Fotó: Jakab Mónika
Jelentős drágulást jósolnak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) terén, miután a bukaresti összevont pénzügyi felügyelet (ASF) a fél évvel korábbi szinthez viszonyítva 9 és 20 százalék közötti mértékben emelte a referenciaárakat – mutatott rá a Ziarul Financiar gazdasági portál szerdai összeállításában.
2023. március 08., 18:082023. március 08., 18:08
2023. március 08., 18:122023. március 08., 18:12
A Vége az 1000 lej alatti kgfb-kötvények korszakának című írásában a lap felidézte: fél éve még 8 kategória létezett, amelynél az egyéves időtartamra kötött kgfb referenciaára nem érte el az 1000 lejt (három esetben a 900 lejt sem). Most a legolcsóbb kötvény is 1006 lejnél kezdődik, amit az 1200 köbcentiméternél kisebb hengerűrtartalmú gépkocsit vezető 51 és 60 év közötti járművezetőknek kell fizetniük – ismertette a referenciaárakat az MTI.
Az ASF most először közölt referenciaárakat az elektromos autók felelősségbiztosítására, amelyek a 2000 köbcentiméternél nagyobb hengerűrtartalmú járművekre fizetendő biztosítások szintjét közelítik. A lap számításai szerint a legkisebb (9,3 százalékos) mértékben a 2500 köbcentinél nagyobb hengerűrtartalmú autót vezető 31-40 éves sorőrök esetében drágul a kgfb. A legnagyobb (20,4 százalékos mértékű) áremelkedésre ugyanez a koroszály számíthat, ha a motor hengerűrtartalma 1201-1400 között van.
A referenciaárakat a hatályos törvényben lefektetett képlet alapján számítják ki, amely az utóbbi öt év javítási költségeinek, illetve előfordulási gyakoriságuknak átlagát veszi figyelembe. Ezt az árat a biztosítók egyedileg megszabott kedvezményekkel, illetve pótdíjakkal igazíthatják ki az ASF által meghatározott bonus-malus szabályok szerint, annak függvényében, hogy okozott-e balesetet a gépjárművezető.
A bukaresti parlament csaknem hat éve fogadta el a gépjármű-felelősségbiztosítási törvényt, akkor a legkisebb éves referenciaár 461 lej volt, a legnagyobb 2718 lej. Az árszabályozás ellenére az országban az elmúlt években több biztosító is csődbe ment, mert dömpingáron kínálta kgfb-kötvényeit, a kárrendezésre azonban nem volt elég fedezete. Az ASF 2021 szeptemberében vonta meg az addigi piacvezető (a kgfb-kötvényeknél 45 százalékos részesedéssel rendelkező) City Insurance működési engedélyét, miután a biztosító nem tett eleget a hatóság tőkeemelési kérésének. A bíróság tavaly februárban kimondta az 1,8 milliárd eurós adósságot felhalmozó City Insurance csődjét. A kgfb-kötvényekkel kapcsolatos kárigények túlnyomó részét a román állami biztosítási garanciaalap (FGA) fizette ki.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
1 hozzászólás