Késnek a vonatok. Tavaly februárra kellett volna megérkeznie tizenkét Alstom-szerelvénynek
Fotó: Ionut-Cristian Savoiu/Facebook
Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter azt mondja, nem tudott arról a szerződéskiegészítésről, amelyet a Vasúti Reform Hatóság (ARF) írt alá az Alstommal a román állam által megrendelt 37 elektromos szerelvény leszállítási ütemtervének módosításáról, ami egyes értelmezések szerint mentesíti a francia gyártót a több tíz millió eurós késedelmi kötbér kifizetése alól.
2025. február 04., 17:002025. február 04., 17:00
A parlamentben nyilatkozó politikust arról kérdezték az újságírók, hogy tudott-e erről a dokumentumról, amelyet az Alstommal írhatott alá szakhatóság.
Emlékeztetett arra, hogy az általa vezetett minisztérium korábban pert is nyert az Alstom ellen, mert nem szállította le a szerződésben rögzített határidőre a bukaresti metróvállalat által megrendelt szerelvényeket. Szerinte ez történik majd az elektromos vonatok esetében is, ha a francia gyártó nem tartja be a szerződést.
Grindeanu elmondta, hogy tárgyalt az ARF illetékeseivel, akik szerint a szerződéskiegészítés nem mentesíti a francia vállalatot a késedelmi kötbér kifizetése alól.
– tette hozzá. Kérdésre válaszolva az Agerpres hírügynökség szerint Grindeanu közölte azt is: nem tudja, miként módosult a 37 szerelvény szállítási ütemterve, de az elkövetkező időszakban „folyamatosan újabb szerelvények fognak érkezni” az Alstomtól.
Miközben tavaly is folytatódott a romániai vasút „öncsonkítása”, idén sem számíthatunk jelentős előrelépésekre a felújított, átadott új sínpárok terén.
A Román Vassúttársaság személyszállítási részlegének (CFR Călători) vezérigazgatója hétfői sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy tavaly a vállalat közel 30 millió lejt veszített, amiért nem érkezett meg a 2024 februári határidőre 12 Almstom-szerelvény. Traian Preoteasa közölte, hogy perelni készül az ARF-et, mert szerződéskiegészítést írt alá a gyártóval a szállítási ütemterv módosításáról, mentesítve a franci céget a késedelmi kötbér kifizetése alól.
A menetrendnek megfelelően péntek reggel 5 óra 40 perckor elindult a bukaresti Északi pályaudvarról Brassó felé a Coradia Stream vonat – közölte a Vasúti Reform Hatóság (ARF).
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
szóljon hozzá!