Fotó: Barabás Ákos
Tízmillió eurós nagyságrendű büntetést róhatnak ki a kőolajipari vállalatokra, ha beigazolódik a Versenytanács gyanúja.
2017. február 22., 17:302017. február 22., 17:30
2017. február 22., 17:342017. február 22., 17:34
Ágazati vizsgálatot indított az üzemanyagok piacán a Versenytanács: azt veszik górcső alá, hogy az elmúlt időszakban a romániai árak miért nőttek az európai uniós átlag fölé. Bogdan Chiriţoiu, az intézmény vezetője az elmúlt napokban több ízben is beszélt a témáról, hangsúlyozva, az árak meglepően alakultak.
„Ez az ágazati ellenőrzésnek nevezett eljárás azért van, hogy arra kényszerítsük a cégeket, olyan adatokat bocsássanak rendelkezésünkre, amelyek segítségével elemezni tudjuk a piac látszólag értelmetlen folyamatait. Meg akarjuk érteni, hogy az üzemanyag árának megállapításánál játszott-e egyéb szerepet, mint a piac természetes alakulása\" – magyarázta a Versenytanács elnöke. Mint mondta, a vizsgálat a hónap elején indult. Amennyiben törvénytelenséget találnak az üzemanyag árának megállapításában, a legnagyobb kiszabható büntetés a cég éves üzleti forgalmának 10 százalékát is elérheti, ami ebben az esetben tízmillió eurós nagyságrendű összeg.
„Féligazság, hogy Romániában magasabb az üzemanyagár, mint Ausztriában. A kérdés úgy tevődik fel, hogy egy éve miért magasabb, mint az európai uniós átlag. Keressük a válaszokat. Az adó nélküli árról beszélünk. Számunkra meglepő az árak alakulása. Törvénykezési módosításokat vizsgálunk. A csúcs 2016 első negyedévében volt\" – fejtette ki Chiriţoiu egy konferencián.
Claudiu Conțanu, a KMG International illetékese ugyanazon az eseményen arra irányította rá a hallgatóság figyelmét, hogy milyen költségeket foglalnak bele az üzemanyagok árába. „Mi az oroszországi kikötőben piaci áron vásároljuk meg a kőolajat. Ezután jön a szállítás, a terminál, a veszteség, a deviza árfolyama, a biztonsági tartalék. A másik fontos összetevő a biokomponens. Az elmúlt évek során a biodízel részesedése 30 százalékkal nőtt. Hogy ne is beszéljünk a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) körüli botrányról, ami a logisztikai költségekre hat ki. Egy másik lényeges elemet a beruházások jelentik, amelyeknek idővel meg kell térülniük\" – ecsetelte a szakember.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!