Fotó: Jakab Mónika
Jelentős drágulást jósolnak a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (kgfb) terén, miután a bukaresti összevont pénzügyi felügyelet (ASF) a fél évvel korábbi szinthez viszonyítva 9 és 20 százalék közötti mértékben emelte a referenciaárakat – mutatott rá a Ziarul Financiar gazdasági portál szerdai összeállításában.
2023. március 08., 18:082023. március 08., 18:08
2023. március 08., 18:122023. március 08., 18:12
A Vége az 1000 lej alatti kgfb-kötvények korszakának című írásában a lap felidézte: fél éve még 8 kategória létezett, amelynél az egyéves időtartamra kötött kgfb referenciaára nem érte el az 1000 lejt (három esetben a 900 lejt sem). Most a legolcsóbb kötvény is 1006 lejnél kezdődik, amit az 1200 köbcentiméternél kisebb hengerűrtartalmú gépkocsit vezető 51 és 60 év közötti járművezetőknek kell fizetniük – ismertette a referenciaárakat az MTI.
Az ASF most először közölt referenciaárakat az elektromos autók felelősségbiztosítására, amelyek a 2000 köbcentiméternél nagyobb hengerűrtartalmú járművekre fizetendő biztosítások szintjét közelítik. A lap számításai szerint a legkisebb (9,3 százalékos) mértékben a 2500 köbcentinél nagyobb hengerűrtartalmú autót vezető 31-40 éves sorőrök esetében drágul a kgfb. A legnagyobb (20,4 százalékos mértékű) áremelkedésre ugyanez a koroszály számíthat, ha a motor hengerűrtartalma 1201-1400 között van.
A referenciaárakat a hatályos törvényben lefektetett képlet alapján számítják ki, amely az utóbbi öt év javítási költségeinek, illetve előfordulási gyakoriságuknak átlagát veszi figyelembe. Ezt az árat a biztosítók egyedileg megszabott kedvezményekkel, illetve pótdíjakkal igazíthatják ki az ASF által meghatározott bonus-malus szabályok szerint, annak függvényében, hogy okozott-e balesetet a gépjárművezető.
A bukaresti parlament csaknem hat éve fogadta el a gépjármű-felelősségbiztosítási törvényt, akkor a legkisebb éves referenciaár 461 lej volt, a legnagyobb 2718 lej. Az árszabályozás ellenére az országban az elmúlt években több biztosító is csődbe ment, mert dömpingáron kínálta kgfb-kötvényeit, a kárrendezésre azonban nem volt elég fedezete. Az ASF 2021 szeptemberében vonta meg az addigi piacvezető (a kgfb-kötvényeknél 45 százalékos részesedéssel rendelkező) City Insurance működési engedélyét, miután a biztosító nem tett eleget a hatóság tőkeemelési kérésének. A bíróság tavaly februárban kimondta az 1,8 milliárd eurós adósságot felhalmozó City Insurance csődjét. A kgfb-kötvényekkel kapcsolatos kárigények túlnyomó részét a román állami biztosítási garanciaalap (FGA) fizette ki.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
1 hozzászólás