Lejtmenet. A nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest csökkent a román gazdasággal szembeni bizalom indexe
Fotó: Borbély Fanni
A pénzügyi elemzőket tömörítő CFA Románia Egyesület csütörtöki bejelentése szerint a nagyfokú politikai bizonytalanság miatt novemberben az előző hónaphoz képest 13,5 ponttal 31,4 pontra csökkent a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
2024. december 05., 15:282024. december 05., 15:28
A szervezet havonta készít felmérést a pénzügyi elemzők körében Románia gazdaságának távlatairól. A román gazdasággal szembeni bizalomindexnek két összetevője van, az egyik a gazdaság jelenlegi helyzetét tükrözi, a másik a következő 12 hónapra vonatkozó kilátásokat. A legfrissebb, novemberi felmérés szerint az előbbi mutató 16,4 ponttal 47,8 pontra, utóbbi 12,1 ponttal 23,3 pontra csökkent, ami a legalacsonyabb érték 2019 januárja óta.
– idézte a CFA Románia közleménye az egyesület elnökét, Adrian Codîrlaşut.
A szervezet novemberi felmérése szerint a pénzügyi elemzők átlagban 5 százalékos inflációt jósolnak 12 hónap múlva, magasabbat, mint az előző hónapban. Mintegy 59 százalékuk a fogyasztói árak növekedésének mérséklődésére, 27 százalék pedig a stagnálására számít a következő egy évben.
A CFA Románia szakértői a 2024-es GDP-arányos költségvetési hiányt 7,8 százalékra becsülik, jövőre 7,2 százalékos deficitet valószínűsítenek. Prognózisuk szerint a GDP-arányos államadósság 58 százalékra nő a következő egy évben, ugyanakkor idén 1,6 százalékos, jövőre pedig 1,3 százalékos GDP-növekedésre számítanak.
Novemberben arról is megkérdezték az elemzőket, hogy szerintük jövőre milyen jelentősebb kockázatok várnak a román gazdaságra. A válaszadók három gazdasági és két nem gazdasági jellegű kockázatot neveztek meg. Ezek szerint
Ezután következik az államadósság fenntarthatósága és a fegyveres konfliktusok kockázata – írja az Agerpres.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!