Fotó: Rostás Szabolcs
Az uniós országok közül Romániában emelkedett a legnagyobb mértékben a gázolaj ára az elmúlt egy évben – hívja fel a figyelmet a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), felróva a kormánynak, hogy nem hoz intézkedéseket a drágulási hullám hatásainak ellensúlyozására.
2022. május 04., 17:592022. május 04., 17:59
2022. május 04., 18:242022. május 04., 18:24
Egy szerdai Facebook-bejegyzésben az USR azt írta, jelenleg 59 százalékkal kerül többe a gázolaj Romániában, mint egy évvel korábban, európai uniós viszonylatban ez a legnagyobb arányú áremelkedés.
Egy év leforgása alatt 59 százalékkal drágult a gázolaj ára Romániában, ami a legnagyobb arányú növekedés az Európai Unióban. A bukaresti kormány ennek ellenére nem siet a sofőrök védelmére, miközben több uniós ország megteszi ezt.
A párt emlékeztetett, hogy februárban törvényjavaslatot nyújtott be az üzemanyag áfájának csökkentéséről, de ez még nem került a plénum elé.
Állításuk szerint a szenátus költségvetési bizottságában a Szociáldemokrata Párt és a Nemzeti Liberális Párt törvényhozói tartózkodtak a javaslattal kapcsolatos szavazáson, míg a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) és az RMDSZ szenátorai meg sem jelentek.
„A teljes politikai osztály összefogott, nem akarják megszavazni az üzemanyag áfájának csökkentését” – nyomatékosították.
– emlékeztet az Agerpres.
Számos romániai lakos számára is nagy segítséget jelent a Magyarországon érvényben lévő üzemanyag-árplafon. A magyar határ mentén élők kihasználják, hogy a szomszédos országban jóval olcsóbb a benzin és a gázolaj.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!