Befellegezhet az olcsó repülőjegyeknek, de még mindig sokat lehet spórolni

Csak álom marad? Végérvényesen eltűnhetnek a rendkívül olcsó repjegyek •  Fotó: Haáz Vince

Csak álom marad? Végérvényesen eltűnhetnek a rendkívül olcsó repjegyek

Fotó: Haáz Vince

Számos kedvezőtlen tényező együttes hatásának tudható be, hogy manapság már a fapados légitársaságok sem kínálnak 10-20 eurós repülőjegyeket. A teljes ágazatban jelentős drágítások történtek, ezért idén az elmúlt évek legnagyobb útiköltségére kell számítaniuk azoknak, akik repülőgéppel közelítenék meg nyaralásuk helyszínét. De azért továbbra sem mindegy, mikor foglalunk, mikor és mivel repülünk, illetve mennyire éberen lessük a légitársaságok akciós ajánlatait.

Páva Adorján

2023. május 03., 18:342023. május 03., 18:34

Tíz-húsz-harminc-negyven százalékos általános repülőjegy-drágulásokról számoltak be szakemberek, érintettek az év elején, majd az előfoglalási szezonban mind a nemzetközi, mind pedig a romániai piacon. Az okok ismerősen csenghetnek, együttes erejük pedig a csillagos égig tolta ki egy-egy utazás árát.

A két legfontosabb összetevő az infláció, illetve az üzemanyagár-drágulás,

melyek elszabadult mértéke az ukrajnai háború kirobbanásának következménye. A jelentős pénzhígulás a legtöbb alapvető cikk árára kihatott, és ezt természetesen a légitársaságok is megérzik. Közben a szomszédos országot letámadó Oroszországra kirótt szankciók nyomán „felrobbant” a kőolajár, amely évente körülbelül 70 százalékkal nő. Az Easyjet vállalat vezérigazgatója szerint emiatt átlagosan mintegy harminc százalékkal drágították jegyáraikat.

Közben továbbra is munkaerőhiány sújtja az ágazatot.

Mint ismeretes, a pandémia okozta megszorítások következtében a légitársaságok és a repterek sok alkalmazottat elbocsátottak, majd a „felszabaduláskor” nem tudták megfelelőképpen pótolni őket. Emiatt tavaly a gépek fele késést jegyzett Európában, rengeteg járatot az utolsó pillanatban töröltek, a repterek megteltek órák óta várakozó, pórul járt utasokkal, poggyászhegyekkel. Szakemberek szerint az idei év eleji tapasztalatok arra engednek következtetni, hogy a vállalatok rendezték soraikat, bár továbbra is munkaerőt keresnek.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Szintén megnehezíti a légitársaságok dolgát, hogy a repülőgépgyártók – az Airbus és a Boeing – nem tudják időben leszállítani a megrendelt új gépeket, emiatt kevesebb járatot tudnak üzemeltetni. Miközben az érdeklődés óriási a turisták részéről, lassan eléri a pandémia előtti szintet.

Tehát a drágulás másik fontos éltetője a kereslet: az emberek nem akarnak lemondani az utazás élményéről akkor sem, ha jóval többe kerül.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Közben a jelenleg működő, az elmúlt évek veszteségeit gyorsan kiegyenlíteni akaró fapados légitársaságok azt is kihasználják, hogy néhányan „kidőltek” a konkurencia soraiból: a romániai piacra például nagy hatással van a BlueAir tavaly őszi csődje, amely magasabb jegyárakat „engedélyez” legfőbb vetélytársainak, a WizzAirnek és a RyanAirnek.

korábban írtuk

Idén is folytatódik a repülőjegyek drágulása a Ryanair vezérigazgatója szerint
Idén is folytatódik a repülőjegyek drágulása a Ryanair vezérigazgatója szerint

A repülőjegyárak akár 15 százalékkal is emelkedhetnek idén nyáron, mivel a kereslet meghaladja a rendelkezésre álló helyek számát – jelentette ki Michael O'Leary, a Ryanair ír fapados légitársaság vezérigazgatója.

De hasonlóképpen hizlalja a jegyárakat az Európai Unió azon törekvése is, hogy kevésbé környezetszennyezővé tegye a repülőzést. A korszerűbb gépek beszerzése, illetve a zöldbizonylatok megvásárlása pedig sok pénzbe kerül, aminek szintén az utasok ihatják meg a levét. Akik szakértők szerint csak akkor számíthatnak a jelenleginél olcsóbb utazásra, ha ismét beüt valamiféle recesszió, vagy ha a gyártók jóval több gépet tudnak a társaságok rendelkezésére bocsátani.

Addig azonban oda kell figyelni az alapvető spórolási lehetőségekre, és folyamatosan résen kell lenni.

