Bedőlt a román fizetőeszköz. Kedden már 5,35 lej fölött járt az euró árfolyama a kolozsvári valutaváltóknál
Fotó: Rostás Szabolcs
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye: hétfőn még tartotta magát, de kedden az 5 lejes lélektani határ fölé ugrott az euró referenciaárfolyama, és a hiteltörlesztő részletek értékét alakító ROBOR értéke is rég látott ütemben nőtt, és már újra meghaladja a 6 százalékos szintet. Közben egekben a román államkötvények kamata, mínuszban a tőzsde, és Románia azt is kockáztatja, hogy európai uniós pénzektől esik el. Ami nem csak a források, hanem az ország hitelessége szempontjából is sorsdöntő.
2025. május 06., 13:592025. május 06., 13:59
2025. május 06., 18:572025. május 06., 18:57
Történelmi pillanat: a Román Nemzeti Bank (BNR) 5,0378 lej/ eurós referencia-árfolyamot jelentett be, ami 1,21 százalékos növekedést jelent az előző naphoz képest. Az új árfolyam lélektani hatása is erőteljes ugyanakkor, hiszen az 5 lejes küszöböt mostanáig csak alulról súrolta a román deviza árfolyama. A befektetők és a polgárok már a délelőtti órákban lélegzetvisszafojtva várták, meglépi-e a román jegybank, hogy 5 lej feletti referencia-árfolyamot hirdet ki, mivel a bankközi piacon már reggel növekedésnek indult az árfolyam, és délben már elérte az 5,05 százalékos szintet.
A piacokat igazából nem az lepte meg, hogy a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) önmagát szuverenistának tituláló elnöke, George Simion nyert, hiszen az a felmérések alapján várható volt, hanem az, hogy a kormánykoalíciót alkotó három alakulat – a Szociáldemokrata Párt (PSD), a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és az RMDSZ – támogatását élvező jelölt, Crin Antonescu nem jutott be a sorsdöntő második fordulóba.
Biztossá vált, hogy a megismételt romániai elnökválasztás május 18-ai második fordulójában George Simion és Nicușor Dan csap össze.
Ezek együttesen már a választás követő nap folyamán kihatottak a bankközi árfolyamra. Ami hétfőn reggel enyhén emelkedéssel indult, de délutánra, miután megerősítették a miniszterelnök lemondását és a kormány bukását, nőtt a nyomás, a devizaeladások nőttek, és fokozódott a tőkekiáramlás Romániából.
Utólag pedig kiderült, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) csak hétfőn 2 milliárd eurót költött arra, hogy stabilan tartsa a lej árfolyamát, miután George Simion győzött az elnökválasztás első fordulójában. A G4media.ro portálnak hivatalos források arról beszéltek, hogy a román devizára nehezedő nyomás már hétfőn reggel elkezdődött, és délutánra fokozódott, mivel a befektetők megpróbáltak megszabadulni a lejtől, és eurót akartak vásárolni, hogy megvédjék tartalékaikat.
A valutaváltóknál igen, de a román jegybank hivatalos árfolyamán még soha „nem járt” 5 lej felett az euró árfolyama
Fotó: Rostás Szabolcs
Dan Suciu, a BNR szóvivője a portálnak megerősítette a lej árfolyamára nehezedő nyomást. „Az utóbbi időben fontos változás történt a devizapiacon. A beáramlások csökkentek, a kiáramlások pedig jelentősen megnőttek. Így annak érdekében, hogy ezeket a mozgásokat mérsékelni lehessen, likviditást kell vonzani a piacról, és a kamatlábaknak emelkedniük kell. Az BNR erre a helyzetre keresi az optimális forgatókönyvet” – mondta Dan Suciu.
Hétfőn a román jegybank 4,9775 lej/euró referencia-árfolyamot adott ki.
pedig mostanáig minden válság – a járványok, az ukrajnai háború, az elszálló infláció – ellenére sikerült stabilan tartania az árfolyamot, mert Románia profitált az európai pénzek masszív beáramlásából és a külföldi portfólióbefektetők milliárdjaiból, akik román államkötvényeket vásároltak, amelyek magasabb kamatot fizettek, mint az európai vagy amerikai államkötvények.
