Fotó: Rostás Szabolcs
Az Európai Unióban (EU) 0,1 százalékkal nőtt, az euróövezetben 0,3 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom idén júniusban az előző év hatodik hónapjához képest – közölte kedden az Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
2024. augusztus 06., 16:232024. augusztus 06., 16:23
Az adatokat szolgáltató tagállamok közül a legnagyobb éves növekedést Romániában (10,2 százalék), Luxemburgban (7,9 százalék) és Horvátországban (5,4 százalék) jegyezték, míg a legjelentősebb csökkenést Belgiumban (mínusz 7,3 százalék), Észtországban (mínusz 4,1 százalék) és Ausztriában (mínusz 3,9 százalék) regisztrálták. Az Európai Unióban az élelmiszerek, italok és dohánytermékek értékesítése 0,5 százalékkal csökkent, míg a nem élelmiszeripari termékek eladása 0,7 százalékkal, az üzemanyagoké pedig 0,5 százalékkal nőtt.
Az adatokat szolgáltató tagállamok közül a legnagyobb havi növekedést Romániában (1,8 százalék), Bulgáriában (1,4 százalék) és Dániában (1 százalék), a legjelentősebb csökkenést pedig Horvátországban (mínusz 2,7 százalék), Ausztriában (mínusz 2,3 százalék), valamint Lettországban és Litvániában (egyaránt mínusz 1,7 százalék) regisztrálták. Az EU-ban az élelmiszerek, italok és dohánytermékek értékesítése 1 százalékkal csökkent, a nem élelmiszeripari termékeké stagnált, míg az üzemanyagok eladása 0,6 százalékkal nőtt júniusban májushoz viszonyítva.
A román Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint idén júniusban a nyers adatok szerint 0,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában az előző hónaphoz mérten, miután az üzemanyagok forgalma 5,7 százalékkal, a nem élelmiszertermékeké pedig 0,3 százalékkal bővült. Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek értékesítése ellenben 0,8 százalékkal csökkent.
Tavaly júniushoz mérten a nyers adatok szerint 9,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom idén júniusban, miután a nem élelmiszerek eladása 11,9 százalékkal, az üzemanyagoké 9,7 százalékkal, az élelmiszertermékeké, italoké és dohánytermékeké pedig 6,2 százalékkal bővült.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint éves összevetésben 10 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, mert a nem élelmiszertermékek eladása 13,3 százalékkal, az üzemanyagok forgalma 10,2 százalékkal, az élelmiszereké, italoké és dohánytermékeké 5,7 százalékkal gyarapodott. A fenti adatok a személygépkocsi- és a motorkerékpár-értékesítéseket nem tartalmazzák.
Hiába várják sokan hosszú évek óta, a közeljövőben nem fognak látványosan csökkenni a hatalmasra duzzadt kolozsvári ingatlanárak – vallják a Krónika által megkérdezett szakemberek, akik szerint több tényező együttállása alakította az árakat.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
Kihirdette szerdán Klaus Iohannis államfő a minimálbér kiszámításának európai uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvényt.
Az idei év elejétől szeptember végéig 3,69 százalékkal 5,362 milliárd euróra nőtt Romániában a külföldi közvetlen tőkeberuházások értéke 2023 azonos időszakához képest – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
A romániai webáruházak az idei fekete pénteken a tavalyinál 5 százalékkal több rendelést regisztráltak, és az árleszállítások időszakában elkönyvelt bevételük 18 százalékkal haladta meg a múlt évit – derül ki a MerchantPro szerdán közzétett elemzéséből.
Hiába hirdettek győztest az észak-erdélyi autópálya legnehezebb, Szilágy megyei szakaszának megépítésére kiírt pályázaton, az építés tovább csúszhat, miután az egyik jelentkező megóvta az eredményt.
A PayU GPO Románia adatai szerint partnerkereskedőik több mint 1,15 millió tranzakciót bonyolítottak le a november 8-ai fekete pénteken, összesen 660 millió lej értékben; a legnagyobb értékű rendelés meghaladta a 75 000 lejt.
Brüsszeli elképzelések szerint az Európai Unió tagországaiban leállítanák az élőállat-exportot, ami az Európa második legnagyobb juhállományával rendelkező Románia esetében gazdasági gondokat okozna. Hatósági állatorvost kérdeztünk a kilátásokról.
szóljon hozzá!