Fotó: Barabás Ákos
Tízmillió eurós nagyságrendű büntetést róhatnak ki a kőolajipari vállalatokra, ha beigazolódik a Versenytanács gyanúja.
2017. február 22., 17:302017. február 22., 17:30
2017. február 22., 17:342017. február 22., 17:34
Ágazati vizsgálatot indított az üzemanyagok piacán a Versenytanács: azt veszik górcső alá, hogy az elmúlt időszakban a romániai árak miért nőttek az európai uniós átlag fölé. Bogdan Chiriţoiu, az intézmény vezetője az elmúlt napokban több ízben is beszélt a témáról, hangsúlyozva, az árak meglepően alakultak.
„Ez az ágazati ellenőrzésnek nevezett eljárás azért van, hogy arra kényszerítsük a cégeket, olyan adatokat bocsássanak rendelkezésünkre, amelyek segítségével elemezni tudjuk a piac látszólag értelmetlen folyamatait. Meg akarjuk érteni, hogy az üzemanyag árának megállapításánál játszott-e egyéb szerepet, mint a piac természetes alakulása\" – magyarázta a Versenytanács elnöke. Mint mondta, a vizsgálat a hónap elején indult. Amennyiben törvénytelenséget találnak az üzemanyag árának megállapításában, a legnagyobb kiszabható büntetés a cég éves üzleti forgalmának 10 százalékát is elérheti, ami ebben az esetben tízmillió eurós nagyságrendű összeg.
„Féligazság, hogy Romániában magasabb az üzemanyagár, mint Ausztriában. A kérdés úgy tevődik fel, hogy egy éve miért magasabb, mint az európai uniós átlag. Keressük a válaszokat. Az adó nélküli árról beszélünk. Számunkra meglepő az árak alakulása. Törvénykezési módosításokat vizsgálunk. A csúcs 2016 első negyedévében volt\" – fejtette ki Chiriţoiu egy konferencián.
Claudiu Conțanu, a KMG International illetékese ugyanazon az eseményen arra irányította rá a hallgatóság figyelmét, hogy milyen költségeket foglalnak bele az üzemanyagok árába. „Mi az oroszországi kikötőben piaci áron vásároljuk meg a kőolajat. Ezután jön a szállítás, a terminál, a veszteség, a deviza árfolyama, a biztonsági tartalék. A másik fontos összetevő a biokomponens. Az elmúlt évek során a biodízel részesedése 30 százalékkal nőtt. Hogy ne is beszéljünk a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (RCA) körüli botrányról, ami a logisztikai költségekre hat ki. Egy másik lényeges elemet a beruházások jelentik, amelyeknek idővel meg kell térülniük\" – ecsetelte a szakember.
Közel 25 millió lejes veszteséget könyvelt el 2024 első hat hónapjában a Romaero, a polgári és katonai utasszállító és teherszállító repülőgépek gyártására, szolgáltatásaira, valamint kutatás-fejlesztésére szakosodott román állami tulajdonú vállalat.
Bár 2010. július 15-e óta valamennyi romániai lakásnak kötelező biztosítással kellene rendelkeznie, még mindig nem érte el a 25 százalékot a bebiztosított otthonok aránya. Úgy tűnik viszont, hogy tavaly megnőtt és rekordot döntött a lakásbiztosítási kedv.
A tavalyi évhez hasonlóan 2025-re is 100 000, a romániai munkaerőpiacra újonnan belépő külföldi munkavállalóból álló kvótát állapít meg a bukaresti munkaügyi minisztérium honlapján elérhető határozattervezet.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
szóljon hozzá!