Violeta Alexandru munkaügyi miniszter
Fotó: Gov.ro
Meghosszabbíthatja a román kormány azt az időszakot, amelynek során átvállalja a kényszerszabadságra küldött munkavállalók bérének egy részét – közölte szerdán este Violeta Alexandru munkaügyi miniszter, aki szerint az állami hozzájárulás kevesebb lesz, mint a jelenlegi.
2020. április 29., 23:272020. április 29., 23:27
2020. április 29., 23:352020. április 29., 23:35
A Ludovic Orban vezette bukaresti kormány tagja vállalkozókkal folytatott megbeszélését követően elmondta, várhatóan meghosszabbítják a kényszerszabadságot, de még nem döntötték el, hogy két hétre, júniusig, vagy további egy hónappal. Mint ismert, a román kormány átvállalta az új típusú koronavírus-járvány miatt március 16-án bevezetett szükségállapot idején kényszerszabadságra küldött dolgozók bére 75 százalékának a folyósítását; az államilag garantált összeg nem haladhatja meg az országos bruttó átlagbér 75 százalékát. A szükségállapot a tervek szerint május 16-án megszűnik.
„Ezeket az ágazatokat kívánjuk támogatni, amelyeknek nincs tevékenységük, és a hatósági intézkedések miatt kötelesek zárva maradni. Gondolok itt az előadásokra, a nagyszámú közönséget feltételező rendezvényekre, de nem a vendéglőkre, mert ott a távolságtartás módszerének alkalmazását tervezzük” – idézte a munkaügyi minisztert az Agerpres hírügynökség.
A tárcavezető hozzátette, a kényszerszabadságon lévő dolgozók illetményének folyósítása helyett a kormány várhatóan átvállalja a munkahelyükre visszatérő alkalmazottak bérrel járó költségeinek egy részét. Alexandru előrebocsátotta: ez a támogatás kisebb lesz a kényszerszabadságon lévőknek jelenleg nyújtott állami hozzájárulásnál. A munkaügyi miniszter szerint ez a fajta állami támogatás több hónapra szól majd, de fokozatosan csökkenni fog.
A bukaresti munkaügyi minisztérium által szerdán közölt adatok értelmében a szükségállapot március 16-i bevezetése óta felbontott munkaszerződések száma meghaladja a 270 ezret. Ugyanebben az időszakban 1 027 117 egyéni munkaszerződést függesztettek fel, ami enyhe javulást jelent az egy nappal korábban regisztrálthoz képest (1 031 152).
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!