Románia eddigi történetének legmagasabb lej–euró-árfolyamát 2023. május 19-én érte el, amikor a nemzeti bank 4,9783 lej/eurós árfolyamot jelentett be.
Közben hirtelen ugrással a legutóbb jegyzett évi 5,90 százalékról 6,08 százalékra nőtt kedden a lej alapú fogyasztási hitelek, illetve a korábbi években az Első otthon program keretében felvett jelzáloghitelek törlesztőrészletét is befolyásoló három hónapos bankközi hitelkamatláb (ROBOR), amely hétfőn még tartotta magát a pénteken jegyzett szinten.
Fotó: Rostás Szabolcs
A jelzáloghitelesek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb 6 százalékról 6,16 százalékra, a 12 hónapos ROBOR 6,09 százalékról 6,23 százalékra nőtt.
Hétfő után kedden is magas szinten, 8 százalék környékén maradtak a román állampapírokért ajánlott kamatok – a hét első napján a pénzügyminisztérium le is tett az értékesítésről. De mivel az államnak óriási szüksége van a pénzre, előbb-utóbb arra szorulhat, hogy bevállalja a magas kamatokat – ezt pedig majd mi fogjuk megfizetni, például magasabb adók, illetékek formájában.
Marcel Ciolacu miniszterelnök hétfő este Ilie Bolojan ideiglenes államfőnek benyújtja a lemondását, erről a kormányfő újságíróknak nyilatkozott a PSD hétfő délutáni ülése után.
Az Erste csoport közgazdászai is arról írtak friss helyzetértékelésükben, hogy az első forduló eredménye George Simiont teszi a győzelem favoritjává, aminek negatív piaci következményei vannak „a lejre, illetve a lejben és devizában kibocsátott értékpapírokra nézve”. „Simion Donald Trump amerikai elnök »Make America Great Again« mozgalma támogatójának tartja magát. Őt kell favoritnak tekinteni a második fordulóban. Első fordulós győzelmére azt követően került sor, hogy Románia illegális kampány és esetleges orosz beavatkozás vádjával törölte a 2024. decemberi elnökválasztást, amikor a szélsőjobboldali jelölt, Călin Georgescu nyerte az első fordulót. Mi több, Bukarest centrista főpolgármestere, Nicușor Dan megelőzte Antonescut, aki a kormánykoalíció jelöltje volt.
– idézett az elemzésből a Profit.ro gazdasági portál.
Miután már a hétfői nyitáskor beleremegett a választások eredményébe, a Bukaresti Értéktőzsdén (BVB) a keddi kereskedés első félórájában 0,9 százalékos mínuszban állt az irányadó BET index, így az éves szintű visszaesés 1,3 százalék. A BVB adatai szerint a likviditás több mint 20 millió lej volt.
A Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál összegzése szerint a hétfői nap folyamán közel 3 százalékot veszített a piac.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Az év eleje óta csak egyetlen BVB-index emelkedett, az energetikai és közüzemi vállalatokat tartalmazó BET-NG, amely mindössze 0,2 százalékos nyereséget mutat. Máshol a csökkenés a BETAeRO 7,7 százaléktól a BET-EF 0,4 százalékig terjedt.
A kormányválság, amelyet Marcel Ciolacu PSD-vezér miniszterelnöki lemondása és a PSD kormányból való kilépése váltott ki, az állam pénzügyei szempontjából bonyolult időszakban következik be. A Profit.ro legfrissebb információi szerint Romániát most az európai alapok felfüggesztése fenyegeti, mivel nem teljesíti a költségvetési reformokra vonatkozó kötelezettségvállalásait, és az Európai Bizottság június elején várhatóan küld egy erre vonatkozó üzenetet, ami súlyos csapást jelent az ország ingatag helyzetére a külföldi pénzügyi piacokon. Ugyanakkor a kormány azt is kockáztatja, hogy akár 13,5 milliárd eurónyi, a helyreállítási alapból (PNRR) származó forrást is veszélybe sodor – ezekről az összegekről zajlik az újratárgyalási folyamat az Európai Bizottsággal.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
szóljon hozzá!