Fotó: Romgaz
Németország gáztárolói jobban feltöltöttek, mint 2022 nyarán, ennek ellenére a német Szövetségi Hálózati Ügynökség a téli energiaellátást érintő esetleges kockázatokra figyelmeztet, és ismét takarékosságra inti a lakosságot.
2023. augusztus 22., 18:482023. augusztus 22., 18:48
2023. augusztus 22., 18:552023. augusztus 22., 18:55
A jól feltöltött gáztárolók ellenére a németországi Szövetségi Hálózati Ügynökség továbbra is ,,fennmaradó kockázatokat” lát a gázhiányban, ezért ismét takarékosságra szólít fel.
Klaus Müller, a hatóság elnöke a Neue Osnabrücker Zeitungnak adott interjúban úgy fogalmaz, hogy az orosz gáz kiesése után ma már más ellátási források állnak az ország rendelkezésre, ,,ennek ellenére még korai lenne a győzelem kikiáltása”.
,,A vezetékek elleni támadások továbbra is horrorforgatókönyvek maradnak” – figyelmeztet a német szakember.
A V4 hírügynökség tájékoztatója szerint Veronika Grimm gazdasági szakértő egy lapinterjúban szintén arra buzdította a polgárokat, hogy a következő télen takarékoskodjanak a fűtéssel.
– hívta fel a figyelmet a Gazdasági Szakértői Tanács tagja. Úgy véli, ami igaz volt a tavalyi télre, az még inkább igaz lesz az ideire, és az európaiak ismét csak abban reménykedhetnek, hogy olyan enyhe lesz, mint a legutóbbi.
A szövetségi kormány korábbi tájékoztatása szerint a tárolókban 100 százalékos töltöttségi szinten tárolt földgáz mennyisége nagyjából két-három átlagos hideg téli hónap fogyasztásának felel meg.
Veronika Grimm a zsugorodó német gazdaság kapcsán azt is megjegyezte, hogy a németországi embereknek fel kell készülniük a nehéz időkre.
– fogalmazott a szakember, aki hozzátette, hogy a politikusoknak tisztán és érthetően ki kell mondaniuk a lakosság felé: a gazdaság klímasemlegességre való átalakítása sokba kerül.
Üzemanyag-drágulással szembesülhetnek a töltőállomásokra behajtó gépkocsivezetők az új év első napján, amely aznap nem csupán a piaci mozgásokból, hanem a kormány jövedékiadó-emeléséből fakadhat.
Ismét pusztít az afrikai sertéspestis: a Romániai Hússertéstartók Egyesülete szerint idén ősszel a hatóságok 30 ezer fertőzött állatot altattak el. Az állattelepek tulajdonosai arra panaszkodnak, hogy vontatottan halad a kártérítések kifizetése.
A csütörtökön jegyzett évi 5,92 százalékról 5,93 százalékra nőtt pénteken a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR) – közölte a Román Nemzeti Bank (BNR).
Idén szeptemberben 916,758 milliárd lejre nőtt az államadósság az előző havi 886,983 milliárd lejről – közölte pénteken a pénzügyminisztérium.
Jövőre az országot gazdasági jellegű (magasabb adók és recesszió) és nem gazdasági jellegű (dezinformáció és fegyveres konfliktus) kockázatok is fenyegetik – fogalmazta meg a pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület.
Az Electrica Furnizare, Románia egyik legnagyobb áramszolgáltatója megállapította a jelenleg érvényes ársapka megszűnése, vagyis jelen állás szerint 2025. április 1-je után érvényes árait azon ügyfelei számára, akiknek szerződése az év végén jár le.
A szeptember végi 5,44 százalékról október végére 6,19 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány Romániában – jelentette be kedden a pénzügyminisztérium.
Három nappal az előző drágítás után kedden újra megemelte az üzemanyagok árát a romániai piacvezető, a Petrom. És ez már a sokadik áremelés volt ebben a hónapban.
A nem kormányzati ügyfeleknek nyújtott banki hitelek egyenlege 2024 októberében 0,7 százalékkal 416,063 milliárd lejre nőtt idén szeptemberhez képest – közölte kedden a Román Nemzeti Bank (BNR).
Az EU szociális védelmi kiadása 2023-ban elérte a 4,583 milliárd eurót, ami 6,1 százalékos növekedést jelent 2022-hez képest. Románia a tagállamok egyike, ahol a szociális védelemre fordított kiadások növekedése jelentősen meghaladja az uniós átlagot.
szóljon hozzá!