Zabhegyező agrárpolitika: rendszerszintű reform kell, hogy előtérbe kerüljön a hazai termék

Zabhegyező agrárpolitika: rendszerszintű reform kell, hogy előtérbe kerüljön a hazai termék

Szakemberek szerint elengedhetetlen a feldolgozóipar fejlesztése, a kis helyi üzemeknek pedig érdemesebb lenne a helyi piacokra termelniük

Fotó: Veres Nándor

A központi stratégia hiánya miatt óriási rendszerszintű problémák jellemzik a mezőgazdaságot. Ez az oka annak is, hogy komoly élelmiszer-behozatalra szorul az ország, miközben szinte minden alapanyagot megtermel. Csakhogy azt exportálja, majd jóval drágábban, félkész vagy feldolgozott formában importálja. A helyzetet jól tükrözik a mezőgazdasági minisztérium lesújtó adatai is: az első negyedévben csaknem 66 százalékkal növekedett a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek külkereskedelmében jegyzett deficit. A probléma okairól kiadványunknak nyilatkozó agrárszakemberek szerint megoldást csak az hozhat, ha az illetékesek a mezőgazdaság versenyképességének növelése mellett a feldolgozóipart is fejlesztik, hogy az ország a feldolgozott termékek szempontjából is erős legyen. De szükség lenne a gazdák összefogására, együttműködésére is, amitől a negyvenéves erőszakos kollektivizálás rossz emléke miatt még mindig idegenkedik a gazdák egy része Székelyföldön is.

Bíró Blanka

2021. július 17., 21:302021. július 17., 21:30

2021. július 17., 21:362021. július 17., 21:36

Általános probléma a hazai mezőgazdaságban, hogy nincs központi tervezés, koherens gondolkodás – véli Nyárádi Imre István agrármérnök, a Sapientia EMTE adjunktusa. Meglátása szerint a döntéshozóknak mindenekelőtt mérlegelniük kellene, hogy országos szinten mire van szükség, mi az, amit meg tudunk termelni, mit kell eltenni a kamrába, majd télen elfogyasztani. A központi stratégia hiánya miatt folyamatosan növekszik a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek külkereskedelmében jegyzett deficit, a rendszerszintű problémákra pedig rátevődnek a pontszerűek, amelyek tovább rontják a helyzetet.

Tavaly az ország egyes részein komoly aszálykárok voltak, ami megtizedelte a gabonatermést, a kukorica például, amelynek 60 százaléka az ország déli részében terem, rendkívül megsínylette a szárazságot. Nem véletlen, hogy idén már a szerződéseket a kukoricára szokatlanul magas áron kötik. Az idei év sem túl biztató, az időjárás meglehetősen szeszélyes, volt egy szokatlanul hideg periódus, jégesők, heves zivatarok. A szakember hangsúlyozta:

messze még a termés, de nem úgy indult ez az év, hogy bizakodók lehetnénk. A hiány egyébként más országokban is jellemző, amelyekkel Románia kereskedelmi kapcsolatban áll.

Régi probléma ugyanakkor, hogy exportáljuk a nyersanyagot, majd visszavásároljuk a hozzáadott értékű árut. Nyárádi Imre István úgy fogalmazott, erre tulajdonképpen nincs logikus magyarázat. Például kivisszük a kukoricát, majd visszahozzuk a tápot, amelynek 90 százaléka őrölt kukorica. „Holott a kukoricaszemek morzsolása nem atomfizika, egyszerű kalapácsmalomra van szükség hozzá” – mutatott rá az egyetemi oktató.

Önellátó lehetne az ország, de hiányzik a központi stratégia

Meglátása szerint el tudná látni magát az ország, sőt exportra is telne a mezőről behozott terményből, erre megvolna a kapacitás. Az évtizedek során viszont tönkretettük a feldolgozóipart, mindent külföldről hozunk be, sőt itthon is külföldi tulajdonban lévő üzletláncokból vásárolunk, ez előbb-utóbb visszaüt. Nyárádi Imre István szerint nem kell egyből a végtermékek előállítására összpontosítani, mert abban tényleg padlón van az ország, de még most sem gondol senki arra, hogy például átvevő vagy feldolgozó központokat létesítsenek.

Idézet
„Stratégiai szinten kellene gondolkodni. Nem elég egy sufniban berendezett kenyérgyár, ha ilyeneket működtetünk, abból több ezer kell. De szükség van olyan létesítményekre, ahol gyorsan, hatékonyan, korszerűen lehet feldolgozni a mezőgazdasági terméket”

– magyarázta Nyárádi István.

Kukoricát, napraforgómagot, búzát exportálunk

A mezőgazdasági és vidékfejlesztési minisztérium legfrisebb adatai szerint az első negyedévben csaknem 66 százalékkal nőtt tavalyhoz képest a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékek külkereskedelemében jegyzett deficit. Az év első három hónapjában ezen termékek külkereskedelmi hiánya 755,34 millió euróra tehető. Az Európai Unió országaival folytatott kereskedelemben Románia az idei első negyedévben 1,154 milliárd eurós deficitet, a nem uniós országok vonatkozásában ugyanakkor 398,93 millió eurós többletet könyvelhetett el.