Hasznos lehet feliratkozni a légitársaságok körleveleire, amelyekben rendszerint akciós ajánlatokat is közölnek. Segítségünkre lehetnek ugyanakkor az ár-összehasonlító oldalak (például Google Flights, SkyScanner, Kayak) is.

•  Fotó: Aeroexpress Galéria

Fotó: Aeroexpress

Eközben nemrég a Vola.ro online turisztikai ügynökség jelentést tett közzé a romániai piacról, melyben jó tanácsokkal látják el a jegyvásárlás során spórolni kívánókat. Statisztikai adatok alapján kiemelik:

a leginkább hétvégén, vasárnap, illetve szombaton érdemes jegyet foglalni bármilyen járatra, olyankor a legalacsonyabbak az érdeklődők számára felkínált árak. Repülni pedig a leginkább keddenként éri meg egyedül, illetve szombaton, ha többen utaznak együtt.

A portál adatai szerint több célpont esetében is ugyanazon hét keddjén kevesebb mint feleannyiba kerül egy utazás, mint két nappal később. Eközben mindig érdemes minél hamarabb, legalább 30 nappal az indulás előtt lefoglalni a kívánt repjegyet, ugyanis az említett határidőn belül már akár 60 százalékkal is megnőhet az ára.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

A Vola.ro jelentésében kitértek az idén tapasztalt drágulásra is: példájuk szerint miközben a Romániában legkeresettebb útvonalon, a Bukarest–London-járaton tavaly 20–40 euróért lehetett jegyet vásárolni, idén 40–60 euróra nőtt az összeg. Az utazások természetesen a fő nyaralási szezonban, július-augusztus-szeptemberben a legdrágábbak, amikor egy menettérti jegy 80–120 euróba kerül.

Az online turisztikai ügynökség azt is javasolja a spórolni vágyóknak, hogy direkt járat helyett válasszanak átszállásos repülést, ugyanis ezek rendszerint olcsóbbak.

Példaként említik, hogy miközben áprilisban (márciusi foglalással) 230 euróba került egy Bukarest–Frankfurt repjegy, addig egy Bukarest–Temesvár és Temesvár–Frankfurt kombinált foglalás összesen 115 euróba jött ki. Ugyanígy egy Bukarest–Barcelona-repjegy 127 euróba jött ki, miközben egy milánói átszállással már csak 77 eurót kellett fizetni.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Szintén érdemes lemondani a súlyos feladott poggyászokról, helyettük pedig kézi- vagy fedélzeti poggyászt használni, ugyanis a nagy csomag sokat nyom a latban anyagilag is. Az esetleges poggyászdíjat már a jegyvásárláskor ajánlott kifizetni, ugyanis később jelentősen nőhet a viteldíj. Ugyanakkor oda-vissza járatban kell gondolkodni jegyvásárláskor, hiszen egy-egy út külön-külön jóval drágább lehet.

A drágulások természetesen a repjegyeket is magukban foglaló teljes turisztikai csomagokra is kihatnak. A közeljövőben várható folyamatos árnövekedés egyébként szakemberek szerint azt eredményezheti, hogy ismét felülkerekedhetnek az egyéb úton-módon, vonattal, autóbusszal vagy személygépkocsival történő utazások, főleg a családok, baráti társaságok számára.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 14., hétfő

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell

Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.

Felvonulás a megszorítások ellen: egységes fellépést szorgalmaz az Alfa Kartell
2025. július 14., hétfő

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet

Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.

Pénzügyminiszter: a román államadósság elérheti a GDP 60 százalékát, soha nem volt ilyen rossz a helyzet
2025. július 13., vasárnap

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek

A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.

Nyaralásos csalások: az olcsó, last minute vakációra vágyó turisták sietségét használják ki a hackerek
2025. július 13., vasárnap

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek

Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.

Elmaradnak a vendégek? Vészharangot kongatnak az idegenforgalomban érdekeltek
2025. július 11., péntek

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók

Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.

Otthonteremtés most, azonnal! Rövid ideig sok ezer eurót spórolhatnak az új lakást vásárlók
2025. július 11., péntek

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára

A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).

Nem kérnek a megszorításokból: ezúttal a vízügyi igazgatóság alkalmazottai vonultak utcára
2025. július 11., péntek

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól

A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.

Végső búcsú az első román fapados légitársaságtól
2025. július 11., péntek

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak

Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.

Az Európai Bizottság elvenné az agrártámogatások egy részét, a romániai gazdaszervezetek is aláírásgyűjtésbe fogtak
2025. július 11., péntek

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban

Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Enyhén csökkent az átlagbér, nem az IT-szektorban voltak a legnagyobb fizetések májusban
2025. július 11., péntek

Tovább nőtt az infláció, az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben

A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Tovább nőtt az infláció, az élelmiszerek drágultak a legnagyobb mértékben