Az első fecske. Várhatóan decemberben szállít utasokat az Alstrom elektromos szerelvénye
Fotó: Youtube
Nagy hír volt a tavaly, hogy Románia húsz év után először vásárolt vonatot – a beszerzés során összesen 37 szerelvényt kell az Alstomnak leszállítania, ezek közül az első érkezett meg 2023 végén. Arra azonban, hogy utasokat szállítson, úgy tűnik, még egy ideig várni kell.
2024. május 23., 19:342024. május 23., 19:34
2024. május 23., 19:362024. május 23., 19:36
Bár tavaly szeptemberben még sokan abban reménykedtek, hogy már decemberben birtokukba veheti az utazóközönség az Alstom Coradia Stream típusú elektromos vonatot, a legjobb esetben is csak az idei év utolsó hónapjában kerülhet erre sor – nyilatkozta a Club Feroviar szakportálnak Gabriel Stanciu, az Alstom romániai, bolgár és moldovai vezérigazgatója.
– magyarázta. Példaként Németországot hozta fel, ahol egy új vonat engedélyeztetése 42–44 hónapot vesz igénybe, egy variáns/kiadás engedélyeztetése pedig 25–27 hónapot.
„A célunk az, hogy decemberig minden szükséges tanúsítványt megszerezzünk, hogy a Bukarestbe leszállított, 2-es számú vonat decemberben már utasokkal közlekedhessen” – mondta Gabriel Stanciu.
Az időmegtakarítás érdekében az első három párhuzamosan különböző tanúsítási szakaszokon megy keresztül. Az első vonatot a csehországi Velin körvasútra vitték egy tesztsorozatra. A 2-es számú vonatot Bukarestbe vitték, és a făurei-i körvasúton, illetve az országos vasúthálózaton tesztelik, míg a 3-as számú vonatot Németországba vitték további tesztekre.
Június végén, legkésőbb július elején az összes teszteredményt benyújtják az illetékes vasúti szervhez.
Az Alstom amúgy radikális döntést hozott: az új vonatok gyártását Lengyelországból Németországba helyezi át. Bár a költségek magasabbak lesznek – magyarázta Gabriel Stanciu –, előny a nagyobb rugalmasság és a gyártás helyszínének a háborús övezettől lehető legtávolabb történő áthelyezése.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
A villamosenergia-piacot július 1-jétől mindenképpen liberalizáljuk, és nincs szó az ársapka meghosszabbításáról – jelentette ki Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Az Európai Bizottságnak 2026. december 31-ig teljesítenie kell a kifizetéseket a tagállamoknak a helyreállítási tervek 2026. augusztus 31-ig megvalósított célkitűzései alapján – jelentette ki szerdán az EB egyik szóvivője.
A piacok ma örvendenek a fejleményeknek, de neki kell fogni, és sajnos a nehezebb döntéseket is meg kell hozni, hogy a költségvetés hiánya érdemben csökkenjen – értékelt a Krónikának Bálint Csaba közgazdász, a Román Nemzeti Bank igazgatótanácsának tagja.
Felszámolják Románia egyik legrégebbi vállalatát, a kolozsvári épületgépészeti Armaturát – írja az Economica.net a részvényesek közgyűlésének meghívója alapján.
Szó sincs arról, hogy az állami költségvetésben ne lenne elegendő pénz a nyugdíjak és a közszféra béreinek a kifizetésére – szögezte le Nicușor Dan megválasztott elnök.
Az előző havi 1,1 százalékos csökkenés után márciusban 0,1 százalékkal nőtt az Európai Unióban az építőipari termelés februárhoz képest, Ausztria és Románia építőipara teljesített a legjobban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden ismertetett adatai szerint az idei első negyedévben 32 600 betöltetlen állás volt Romániában, 1700-zal kevesebb, mint az előző negyedévben és 2400-zal kevesebb, mint 2024 első három hónapjában.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
szóljon hozzá!