Bizonytalanság alakítja az idegenforgalmat, mentenék az idényt az utazásszervezők

Még nem tudni, hogyan tovább. Ha nincs lehetőség a beltéri medencék, spák használatára, hamarosan turisták nélkül maradhat Félixfürdő is •  Fotó: Facebook/Ștrand Apollo-Felix

Még nem tudni, hogyan tovább. Ha nincs lehetőség a beltéri medencék, spák használatára, hamarosan turisták nélkül maradhat Félixfürdő is

Fotó: Facebook/Ștrand Apollo-Felix

Rendhagyó az idei ősz a turizmusban, hiszen az utazásszervezők abban bíznak, hogy még szeptemberben is folytatódik a későn elrajtolt nyári idény. Igaz, inkább csak belföldi célpontok jönnek szóba. Ehhez viszont arra is szükség lenne, hogy megnyithassanak végre a gyógyfürdők, wellnessközpontok. A téli síutak iránt egyelőre a bizonytalanság miatt még nincs érdeklődés.

Bíró Blanka

2020. szeptember 12., 08:082020. szeptember 12., 08:08

Bár az iskolakezdés minden évben látványosan visszaveti a forgalmat a turizmusban, idén bizakodnak az utazásszervezők, hogy az amúgy is megtépázott ágazat még talpon tud maradni. Egy-két napos hétvégi kirándulásokat szerveznek, gyógykezeléseket ajánlanak, és bíznak benne, hogy eredményes lesz az erőteljes lobbi, és sikerül engedélyeztetni a wellness-, illetve spaközpontok újranyitását. A forgalom nagy része beszorult a határok közé, mert a bizonytalanság sokak kedvét elveszi attól, hogy külföldön próbálkozzanak. Törökország ugyanakkor a vártnál jobban teljesít, hiszen nem kérnek koronavírustesztet, és fokozottan figyelnek az óvintézkedésekre.

Rányomja a bélyegét a bizonytalanság

A lassan magához térő turizmusnak újabb akadályokkal kell szembesülnie: nemcsak az iskolakezdés csökkenti a forgalmat, hanem a különböző országok által bevezetett szigorítások, például a magyarországi határzár is – értékelt a Krónika megkeresésére László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Mint részletezte, a romániai turisták a korábbi években az őszi szezonban szívesen utaztak Hajdúszoboszlóra, Gyulára, ezek a lehetőségek most kiestek. Visszariasztja ugyanakkor az embereket a külföldi utazástól, hogy folyamatosan tájékozódni kell, hol kérnek koronavírustesztet, hol van teljes határzár. Éppen ezért – tudtuk meg a szakembertől –

Törökország az idén a vártnál sokkal jobban teljesített, hiszen nem kértek tesztet, és fokozottan betartották az óvintézkedéseket, így a török csomagok iránti kereslet túlszárnyalta a görögországit.

László Endre elmondása szerint Bulgária idén is tartotta magát, a járványhelyzet előidézte kihívásokat sokkal jobban vette, mint a romániai tengerpart.

Hátrányból előnyt kovácsolni

„A belföldi kirándulások egyik mentőöve lehet, ami az oktatás szempontjából hátrány, vagyis, hogy sok tanintézetben távoktatásra kényszerülnek. Hiszen a szülők dönthetnek úgy, hogy néhány napra elutaznak, kihasználják a szép időt, mert ha a kiszemelt helyszínen van internet, a gyerek számára ott is megoldható, hogy bekapcsolódjon az online oktatásba” – irányította rá ugyanakkor a figyelmünket László Endre, aki szerint az ősz folyamán sokan igénybe veszik majd a gyógykezeléseket, így azok a szállodák, központok, ahol erre lehetőség van, „újra labdába rúghatnak”.

