Sajnos az idei csapadékszegény tavaszt a vadon termő ehető növények is megérezték. Csenevész volt a papsaláta, hervatag a medvehagyma, ám a csalán hamar kivirult. Ha nagyobb mennyiséget is kellett szedni belőlük egy-egy fogás elkészítéséhez, megérte a fáradságot, hiszen a friss sarjak, hajtások életelixírek a télen kiürült vitaminraktáraink számára. Vannak közöttük gyorsfagyaszthatók, száríthatók is, érdemes bespájzolni például a csihányból.
2019. május 08., 12:132019. május 08., 12:13
2019. május 08., 12:152019. május 08., 12:15
A papsaláta pucolása némi türelmet igényel
Fotó: Barabás Ákos
Sajnos az idei csapadékszegény tavaszt a vadon termő ehető növények is megérezték. Csenevész volt a papsaláta, hervatag a medvehagyma, ám a csalán hamar kivirult. Ha nagyobb mennyiséget is kellett szedni belőlük egy-egy fogás elkészítéséhez, megérte a fáradságot, hiszen a friss sarjak, hajtások életelixírek a télen kiürült vitaminraktáraink számára. Vannak közöttük gyorsfagyaszthatók, száríthatók is, érdemes bespájzolni például a csihányból.
2019. május 08., 12:132019. május 08., 12:13
2019. május 08., 12:152019. május 08., 12:15
Számos személyes és családi történetem fűződik az éppen kizöldült mezei, erdőalji finomságokhoz. Egyik sokat emlegetett az, amikor a ’80-as évek utolsó harmadában váratlanul betoppant egy külföldi ismerős. Nyugat-Európát jobban ismerte, mint a szocialista blokkot. Ha hallott is a romániai élelmiszeradagokról, jegyrendszerről, el sem tudta képzelni. Azt se, hogy a minőségi hentesáru valutaértékű volt, a kampón lógó nyári szalámit pedig jobb volt messziről elkerülni. Egy személynek egy hónapra fél vagy negyed csomag vaj, öt tojás jutott, és a kimérős olajat is cseppenként adagolták a köznépnek.
Nem estem kétségbe a vendéglátástól, ami került, abból készítettem a főétkezésekre. Háborút, szárazságot, kollektivizálást megélt nagyanyám tudományát ellestem egykor a csikókályha mellett, és
Szülőfalumban nem ismertük a Kövi Pál által arannyal versengő salátának nevezett kikeleti finomságot, amit Udvarhelyen papsalátaként ismernek. A medvehagyma felhasználásával is csak választott városomban találkoztam.
Az említett vendégjáráskor ettünk papsalátát, komlórügyet levesnek, sóskát, csihányt főzeléknek. Hogy a fekete kenyérről ne is szóljak! Az a havi pár tojás épp elég volt levesbetétnek, az egyhavi csirkeadagunk feltétnek.
Tavasz folyamán, amíg találunk a töveken üde hajtásokat, készíthetünk csihánylevest
Fotó: Barabás Ákos
Néhány közös étkezés után a reggelire tálalt sóskamártást épp csak megkóstolta a vendégünk. Rákérdeztem: nem szoktatok ilyesmit enni otthon? Kiderült, ha készít is hasonlót a felesége, azt csakis pici lányuknak adagolja. És különben sem szoktak „villásreggelizni”. Pap-, galambbegy- vagy aranysalátát, azaz salátaboglárkát, aranykát csak a növényhatározóban látott, tányéron soha.
A változás után pár évig volt alkalmunk két sürgős tennivaló között budapesti cégének – ahol akkoriban magam is dolgoztam – teakonyhájában állva, gyakorta csomagolópapírról bekapdosni némi felvágottat puha zsemlével. Reggelire, uzsonnára, de még ebédre is.
A papsaláta virágzásig fogyasztható
Fotó: Barabás Ákos
A családnak gonddal gyűjtögető és minden ehetőt a maga idejében felhasználó asszonytestvéreink évezredes tapasztalati tudása rejlik a tavaszi, vadon termő zöld finomságok elkészítésében. Amikor kibukkan az első csihányhajtás, mindig eszembe jut: hányszor menthette meg az éhínségtől, de főleg a tél utáni kóros vitaminhiánytól eleinket.
A gyermekkori zöldszedésről minden tavasszal elbeszélgetünk Ambrus Gizi nénivel – főképp olyankor, ha valami szencsedi, a valahai otthonából hozott ízt kóstolunk a székelyudvarhelyi Gizi Csárdában. Legyen szó komlórügyes szárazpaszulylevesről vagy tojásos, vajas, medvehagymás kenyérkencéről.
A medvehagymás szendvicskrém alapja lehet főtt, darabolt tojás, vaj, de tehéntúró is
Fotó: Barabás Ákos
A csihánylevesbe rántást és habarást is tesz. Fűszerei a só, bors, fokhagyma, ecet és pici cukor. Vannak, akik a csalánlevesbe maréknyi rizst is belefőznek, de ha puliszkával tálaljuk, ez elmaradhat.
A papsalátaleves készítéséhez a szalonnakockákat kiolvasztja, a pörcöket kiveszi a zsírból, és félreteszi. A pár maréknyi papsalátát két deci vízben meglobbantja. (Főzés közben összeesik a papsaláta, és csak pár perc kell, hogy megpuhuljon). Leveszi a kályháról, belekeveri a négy cikk felaprózott fokhagymát, és amennyi víz van a papsalátán, annyi felforralt tejet önt rá. Ecettel, cukorral, sóval, borssal fűszerezi, és tálaláskor rászórja a szalonnapörcöket. Ezekbe a levesekbe tojásrántottát kockáz, de nagyon finomak ordadarabokkal is.
A spenót mellett az évszak kedvence a sóska, illetve csalánfőzelék
Fotó: Barabás Ákos
A főzelékekhez sem sokat főzni a csihányt, sóskát. Puhítsuk meg forró vízben, majd pároljuk kevés zsíron vagy olajon. Szórjunk rá kevés lisztet, öntsük fel tejjel, és ízesítsük fokhagymaszárral, sóval, borssal. Akinek így édeskés, adjon hozzá savanykás tejfölt.
Tippek, ötletek
Apróra vágva vagy ledarálva, megsózva, szorosan a befőttes üvegbe nyomkodva, olívaolajjal leöntve hűtőben egy darabig eltartható a medvehagyma. Célszerűbb a megmosott, egyszeri felhasználásra szánt medvehagymaleveleket szorosan feltekerve, alufóliába vagy folpackba csomagolva, bezacskózva mélyhűteni. Ha nagyobb adagot csavarunk fel, szelhetünk belőle igény szerint a felhasználás előtt, a többit azonnal csomagoljuk vissza.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!