Románia az egyetlen az Európai Unió 10 legnagyobb autógyártója közül, ahol az év első kilenc hónapjában csökkent a termelés – derül ki az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) jelentéséből.
2023. december 08., 19:212023. december 08., 19:21
2023 első három negyedévében az EU-ban több mint kilencmillió autót gyártottak, ami 14 százalékos növekedést jelent 2022 azonos időszakához képest. Ez a növekedés az ellátási láncban keletkezett problémák fokozatos enyhülésének tulajdonítható, ami lehetővé teszi a gyártási volumenek javulását.
A főbb nyugat-európai autógyártók jól teljesítettek, a mennyiség tekintetében Németország állt az élen, amely jelentős, 22,4 százalékos növekedést könyvelhetett el. Németországot Olaszország (+17,9 százalék), Svédország (+15,8 százalék), Spanyolország (+9,6 százalék) és Franciaország (+6,4 százalék) követte.
Belgiumban volt a legmagasabb a növekedés, 32,4 százalékot jegyeztek. Közép-Európa szintén fontos szerepet játszott, jelentős növekedést ért el Szlovákia (+19,3 százalék), a Cseh Köztársaság (+13,6 százalék) és Magyarország (+10,8 százalék).
Az EU 10 legnagyobb autógyártója közül csak Romániában volt csökkenés (-3,6 százalék).
Konkrétan
Áprilisban a Dacia gyártása ideiglenesen szünetelt a félvezetők hiánya miatt, ami egyébként a világjárvány idején számított gyakran előforduló problémának. Júniusban a Dacia mioveni-i üzemében újra ideiglenesen le kellett volna állítani a termelést, de a vállalat megoldást talált a problémára. Mihai Bordeanu, a Dacia márka romániai vezetője azonban akkor azt mondta az Economedia-nak, hogy a félvezető-válságnak még nincs vége, és szerinte a jövőben még találkozhatunk ilyen átmeneti termelésleállásokkal.
„A félvezetőkkel mindig vannak problémáink, és alkalmazkodnunk kell a helyzethez. Amikor tudunk, akkor termelünk, amikor nem, akkor leállunk. Ha jó híreink vannak, akkor visszatérünk” – mondta Mihai Bordeanu.
„Geopolitikai szempontból nagyon ingatag helyzetben vagyunk. Nem tudok jóslatot mondani. Mindig úgy gondoltuk, hogy az év végéig tart, és jövőre jobb lesz, de erre ismét csak nincs garancia” – mondta.
Csütörtöki ülésén a kormány december 19-ig meghosszabbította azt az időszakot, ameddig az adófizetők a részleges adóamnesztia kedvezményeivel élve törleszthetik az adóhátralékaikat.
Soha nem látott magasságokba röpítette Donald Trump győzelme a bitcoint és más kriptovaluták árfolyamát. Szakértővel jártuk körbe az árrobbanás körülményeit, a várható trendeket.
Sürgősségi rendeletet fogadott el csütörtökön a kormány az akkumulátoros energiatárolás és a szivattyús-tározós erőművek támogatásáról – számolt be Sebastian Burduja.
Hárommillió lejjel kiegészítette a kormány csütörtöki ülésén a burgonyatermesztőket támogató program költségvetését – közölte a mezőgazdasági minisztérium.
A kormány jóváhagyja Románia 2025–2035-ös energiastratégiáját, és a kiszolgáltatott fogyasztók védelme érdekében meghosszabbítja az energiaár-sapkára vonatkozó intézkedést – jelentette be csütörtökön a miniszterelnök.
Fiaskó árnyékolta be már az üzembe állítása utáni második napján a román állam által vásárolt vadonatúj Alstom vonat útját: nem tudott elindulni.
Az amerikai Lockheed Martin és a nagyváradi Sinteza vállalat szándéknyilatkozatot írt alá egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes GridStar Flow akkumulátorgyár nagyváradi megépítéséről.
Az adósságot maguk előtt görgető romániai lakosok csaknem fele a kormányt okolja a felhalmozott adósságaiért, legyen szó banki tartozásokról vagy ki nem fizetett számlákról – derül ki a 2024-es adósságbarométerből.
A kontinensen fertőz a madárinfluenza vírusa, Kelet-Európában Magyarország a legfertőzöttebb ország. A Krónika által megkérdezett szakember szerint Romániában egy Brăila és egy Konstanca megyei háztáji gazdaságban észlelték eddig a betegséget.
Úgynevezett köz- és magán-együttműködés révén képzeli el a Budapest és Bukarest között tervezett nagy sebességű vasút megépítését a román közlekedési miniszter.
szóljon hozzá!