Petrobrazi – a jelenlegi olajfinomítóban készül majd a bioüzemanyag
Fotó: omvpetrom.com
Bioüzemanyagot gyártó üzem építését kezdte meg az OMV Petrom a Prahova megyében található petrobrazi-i finomítóban – írja az economedia.ro a vállalat közleménye alapján. Az üzem tervezett gyártási kapacitása évi 250 ezer tonna, ami révén az OMV Petrom lesz Délkelet-Európa legnagyobb bioüzemanyag-gyártója.
2025. február 19., 20:302025. február 19., 20:30
A 750 millió eurós beruházással megvalósuló új üzem légijárművek számára környezetbarát üzemanyagot (SAF), valamint megújuló alapanyagokból előállított gázolajat (HVO) fog gyártani. Mindkét bioüzemanyag alapanyagai növényi olajok és állati eredetű zsírok. Az alapanyagok biztosítása céljából az OMV Petrom tavaly 50 százalékos tulajdonrészt vásárolt a használt étolaj begyűjtése terén az ország piacvezető cégében, a Respiră Verde SRL-ben.
A beruházás keretében üzembe helyeznek két zöld hidrogént gyártó berendezést is. A zöld hidrogénnek központi szerepe van a fenntartható üzemanyagok előállításában.
„A fenntartható üzemanyagokba való befektetés az energetikai átállás és a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése iránti elkötelezettségünket tükrözi. 2030-ig a beruházási költségvetésünk 35 százalékát ezen átállást támogató projektekre fordítjuk” – nyilatkozta Christina Verchere, az OMV Petrom vezérigazgatója.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!