A nyár folyamán egyértelműen kiderült, hogy a szállodák forgalma jobban visszaesett, mint a panzióké, a gyógykezelésekkel viszont behozhatják a csökkenést. A turisztikai szakértő emlékeztetett, hogy bár a beltéri medencéket nem nyithatták meg, az egyénre szabott gyógykezelések zajlanak, igénybe lehet venni a mofettákat, a kádfürdőket, galvánfürdőket, pakolásokat, a masszázst.

László Endre abban is bízik, hogy eredményes lesz az erőteljes lobbi a wellness- és spaközpontok megnyitásának engedélyezésére, ami szintén hozzájárulhat az őszi turisztikai forgalom élénkítéséhez.

Idézet
Novemberben még hétvégére sem megy el senki Tusnádfürdőre, Felixfürdőre, ha nincs lehetőség a benti medencék használatára, viszont az elmúlt évek tapasztalata bizonyítja, hogy ha a wellnessközpontok működnek, akár telt házasok is lehetnek ezek a fürdőhelyek”

– osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember. Arra is kitért, hogy a téli szezonra, a síszünetek iránt még egyáltalán nincs érdeklődés. „Az új helyzetben már nem jellemző az előfoglalás. A turisták egy napra vagy legtöbb két hétre előre gondolnak és foglalnak. A bizonytalanság rányomja a bélyegét az ágazatra” – szögezte le a szakértő.

Sokan kihasználják még a meleg napokat. Parajd most is népszerű a turisták körében •  Fotó: Jakab Mónika Galéria

Sokan kihasználják még a meleg napokat. Parajd most is népszerű a turisták körében

Fotó: Jakab Mónika

Tavaszi helyreállásban reménykednek

Ősszel, iskolakezdéskor minden évben csökken a forgalom a turizmusban, ez idén sincs másként, még a visszafogott nyári kereslethez képest is tapasztalható visszaesés – mondta el lapunknak Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Rámutatott: szeptember közepétől már csak azok indulnak el, akiket nem érint a tanévkezdés, tehát nincs óvodás, iskolás korú gyerekük. Ők, akárcsak a többség nyáron, belföldre, Törökországba, Bulgáriába utaznak, és néhányan bevállalják az egyiptomi utat. Belföldön a Duna-delta az egyik legnépszerűbb úti cél, a tengerpartra és hegyvidéki üdülőkbe is foglalnak.

Idézet
Hatalmas segítség lenne a belföldi turizmusnak, ha megnyithatnak a wellnessközpontok”

– vallja Joós Stefan is. Mint aláhúzta: belföldi városnéző kirándulásokat nem is szervez az utazási iroda, a néhány napos kiruccanást saját maguknak leszervezik a turisták. Az utazásszervező szerint bizakodásra ad okot, hogy már vannak érdeklődők a jövő év eleji egzotikus utak iránt, ám ezek az úti célok egyelőre zárva vannak. Aggodalomra ad okot meglátása szerint ugyanakkor, hogy ha jelentősen lecsökken a kereslet, a légitársaságoknak nem éri meg járatokat indítani. A sívakációk iránt még náluk sem érdeklődnek, holott az elmúlt években szeptemberben már azokra is elkezdődtek a foglalások.

Idézet
Még senki nem tudja, milyen korlátozásokat, óvintézkedéseket kell betartaniuk a szállodáknak télen, és ezeket miként tudják gyakorlatba ültetni. Nyáron-ősszel ez egyszerűbb, hiszen még mindig kiülhetnek a vendégek a teraszra”

– részletezte Joós Stefan, aki abban bízik, hogy ha a járványhelyzet enyhül, sikerül ellenőrzés alatt tartani a fertőzés terjedését, lesz védőoltás, akkor jövő tavaszra a turizmus is gőz­erővel újraindulhat.

„Nincs vége a szezonnak”

Továbbra is tervezünk, nem tekintjük lezártnak a szezont – mondta el a Krónikának Ari Kriszta, a nagyváradi Dominotour utazási iroda munkatársa. Kifejtette, még vannak érdeklődők, sokan most szeretnék felhasználni a megmaradt üdülési utalványokat.

