A bankfelvásárlás révén az olasz UniCredit a harmadik legnagyobb szereplővé válik a romániai pénzpiacon
Fotó: Pixabay.com
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
2024. november 04., 18:032024. november 04., 18:03
A tranzakció értéke 255 millió euró, plusz az UniCredit romániai leányvállalata, az UniCredit Bank SA alaptőkéjének 9,9 százaléka, aminek fejében az UniCredit megszerezte az Alpha Bank Románia SA részvényeinek 90,1 százalékát a bankfelvásárlás révén. Az Alpha Bank Románia korábbi kizárólagos tulajdonosa a görög Alpha Services and Hondings SA volt.
A tranzakció lezárultával elkezdődik az Alpha Bank Románia integrálása az UniCredit csoportba, ami a tervek szerint 2025 második félévében ér majd véget. „Ez az Alphával való stratégiai partnerségünk döntő lépése, mely lehetővé teszi, hogy növeljük jelenlétünket az országban. (…)
– nyilatkozta Andrea Orcel, az UniCredit vezérigazgatója. A felvásárlás révén az olasz UniCredit Bank a harmadik legnagyobb szereplővé válik a romániai pénzpiacon. A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint 2023-ban az Unicredit az aktívumai alapján 8,43 százalékos piaci részesedéssel rendelkezett, az Alpha Bank pedig 2,93 százalékossal Romániában. A piacvezető az OTP Romániát felvásárló Transilvania Bank volt 20,15 százalékkal, a második pedig a BCR 13,44 százalékkal.
A Penny Market üzletlánc friss gazdasági eredményei arra világítanak rá, hogy a Romániában működő külföldi áruházláncok ádáz versenyében az a nyerő, amelyik egyre több helyi terméket, hazai előállítású élelmiszert tud kínálni a fogyasztók számára.
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
Az idei év első tíz hónapjában a nyers adatok szerint 8,7 százalékkal, szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 8 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 azonos időszakához képest – közölte a statisztikai intézet.
Tizenöt éve nem dolgozott annyi közalkalmazott Romániában, mint most: számuk átlépte az 1,3 milliót. Az állami intézményekben dolgozók annak ellenére vannak egyre többen, hogy a kormány régóta karcsúsításokat ígér.
Az már biztos, hogy a román gazdaság idén a vártnál jóval gyengébben teljesít, és jövőre sem túl fényesek a kilátások. A választási eredmények által felerősített politikai bizonytalanságok pedig jelentősen növelik a jövőbeli gazdasági kockázatokat.
Az EU-ban és az euróövezetben októberben átlagban 0,4 százalékkal emelkedtek az ipari termelői árak az előző hónaphoz képest, a legjelentősebb visszaesést Bulgáriában, Szlovákiában és Romániában jegyezték – közölte szerdán az EU statisztikai hivatala.
Feltételekkel jóváhagyta szerdai ülésén a Versenytanács a Profi üzletlánc Mega Image általi felvásárlását.
Az év elejétől október végéig 4943 külföldi tőkéjű céget alapítottak Romániában, 15,5 százalékkal kevesebbet, mint 2023 azonos időszakában – közölte szerdán a cégbíróság (ONRC).
A romániai háztartások gázszámlája 2025. január 1-jétől átlagosan havi 150 lejjel fog emelkedni az árplafonról szóló jogszabályba becsúszott hiba miatt – kongatta meg a vészharangot a Romániai Energiaszolgáltatók Szövetsége (AFEER).
A pénteken jegyzett évi 5,93 százalékról 5,92 százalékra csökkent hétfőn a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
szóljon hozzá!