Románia az egyetlen az Európai Unió 10 legnagyobb autógyártója közül, ahol az év első kilenc hónapjában csökkent a termelés – derül ki az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) jelentéséből.
2023. december 08., 19:212023. december 08., 19:21
2023 első három negyedévében az EU-ban több mint kilencmillió autót gyártottak, ami 14 százalékos növekedést jelent 2022 azonos időszakához képest. Ez a növekedés az ellátási láncban keletkezett problémák fokozatos enyhülésének tulajdonítható, ami lehetővé teszi a gyártási volumenek javulását.
A főbb nyugat-európai autógyártók jól teljesítettek, a mennyiség tekintetében Németország állt az élen, amely jelentős, 22,4 százalékos növekedést könyvelhetett el. Németországot Olaszország (+17,9 százalék), Svédország (+15,8 százalék), Spanyolország (+9,6 százalék) és Franciaország (+6,4 százalék) követte.
Belgiumban volt a legmagasabb a növekedés, 32,4 százalékot jegyeztek. Közép-Európa szintén fontos szerepet játszott, jelentős növekedést ért el Szlovákia (+19,3 százalék), a Cseh Köztársaság (+13,6 százalék) és Magyarország (+10,8 százalék).
Az EU 10 legnagyobb autógyártója közül csak Romániában volt csökkenés (-3,6 százalék).
Konkrétan
Áprilisban a Dacia gyártása ideiglenesen szünetelt a félvezetők hiánya miatt, ami egyébként a világjárvány idején számított gyakran előforduló problémának. Júniusban a Dacia mioveni-i üzemében újra ideiglenesen le kellett volna állítani a termelést, de a vállalat megoldást talált a problémára. Mihai Bordeanu, a Dacia márka romániai vezetője azonban akkor azt mondta az Economedia-nak, hogy a félvezető-válságnak még nincs vége, és szerinte a jövőben még találkozhatunk ilyen átmeneti termelésleállásokkal.
„A félvezetőkkel mindig vannak problémáink, és alkalmazkodnunk kell a helyzethez. Amikor tudunk, akkor termelünk, amikor nem, akkor leállunk. Ha jó híreink vannak, akkor visszatérünk” – mondta Mihai Bordeanu.
„Geopolitikai szempontból nagyon ingatag helyzetben vagyunk. Nem tudok jóslatot mondani. Mindig úgy gondoltuk, hogy az év végéig tart, és jövőre jobb lesz, de erre ismét csak nincs garancia” – mondta.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!