Idézet
A határok közé szorult a turizmus nagy része, az iskolakezdés miatt sajátos belföldi ajánlatokkal, egy-két napos, hétvégére ütemezett kirándulásokkal készülünk leginkább, az ezekre meghirdetett helyek általában be is telnek”

– részletezte az utazási iroda munkatársa. Az egynapos kirándulásokat szombatra, a kétnaposokat szombat–vasárnapra időzítik. Hirdetnek kirándulásokat például a nagykárolyi Károlyi-kastélyhoz, a zsibói botanikus kertbe, a havasrekettyei Menyasszonyfátyol-vízeséshez vagy Máramaros megyébe is.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. november 11., hétfő

Grindeanu: 1000 kilométer új autópálya az „óvatos” forgatókönyv

Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.

Grindeanu: 1000 kilométer új autópálya az „óvatos” forgatókönyv
2024. november 11., hétfő

Csúcson a bitcoin: Trump elnökké választása elhozhatta a kriptovaluták aranykorát

Rekordszintre emelkedett a bitcoin jegyzése hétfőn fél 12 körül azokra a várakozásokra, hogy Donald Trump megválasztott amerikai elnök kedvező szabályozási környezetet alakít ki a kriptovalutáknak, ami erősíti jegyzéseiket.

Csúcson a bitcoin: Trump elnökké választása elhozhatta a kriptovaluták aranykorát
2024. november 11., hétfő

Annyira felkészült Románia a télre, hogy már a 100 százalékot is meghaladta a gáztározók telítettsége

Románia felkészült a télre, a földgáztárolók telítettebbek, mint tavaly ilyenkor, a töltöttségi szintjük meghaladta a 101 százalékot – nyilatkozta hétfőn Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.

Annyira felkészült Románia a télre, hogy már a 100 százalékot is meghaladta a gáztározók telítettsége
2024. november 11., hétfő

Tovább nőtt a külkereskedelmi mérleg hiánya

A román külkereskedelmi mérleg hiánya 15 százalékkal nőtt az év első kilenc hónapjában – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tovább nőtt a külkereskedelmi mérleg hiánya
2024. november 09., szombat

Nem elírás: 5000 euró feletti nyugdíjat is utaltak

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint 2024 októberében 11 723 különnyugdíjat fizettek ki, 54-gyel kevesebbet, mint előző hónapban.

Nem elírás: 5000 euró feletti nyugdíjat is utaltak
2024. november 08., péntek

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban

Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak.

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban
Trump-hatás a román és magyar gazdaságban
2024. november 08., péntek

Trump-hatás a román és magyar gazdaságban

2024. november 07., csütörtök

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot

Az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat csütörtökön közzétett adatai szerint 2023-ban a teljes munkaidőben foglalkoztatott munkavállalók éves kiigazított átlagbére 37 900 euró volt az EU-ban.

Fizetésrangsor, amiben Románia megelőzi Magyarországot
2024. november 07., csütörtök

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány

Több mint 1,2 milliárd lejt fordít a kormány a tömegközlekedés korszerűsítésére – jelentette be a csütörtöki kormányülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Mozdonyokat, villamos motorvonatokat vásárol a kormány
2024. november 07., csütörtök

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba

Megközelítőleg 100 millió eurós állami támogatást nyújt a kormány a Nokian Tyres nagyváradi üzemének. Az erről szóló határozatot csütörtöki ülésén hagyja jóvá a kabinet.

100 millió euróval száll be a kormány a nagyváradi gigaberuházásba
2024. november 06., szerda

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat

Csütörtökön nyílik meg a forgalom előtt a moldvai (A7-es) autópálya első, 11 kilométer hosszú szakasza – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.

Tizenegy kilométerrel bővül a romániai autópálya-hálózat