Erdély-szerte virágkorát éli a fólia alatti paradicsomtermesztés
Fotó: Makkay József
A paradicsom- és fokhagymatermesztési program támogatásaira pályázó gazdák május 16-ig nyújthatják be kérelmeiket a megyei mezőgazdasági igazgatóságokhoz. A bukaresti mezőgazdasági szaktárca a hagymatermesztők támogatását is tervezi, erről a következő hetekben dönthet a kormány.
2024. április 05., 15:572024. április 05., 15:57
2024. április 05., 19:282024. április 05., 19:28
Idén is folytatódik a gazdák körében népszerű paradicsom- és fokhagymatermesztési program. Az évi háromezer eurós összeg idén először nem román állami forrásból érkezik de minimis támogatásként, hanem európai uniós dotáció, amit Románia az ukrajnai háború gazdasági következményeinek enyhítésére kapott a Közös Agrárpolitika (KAP) keretében.
A fólia alatti vagy üvegházi zöldségtermesztéssel foglalkozó gazdák a megyei mezőgazdasági vezérigazgatóságok székhelyén nyújthatják be támogatási kérelmüket.
A paradicsom- és a fokhagymatámogatás igénylésének feltétele, hogy a mezőgazdasági termelő legalább ezer négyzetméteren (10 áron) termeljen fólia- vagy üvegházban zöldséget, vagy szabad földben fokhagymát. Természetes személyek mellett az uniós agrártámogatást vállalkozások is igényelhetik, de mindkét esetben kizáró jelleggel bír, ha a pályázó csődeljárás alatt áll.
A támogatást igénylő kérések április 12-i dátumát a mezőgazdasági minisztérium a napokban meghosszabbította 2024. május 16-ig. A paradicsomprogram pénzügyi kerete 20 868 280 lej, míg a fokhagymatermesztés támogatására 4 230 000 lejt szánnak. A 2023-as esztendőhöz hasonlóan várhatóan idén is túljelentkezés lesz, amit tavaly a kormány a keretösszegek kibővítésével oldott meg. Azt is tudni kell, hogy
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter a napokban jelentette be, hogy a szakminisztérium hagymatermesztési programon is dolgozik, amiről a következő egy-két hétben születhet döntés. Mint ismeretes, egyéb zöldségfélékhez hasonlóan Románia az utóbbi években egyre nagyobb mennyiségű hagymát importál: az ukrán mezőgazdasági minisztérium adatai szerint tavaly Románia volt az ukrajnai hagyma egyik legfontosabb felvevő piaca.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!