Az élet kevésbé habos oldala. Nehéz időket él át a söripar
Fotó: Pixabay
A 2023-as adatok szerint Romániában nőtt a nem alkoholos italok, továbbá a borok és a desztillált alkoholos italok egy főre jutó fogyasztása az előző évhez képest, ám a sörfogyasztás visszaesett. A söripar hanyatlása összhangban van a nemzetközi tendenciákkal.
2024. december 19., 21:052024. december 19., 21:05
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kimutatása szerint az egy főre jutó sörfogyasztás 2,9 literrel csökkent, a borfogyasztás 0,9 literrel nőtt, a desztillált alkoholos italoké pedig 1,7 literrel emelkedett tavaly (azaz 2023-ban) a 2022-es évhez képest. A profit.ro pénzügyi-gazdasági portál cikke szerint eközben a nem alkoholos italok fogyasztása 5,6 literrel haladta meg az előző évit.
A statisztikai adatok szerint a sör teljes romániai forrásmennyisége tavaly 532 200 hektoliterrel csökkent 2022-höz képest, aminek 93,4 százalékát a 2023-as hazai termelés biztosította.
A sörfogyasztás romániai csökkenése összhangban áll a nemzetközi tendenciákkal, nemrég a vg.hu mutatott rá, hogy az Egyesült Államokban a hetvenes évek óta nem fogyott annyira kevés sör, mint napjainkban, illetve most már a kézműves sörök népszerűsége is csökkenni látszik. A tengerentúl az idei volt az első év, amikor több kézműves sörfőzde bezárt, mint ahány nyitott. A cikk szerint egyébként
másfelől egyre inkább teret hódítanak a különböző koktélok és más kevert italok.
Romániára egyébként nem érvényes az alkoholfogyasztás általános csökkenése, ugyanis úgy
A borok romániai forrásmennyisége 2023-ban 541 000 hektoliterrel nőtt, főként
A borimport is bővült, 7,5 százalékkal (+43.200 hektoliter). A borászatok termelésének aránya a teljes borforrásban 6,6 százalékponttal emelkedett, a borok exportja pedig 8 300 hektoliterrel csökkent 2022-höz viszonyítva.
A desztillált szeszes italok, például a likőrök és egyéb égetett szeszek forrásainak összmennyisége 2023-ban 138 500 hektoliterrel nőtt.
Az egy főre jutó nem alkoholos italfogyasztás 2,3 százalékkal, azaz 5,6 literrel nőtt. Az ásványvízfogyasztás 4,5 százalékkal (+5,3 liter), az alkoholmentes sörfogyasztás 2,1 százalékkal (+0,1 liter), míg az üdítőitalok fogyasztása 0,2 százalékkal (+0,2 liter) emelkedett. A nem alkoholos italok fogyasztásán belül az ásványvíz továbbra is vezető szerepet tölt be, amelynek aránya 1,1 százalékponttal nőtt, míg az üdítőitalok fogyasztása ugyanennyivel csökkent az előző évhez képest.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!