A bankfelvásárlás révén az olasz UniCredit a harmadik legnagyobb szereplővé válik a romániai pénzpiacon
Fotó: Pixabay.com
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
2024. november 04., 18:032024. november 04., 18:03
A tranzakció értéke 255 millió euró, plusz az UniCredit romániai leányvállalata, az UniCredit Bank SA alaptőkéjének 9,9 százaléka, aminek fejében az UniCredit megszerezte az Alpha Bank Románia SA részvényeinek 90,1 százalékát a bankfelvásárlás révén. Az Alpha Bank Románia korábbi kizárólagos tulajdonosa a görög Alpha Services and Hondings SA volt.
A tranzakció lezárultával elkezdődik az Alpha Bank Románia integrálása az UniCredit csoportba, ami a tervek szerint 2025 második félévében ér majd véget. „Ez az Alphával való stratégiai partnerségünk döntő lépése, mely lehetővé teszi, hogy növeljük jelenlétünket az országban. (…)
– nyilatkozta Andrea Orcel, az UniCredit vezérigazgatója. A felvásárlás révén az olasz UniCredit Bank a harmadik legnagyobb szereplővé válik a romániai pénzpiacon. A Román Nemzeti Bank (BNR) adatai szerint 2023-ban az Unicredit az aktívumai alapján 8,43 százalékos piaci részesedéssel rendelkezett, az Alpha Bank pedig 2,93 százalékossal Romániában. A piacvezető az OTP Romániát felvásárló Transilvania Bank volt 20,15 százalékkal, a második pedig a BCR 13,44 százalékkal.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
szóljon hozzá!