Fotó: Barabás Ákos
Tízmillió eurós nagyságrendű büntetést róhatnak ki a kőolajipari vállalatokra, ha beigazolódik a Versenytanács gyanúja.
2017. február 22., 17:302017. február 22., 17:30
2017. február 22., 17:342017. február 22., 17:34
Ágazati vizsgálatot indított az üzemanyagok piacán a Versenytanács: azt veszik górcső alá, hogy az elmúlt időszakban a romániai árak miért nőttek az európai uniós átlag fölé. Bogdan Chiriţoiu, az intézmény vezetője az elmúlt napokban több ízben is beszélt a témáról, hangsúlyozva, az árak meglepően alakultak.
„Ez az ágazati ellenőrzésnek nevezett eljárás azért van, hogy arra kényszerítsük a cégeket, olyan adatokat bocsássanak rendelkezésünkre, amelyek segítségével elemezni tudjuk a piac látszólag értelmetlen folyamatait. Meg akarjuk érteni, hogy az üzemanyag árának megállapításánál játszott-e egyéb szerepet, mint a piac természetes alakulása\" – magyarázta a Versenytanács elnöke. Mint mondta, a vizsgálat a hónap elején indult. Amennyiben törvénytelenséget találnak az üzemanyag árának megállapításában, a legnagyobb kiszabható büntetés a cég éves üzleti forgalmának 10 százalékát is elérheti, ami ebben az esetben tízmillió eurós nagyságrendű összeg.
„Féligazság, hogy Romániában magasabb az üzemanyagár, mint Ausztriában. A kérdés úgy tevődik fel, hogy egy éve miért magasabb, mint az európai uniós átlag. Keressük a válaszokat. Az adó nélküli árról beszélünk. Számunkra meglepő az árak alakulása. Törvénykezési módosításokat vizsgálunk. A csúcs 2016 első negyedévében volt\" – fejtette ki Chiriţoiu egy konferencián.
Claudiu Conțanu, a KMG International illetékese ugyanazon az eseményen arra irányította rá a hallgatóság figyelmét, hogy milyen költségeket foglalnak bele az üzemanyagok árába. „Mi az oroszországi kikötőben piaci áron vásároljuk meg a kőolajat. Ezután jön a szállítás, a terminál, a veszteség, a deviza árfolyama, a biztonsági tartalék. A másik fontos összetevő a biokomponens. Az elmúlt évek során a biodízel részesedése 30 százalékkal nőtt. Hogy ne is beszéljünk a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) körüli botrányról, ami a logisztikai költségekre hat ki. Egy másik lényeges elemet a beruházások jelentik, amelyeknek idővel meg kell térülniük\" – ecsetelte a szakember.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
Két év alatt megduplázódott a munkaerőhiány a közúti szállítmányozásban – állítja az egyik szakmai szervezet vezetője, aki szerint Arad megyében jelenleg 1500 hivatásos gépkocsivezető „hiányzik” az ágazatból.
Az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) lefelé módosította a román gazdaságra vonatkozó idei előrejelzését.
Áprilisban 4,9 százalékon stagnált az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 6,83 százalékos árnövekedést a szolgáltatói szektorban regisztrálták – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Kérészéletűnek bizonyult a környezetvédelmi minisztérium által meghirdetett roncstraktorprogram, a Környezetvédelmi Alap számítógépes rendszere összeomlott. A portálunk által megkérdezett szakpolitikus szerint a program iránt óriási az érdeklődés.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
szóljon hozzá!