefan is. Mint aláhúzta: belföldi városnéző kirándulásokat nem is szervez az utazási iroda, a néhány napos kiruccanást saját maguknak leszervezik a turisták. Az utazásszervező szerint bizakodásra ad okot, hogy már vannak érdeklődők a jövő év eleji egzotikus utak iránt, ám ezek az úti célok egyelőre zárva vannak. Aggodalomra ad okot meglátása szerint ugyanakkor, hogy ha jelentősen lecsökken a kereslet, a légitársaságoknak nem éri meg járatokat indítani. A sívakációk iránt még náluk sem érdeklődnek, holott az elmúlt években szeptemberben már azokra is elkezdődtek a foglalások.

Idézet
Még senki nem tudja, milyen korlátozásokat, óvintézkedéseket kell betartaniuk a szállodáknak télen, és ezeket miként tudják gyakorlatba ültetni. Nyáron-ősszel ez egyszerűbb, hiszen még mindig kiülhetnek a vendégek a teraszra”

– részletezte Joós Stefan, aki abban bízik, hogy ha a járványhelyzet enyhül, sikerül ellenőrzés alatt tartani a fertőzés terjedését, lesz védőoltás, akkor jövő tavaszra a turizmus is gőz­erővel újraindulhat.

„Nincs vége a szezonnak”

Továbbra is tervezünk, nem tekintjük lezártnak a szezont – mondta el a Krónikának Ari Kriszta, a nagyváradi Dominotour utazási iroda munkatársa. Kifejtette, még vannak érdeklődők, sokan most szeretnék felhasználni a megmaradt üdülési utalványokat.

Idézet
A határok közé szorult a turizmus nagy része, az iskolakezdés miatt sajátos belföldi ajánlatokkal, egy-két napos, hétvégére ütemezett kirándulásokkal készülünk leginkább, az ezekre meghirdetett helyek általában be is telnek”

– részletezte az utazási iroda munkatársa. Az egynapos kirándulásokat szombatra, a kétnaposokat szombat–vasárnapra időzítik. Hirdetnek kirándulásokat például a nagykárolyi Károlyi-kastélyhoz, a zsibói botanikus kertbe, a havasrekettyei Menyasszonyfátyol-vízeséshez vagy Máramaros megyébe is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 09., péntek

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint

Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.

Jólétmérés: Magyarország továbbra is megelőzi Romániát az emberi fejlettségi index szerint
2025. május 08., csütörtök

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP

Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.

Az európai autóipar megsegítésére irányuló módosítást fogadott el az EP
2025. május 08., csütörtök

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint

Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.

Románia nem szorul az IMF „fájdalmas” reformjaira a miniszter szerint
2025. május 08., csütörtök

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen

Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.

Továbbra is Bukarest vonzza a legtöbb turistát, erdélyi megye a második helyen
2025. május 08., csütörtök

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat

Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.

Napról napra kevesebbet ér a pénzünk: drágul az euró, rohamléptekben nő a kamat
2025. május 08., csütörtök

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre

Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Elemző a gazdaság alakulásáról: nincs pozitív forgatókönyv az idei évre
2025. május 07., szerda

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég

Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Magyarországon terjeszkedik egy romániai fogászati cég
2025. május 07., szerda

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli

Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.

Nem tetszik az Európai Bizottságnak, hogy kevesebbet fizetünk a gázért, az ársapka kivezetését követeli
2025. május 07., szerda

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is

Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.

Borús kilátások: 5,09 lejre nőtt az euró árfolyama, gyors tempóban emelkedik a ROBOR szintje is
2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt