Az első fecske. Várhatóan decemberben szállít utasokat az Alstrom elektromos szerelvénye
Fotó: Youtube
Nagy hír volt a tavaly, hogy Románia húsz év után először vásárolt vonatot – a beszerzés során összesen 37 szerelvényt kell az Alstomnak leszállítania, ezek közül az első érkezett meg 2023 végén. Arra azonban, hogy utasokat szállítson, úgy tűnik, még egy ideig várni kell.
2024. május 23., 19:342024. május 23., 19:34
2024. május 23., 19:362024. május 23., 19:36
Bár tavaly szeptemberben még sokan abban reménykedtek, hogy már decemberben birtokukba veheti az utazóközönség az Alstom Coradia Stream típusú elektromos vonatot, a legjobb esetben is csak az idei év utolsó hónapjában kerülhet erre sor – nyilatkozta a Club Feroviar szakportálnak Gabriel Stanciu, az Alstom romániai, bolgár és moldovai vezérigazgatója.
– magyarázta. Példaként Németországot hozta fel, ahol egy új vonat engedélyeztetése 42–44 hónapot vesz igénybe, egy variáns/kiadás engedélyeztetése pedig 25–27 hónapot.
„A célunk az, hogy decemberig minden szükséges tanúsítványt megszerezzünk, hogy a Bukarestbe leszállított, 2-es számú vonat decemberben már utasokkal közlekedhessen” – mondta Gabriel Stanciu.
Az időmegtakarítás érdekében az első három párhuzamosan különböző tanúsítási szakaszokon megy keresztül. Az első vonatot a csehországi Velin körvasútra vitték egy tesztsorozatra. A 2-es számú vonatot Bukarestbe vitték, és a făurei-i körvasúton, illetve az országos vasúthálózaton tesztelik, míg a 3-as számú vonatot Németországba vitték további tesztekre.
Június végén, legkésőbb július elején az összes teszteredményt benyújtják az illetékes vasúti szervhez.
Az Alstom amúgy radikális döntést hozott: az új vonatok gyártását Lengyelországból Németországba helyezi át. Bár a költségek magasabbak lesznek – magyarázta Gabriel Stanciu –, előny a nagyobb rugalmasság és a gyártás helyszínének a háborús övezettől lehető legtávolabb történő áthelyezése.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!