Fotó: Pixabay.com
A romániai Versenytanács összesen 123 millió lejre büntette a Samsungot, az eMAG-ot, az Altexet és a Flancót „a versenyjogot sértő megállapodásban való részvétel” miatt, mely televíziók és mobiltelefonok értékesítésére vonatkozott 2019–2021 között. A megbírságolt vállalatok jelezték, fizetnek.
2024. február 09., 13:032024. február 09., 13:03
2024. február 09., 17:402024. február 09., 17:40
A kartell miatt a Serom (Samsung Electronics Románia) 75 441 655 lejes, a Dante Internațional (eMAG) 20 311 427 lejes, az Altex Románia 21 376 113 lejes, a Flanco Retail pedig 6 223 580 lejes bírságot kapott.
A tisztességtelen piaci magatartást fogyasztóvédelmi szempontok alapján szankcionálni hivatott hatóság csütörtökön közölte: a vállalatok közötti versenykorlátozó megállapodás abban állt, hogy a Serom, illetve kereskedelmi partnerei, az Altex, a Dante és a Flanco megegyeztek egy árban, amely alatt nem értékesítik előbbi bizonyos televízióit és mobiltelefonjait, ezáltal pedig korlátozva lett utóbbi három fél joga, hogy szabadon szabja meg a termékek árát.
A Versenytanács jelezte, a nyomozás elindítását többek között az a platform is segítette, ahol akár anonim módon is jelenteni lehet a versenytörvényt sértő kereskedelmi magatartásokat. A hatóság emlékeztetett: a versenytörvény tilt bármiféle vállalatközi megállapodást, és minden olyan tevékenységet, gyakorlatot, amely ellehetetleníti, korlátozza a piaci versenyt, kifejezetten azokat az eljárásokat, melyek célja az eladási vagy vásárlási ár rögzítése. A Versenytanács döntései kötelező érvényűek, a bírságok az államkasszába folynak.
Energiaszolgáltatókat büntetett a szakhatóság
Jóváhagyta pénteken az Országos Energiaszabályozó Hatóság (ANRE) illetékes bizottsága a villamosenergia-ágazat négy gazdasági szereplőjének megbírságolását a nagykereskedelmi ügyletek lebonyolítására vonatkozó jogi előírások be nem tartása miatt. A négy vállalatra összesen 537,5 millió lej bírságot szabtak ki a bukaresti energiatőzsde (OPCOM) panasza alapján végzett kivizsgálás nyomán. A döntés szerint az EFT Furnizare 50,5 millió lejes, a Freepoint Commodities Europe LLP 22,92 millió lejes, a Nova Power & Gas SRL 100,11 millió lejes, míg a Tinmar Energy S.A mintegy 364 millió lejes bírságot kapott. Sebastian Burduja energiaügyi miniszter a téma kapcsán hangsúlyozta, a négy vállalatra kiszabott rekordösszegű bírságok jelzésértékűek lehetnek mindazok számára, akik úgy gondolják, hogy a törvények megszegésével nagyobb nyereségre tehetnek szert.
A bírságról beszámoló StartupCafe.ro megkereste a megbüntetett vállalatok vezetőségét. A Samsung válaszából kiderül, tudomásul vették a Versenytanács döntését, és minden szükséges intézkedést megtesznek a tiszteletben tartása érdekében.
Az eMAG azt közölte a portállal, hogy a nyomozás során végig együttműködött a Versenytanáccsal. Azzal párhuzamosan, hogy kifizetik a bírságot, arra összpontosítanak, hogy továbbra is „hozzáadott értékű” szolgáltatásokat nyújtsanak klienseiknek, akik ezáltal „időt és pénzt spórolhatnak”.
A Flanco szintén azt válaszolta a StartupCafe.ro megkeresésére, hogy együttműködtek a hatósággal, és tiszteletben tartják döntését, azonban megjegyezték: „ahogyan eddig is, úgy a jövőben is” másoktól függetlenül határozzák meg árpolitikájukra és akciós ajánlataikra vonatkozó kereskedelmi stratégiájukat, „anélkül, hogy valaha megengednék egy harmadik fél beavatkozását”.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!