Azzal is sokat spórolhatunk, ha alacsonyabb hőfokon mosunk
Fotó: Pexels
Az elektromos berendezések és készülékek helyes használata egy háztartásban 10–50 százalékkal csökkentheti az energiafogyasztást és ezáltal a havi számlákat – irányítja rá a figyelmet a március 23-án, szombaton 20.30-tól zajló Föld órája apropóján készült elemzésében az Environ Egyesület. Rámutatnak továbbá: az is fontos, hogy új, energiahatékony készülékeket használjunk.
2024. március 23., 09:242024. március 23., 09:24
A Hotnews.ro hírportál által ismertetett elemzés szerint a leggyakoribb energiapazarlás, hogy sokan bedugva tartják a laptop-, táblagép- vagy telefontöltőket, amelyek akkor is fogyasztanak energiát, ha nincsenek csatlakoztatva a készülékek. Ugyanígy 8–10 százalékkal növeli az energiaszámlákat, ha nem húzzuk ki a konnektorból, amikor nem használjuk, az olyan elektronikus berendezéseket, mint a tévék, audió berendezések, lámpák vagy éppen a mikrohullámú sütő.
A hét legnagyobb fogyasztó:
1. Légkondicionáló berendezés (775 kWh 500 üzemóra alatt)
2. Szárítógép (278,2 kWh/év)
3. Kétajtós hűtőszekrény (150–400 kWh/év)
4. Normál hűtőszekrény (324 kWh/év)
5. Mosogatógép (258 kWh/év)
6. Beépített elektromos sütő (400-500 kWh /év)
7. Mosógép (360-400 kWh /év)
A háztartásokban használt elektronikus készülékek száma és típusa az elmúlt években a technológia fejlődésével és az emberek kényelmi igényével együtt fejlődött – mutat rá az elemzés.
Míg az 1990-es években egy háztartásban csak néhány alapkészülék – például televízió, rádió, hűtőszekrény, mosógép, vasaló, porszívó, hajszárító, vezetékes telefon, varrógép – volt, addig a 2000-es években egyre elterjedtebbek lettek az olyan készülékek, mint a számítógépek, laptopok, táblagépek, mobiltelefonok, DVD-lejátszók, hajvasalók, légkondicionáló készülékek, konyhai robotok, mosogatógépek, nyomtatók, Playstation és más játékgépek, vagy az elektromos fogkefék, szúnyogriasztók.
Ma már a család minden tagja rendelkezik legalább egy mobiltelefonnal, laptoppal vagy táblagéppel. Egy háztartásban több tévé, internetrouter, játékrendszer, Alexa asszisztens, okosóra vagy térfigyelő kamera is található, így
– irányítja rá a figyelmet a WEEE Forum tanulmánya.
Éppen ezért nem árt, ha jobban odafigyelünk a fogyasztásra, szakemberek szerint ugyanis számottevő összegeket spórolhatunk meg.
Az energiaválság és az egyre növekvő árak takarékosságra intik az önkormányzatokat és a lakosságot egyaránt. Ennek apropóján a háztartások energiacsökkentését szolgáló lehetőségekről tartott vetített képes előadást kedden a Kolozsvár Társaság.
A Föld órája a WWF által életre hívott, minden év márciusának utolsó szombatján (vagy egy héttel előbb, ha nagyszombat arra a napra esik) megrendezett nemzetközi esemény, melyben arra kérik a háztartásokat és a vállalkozásokat, hogy kapcsolják le és ki a nem létfontosságú lámpáikat és elektromos berendezéseiket egy órára, hogy ezzel is felhívják a figyelmet az éghajlatváltozás elleni cselekvés szükségességére. A kezdeményezés 2007-ben indult Ausztráliából, és 2008-ban vált nemzetközivé. Erdélyi települések is szoktak csatlakozni a kezdeményezéshez például azzal, hogy lekapcsolják a közvilágítást arra az egy órára.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
szóljon hozzá!