Fotó: Rostás Szabolcs
Az Európai Unióban (EU) 0,1 százalékkal nőtt, az euróövezetben 0,3 százalékkal csökkent a kiskereskedelmi forgalom idén júniusban az előző év hatodik hónapjához képest – közölte kedden az Unió statisztikai hivatala, az Eurostat.
2024. augusztus 06., 16:232024. augusztus 06., 16:23
Az adatokat szolgáltató tagállamok közül a legnagyobb éves növekedést Romániában (10,2 százalék), Luxemburgban (7,9 százalék) és Horvátországban (5,4 százalék) jegyezték, míg a legjelentősebb csökkenést Belgiumban (mínusz 7,3 százalék), Észtországban (mínusz 4,1 százalék) és Ausztriában (mínusz 3,9 százalék) regisztrálták. Az Európai Unióban az élelmiszerek, italok és dohánytermékek értékesítése 0,5 százalékkal csökkent, míg a nem élelmiszeripari termékek eladása 0,7 százalékkal, az üzemanyagoké pedig 0,5 százalékkal nőtt.
Az adatokat szolgáltató tagállamok közül a legnagyobb havi növekedést Romániában (1,8 százalék), Bulgáriában (1,4 százalék) és Dániában (1 százalék), a legjelentősebb csökkenést pedig Horvátországban (mínusz 2,7 százalék), Ausztriában (mínusz 2,3 százalék), valamint Lettországban és Litvániában (egyaránt mínusz 1,7 százalék) regisztrálták. Az EU-ban az élelmiszerek, italok és dohánytermékek értékesítése 1 százalékkal csökkent, a nem élelmiszeripari termékeké stagnált, míg az üzemanyagok eladása 0,6 százalékkal nőtt júniusban májushoz viszonyítva.
A román Országos Statisztikai Intézet (INS) adatai szerint idén júniusban a nyers adatok szerint 0,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában az előző hónaphoz mérten, miután az üzemanyagok forgalma 5,7 százalékkal, a nem élelmiszertermékeké pedig 0,3 százalékkal bővült. Az élelmiszerek, italok és dohánytermékek értékesítése ellenben 0,8 százalékkal csökkent.
Tavaly júniushoz mérten a nyers adatok szerint 9,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom idén júniusban, miután a nem élelmiszerek eladása 11,9 százalékkal, az üzemanyagoké 9,7 százalékkal, az élelmiszertermékeké, italoké és dohánytermékeké pedig 6,2 százalékkal bővült.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint éves összevetésben 10 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom, mert a nem élelmiszertermékek eladása 13,3 százalékkal, az üzemanyagok forgalma 10,2 százalékkal, az élelmiszereké, italoké és dohánytermékeké 5,7 százalékkal gyarapodott. A fenti adatok a személygépkocsi- és a motorkerékpár-értékesítéseket nem tartalmazzák.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!