Az első fecske. Várhatóan decemberben szállít utasokat az Alstrom elektromos szerelvénye
Fotó: Youtube
Nagy hír volt a tavaly, hogy Románia húsz év után először vásárolt vonatot – a beszerzés során összesen 37 szerelvényt kell az Alstomnak leszállítania, ezek közül az első érkezett meg 2023 végén. Arra azonban, hogy utasokat szállítson, úgy tűnik, még egy ideig várni kell.
2024. május 23., 19:342024. május 23., 19:34
2024. május 23., 19:362024. május 23., 19:36
Bár tavaly szeptemberben még sokan abban reménykedtek, hogy már decemberben birtokukba veheti az utazóközönség az Alstom Coradia Stream típusú elektromos vonatot, a legjobb esetben is csak az idei év utolsó hónapjában kerülhet erre sor – nyilatkozta a Club Feroviar szakportálnak Gabriel Stanciu, az Alstom romániai, bolgár és moldovai vezérigazgatója.
– magyarázta. Példaként Németországot hozta fel, ahol egy új vonat engedélyeztetése 42–44 hónapot vesz igénybe, egy variáns/kiadás engedélyeztetése pedig 25–27 hónapot.
„A célunk az, hogy decemberig minden szükséges tanúsítványt megszerezzünk, hogy a Bukarestbe leszállított, 2-es számú vonat decemberben már utasokkal közlekedhessen” – mondta Gabriel Stanciu.
Az időmegtakarítás érdekében az első három párhuzamosan különböző tanúsítási szakaszokon megy keresztül. Az első vonatot a csehországi Velin körvasútra vitték egy tesztsorozatra. A 2-es számú vonatot Bukarestbe vitték, és a făurei-i körvasúton, illetve az országos vasúthálózaton tesztelik, míg a 3-as számú vonatot Németországba vitték további tesztekre.
Június végén, legkésőbb július elején az összes teszteredményt benyújtják az illetékes vasúti szervhez.
Az Alstom amúgy radikális döntést hozott: az új vonatok gyártását Lengyelországból Németországba helyezi át. Bár a költségek magasabbak lesznek – magyarázta Gabriel Stanciu –, előny a nagyobb rugalmasság és a gyártás helyszínének a háborús övezettől lehető legtávolabb történő áthelyezése.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
szóljon hozzá!