Helytelen használat esetén az antibiotikumok veszítenek a hatékonyságukból, a megszokott fertőzések kezelése egyre nehezebbé válik – állapították meg a Közegészségügyi Intézet (INSP) szakemberei.
Az antibiotikumok túlzott fogyasztásának csökkentését célzó rendelet mellékletében szereplő 82 készítmény közül csak azt a 20-at lehet majd sürgős esetekre 48 órás kezeléshez szükséges mennyiségben kiadni a gyógyszertárakban.
Világszerte erősíti az emberi egészséget súlyosan veszélyeztető antibiotikum-rezisztencia kialakulását a légszennyezettség egy új tanulmány eredményei szerint – adta hírül kedden a The Guardian.
Az egészségügyi minisztérium adatai szerint a romániai lakosság 3 százaléka naponta szed valamilyen antibiotikumot, és a tapasztalatok azt mutatják, hogy nagyon sok orvos játszi könnyedséggel állít ki hasonló készítmények kiváltásához szükséges receptet.
Nehéz, de nem lehetetlen küldetésnek tartják az Európai Bizottság által szorgalmazott fokozatos átállást a biogazdálkodásra a Kolozsváron megtartott 18. biogazdálkodási konferencia előadói.
Karácsony táján kelendő ajándéknak számítanak a méhészeti termékek. A méhviaszból készült gyertyák és különböző szobrocskák régi idők hangulatát idézik, amikor a méhviasz volt a gyertyaöntés alapanyaga.
Fennállásának húszéves évfordulóját ünnepelte Albert Imre biotermesztő szakember kolozsvári bejegyzésű biominősítő cége, amelyet elsőként regisztráltak az országban.
FÓRUM – A Krónika napilap november 15-i számában megjelent írás (Hiányzik Romániában az integrált növényvédelem) eleven és mindennapi problémát vet fel.
Reprodukciós válság fenyegetheti az emberiséget a spermiumszám csökkenése miatt: a globális adatok alapján a férfiak spermakoncentrációja megfeleződött az elmúlt negyven évben, és a tendencia egyre gyorsul.
Eddig ismeretlen, több százezer éves zsályafajt azonosított romániai, magyarországi és ukrajnai biológusokból álló kutatócsoport Dobrudzsában.
Tudományos játszóházat és egy interaktív, gyerekeknek és felnőtteknek szóló vándortanösvényt próbálhattak ki az érdeklődők a kolozsvári Állattani Múzeumban az ötödik alkalommal megszervezett Beporzók Napján.
Itthon és külföldön egyre nagyobb ázsiója van a biotermékeknek. Románia mezőgazdasági területeinek a két százalékán folyik jelenleg ökogazdálkodás, de folyamatosan nő a mezőgazdasági területeikre átállást kérő gazdák száma.
A hőmérséklet és az érintés érzékeléséért felelős receptorok felfedezéséért két tudós, az amerikai David Julius és az Egyesült Államokban élő, libanoni születésű Ardem Patapoutian kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat.
A Kolozsváron fészkelő és időszakosan itt tartózkodó madárfajokat térképezi fel az a kiadvány, amely nemrég jelent meg a Román Madártani Egyesület kiadásában. A Kósa Ferenc biológus és társai szerkesztette atlasz hiánypótló a város madarait mutatja be.
A nyár végén megjelenő, allergiás panaszokért felelős parlagfű csak egyike a több tucat, kártékony hatású inváziós növényfajoknak.
Erdélyi magyar kutatók a Lyoni Egyetem és a Montpellier-i Egyetem szakembereivel együttműködve cáfolták azt a korábbi feltételezést, miszerint a társas életmód késleltetné az öregedést – derül ki a Babeș-Bolyai Tudományegyetem Kommunikáció és PR-irodájának közleményéből.
Nem vezet az árak látványos csökkenéséhez a hagyományos és biotermékek áfájának tervezett csökkentése a lapunk által megszólaltatott szakemberek és vállalkozók szerint. Akik viszont abban bíznak, hogy kifehéríti az ágazatot, illetve ösztönzően hat a termelőkre.
Mintegy kilencezer gazda 280 ezer hektáron termel biominőségű élelmiszert Romániában, a biogabona zöme kivitelre kerül, a zöldségek és gyümölcsök itthon találnak vevőre. Albert Imre a Bioterra Egyesület elnöke többek között az ágazat gyors fejlődéséről számolt be a Krónikának.