Az élet kevésbé habos oldala. Nehéz időket él át a söripar
Fotó: Pixabay
A 2023-as adatok szerint Romániában nőtt a nem alkoholos italok, továbbá a borok és a desztillált alkoholos italok egy főre jutó fogyasztása az előző évhez képest, ám a sörfogyasztás visszaesett. A söripar hanyatlása összhangban van a nemzetközi tendenciákkal.
2024. december 19., 21:052024. december 19., 21:05
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kimutatása szerint az egy főre jutó sörfogyasztás 2,9 literrel csökkent, a borfogyasztás 0,9 literrel nőtt, a desztillált alkoholos italoké pedig 1,7 literrel emelkedett tavaly (azaz 2023-ban) a 2022-es évhez képest. A profit.ro pénzügyi-gazdasági portál cikke szerint eközben a nem alkoholos italok fogyasztása 5,6 literrel haladta meg az előző évit.
A statisztikai adatok szerint a sör teljes romániai forrásmennyisége tavaly 532 200 hektoliterrel csökkent 2022-höz képest, aminek 93,4 százalékát a 2023-as hazai termelés biztosította.
A sörfogyasztás romániai csökkenése összhangban áll a nemzetközi tendenciákkal, nemrég a vg.hu mutatott rá, hogy az Egyesült Államokban a hetvenes évek óta nem fogyott annyira kevés sör, mint napjainkban, illetve most már a kézműves sörök népszerűsége is csökkenni látszik. A tengerentúl az idei volt az első év, amikor több kézműves sörfőzde bezárt, mint ahány nyitott. A cikk szerint egyébként
másfelől egyre inkább teret hódítanak a különböző koktélok és más kevert italok.
Romániára egyébként nem érvényes az alkoholfogyasztás általános csökkenése, ugyanis úgy
A borok romániai forrásmennyisége 2023-ban 541 000 hektoliterrel nőtt, főként
A borimport is bővült, 7,5 százalékkal (+43.200 hektoliter). A borászatok termelésének aránya a teljes borforrásban 6,6 százalékponttal emelkedett, a borok exportja pedig 8 300 hektoliterrel csökkent 2022-höz viszonyítva.
A desztillált szeszes italok, például a likőrök és egyéb égetett szeszek forrásainak összmennyisége 2023-ban 138 500 hektoliterrel nőtt.
Az egy főre jutó nem alkoholos italfogyasztás 2,3 százalékkal, azaz 5,6 literrel nőtt. Az ásványvízfogyasztás 4,5 százalékkal (+5,3 liter), az alkoholmentes sörfogyasztás 2,1 százalékkal (+0,1 liter), míg az üdítőitalok fogyasztása 0,2 százalékkal (+0,2 liter) emelkedett. A nem alkoholos italok fogyasztásán belül az ásványvíz továbbra is vezető szerepet tölt be, amelynek aránya 1,1 százalékponttal nőtt, míg az üdítőitalok fogyasztása ugyanennyivel csökkent az előző évhez képest.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!