Tavaly a vizsgált időszakban az EU-n belüli kereskedelemben a hiány megközelítette a 963 millió eurót, míg a harmadik országok esetében a többlet meghaladta az 507 millió eurót.

A statisztikai adatok szerint 2021 januárja és márciusa között Románia 1,74 milliárd euró értékben exportált agrár-élelmiszeripari termékeket, ami csökkenést jelent a 2020 azonos időszakában jegyzett 1,97 milliárd euróhoz mérten. Az import értéke több mint 2,49 milliárd euróra volt tehető a jelzett időszakban, míg egy évvel korábban 2,43 milliárd eurót összesített. A szaktárca szerint a legnagyobb exportbevételt hozó élelmiszerek között szerepelt a kukorica (405,38 millió euróval), a napraforgómag (173,45 millió euróval), a búza (170,28 millió euróval), a szivar, szivarka és cigaretta (158,25 millió euróval), valamint az egyéb dohány- és dohánypótló termékek (74,88 millió euróval).

A kukorica az importált termékek listáján is az első helyen áll, ebből 157,86 millió euró értékben importált Románia a január és március közötti időszakban.

Ezt a hűtött vagy fagyasztott friss sertéshús követi (123,13 millió euróval), aztán a pékáruk, péksütemények és kekszek (közel 103 millió euróval), valamint a takarmányozáshoz használt készítmények (94,46 millió euróval) következnek a sorban.

Románia csaknem 2 milliárd eurós külkereskedelmi deficittel zárta a 2020-as évet a mezőgazdasági és élelmiszeripari termékeket illetően, miután ezek importja 8,9 milliárd euróra nőtt, az export értéke pedig 6,9 milliárd euróra csökkent.

A szaktárca azt is közölte, hogy a 2019–2020-as mezőgazdasági évben tapasztalt szárazság mind a termés, mind az export tekintetében kihatott az agrár-élelmiszeripari ágazatra, így a termékek kereskedelmi mérlegének hiánya 2020-ban 1,937 milliárd euró volt, ami 58,1 százalékkal több, mint 2019-ben. A kereskedelmi deficit növekedése elsősorban a búza, a kukorica, a napraforgómag és a szójabab exportjának erőteljes visszaesésével magyarázható.

Kivisszük nyersen, visszahozzuk feldolgozva

„Az adatok sajnos a valós képet tükrözik, a megtermelt mezőgazdasági termékeinkből relatív sokat viszünk a határon túlra feldolgozatlan formában, majd visszavásároljuk feldolgozva, félkész vagy kész termékként” – mutatott rá Könczei Csaba képviselő, az RMDSZ mezőgazdasági szakpolitikusa.

A sertéshús esetében például a belső fogyasztás 30 százalékát termeljük meg az országban, a többi 70 százalékot külföldről hozzuk.

Ez a mutató azért ennyire rossz, mert az elmúlt három évben a sertéspestis miatt nagy állományokat pusztítottak el. „Vitatható, hogy jogos volt-e vagy sem az állategészségügyi és élelmiszer-biztonsági hatóság döntése, de a tényen már nem változtat, hogy nagy telepeken és a kisebb magángazdaságokban is rengeteg sertést elpusztítottak” – mutatott rá a képviselő.

A kukorica esetében van magyarázat a nagy mennyiségű exportra, hiszen tavaly hatalmas aszály sújtotta az ország délkeleti részét, a kukoricatermelés fellegvárát.

Az viszont talány, hogy az ország miért exportál hatalmas mennyiségű búzát a Közel-Keletre, Egyiptomba, Szíriába, miközben Nyugatról behozza a félkész pékárút.

A nagy áruházláncokban forgalmazott zsemle, péksütemény mind külföldről érkezik félkész formában, fagyasztva. „Ez így nincs rendben. A következő időszakban a feldolgozóipart kell minél inkább támogatni. Odahelyezni a mezőgazdasági termelés mögé, hogy a megtermelt mezőgazdasági terméket félkész formában, nagyobb hozzáadott értékkel lehessen értékesíteni” – magyarázta Könczei Csaba.

Felidézte, hogy az európai uniós támogatások első három ciklusa – az előcsatlakozási támogatások, majd a csatlakozás utáni két költségvetési ciklus – ráment arra, hogy a mezőgazdaságot próbálták elfogadható szintre felfejleszteni.

Most viszont már muszáj továbblépni, kiépíteni a háttérben a feldolgozó élelmiszeripart.

Még az agráriumban is van helye további fejlesztéseknek, de feldolgozóipar nélkül folytatódik az a trend, hogy a mezőgazdaságban megtermelt nyersanyagot kivisszük külföldre, majd félkész vagy teljesen feldolgozott formában visszahozzuk.

Galéria

Talány, hogy az ország miért exportál hatalmas mennyiségű búzát, miközben Nyugatról behozza a félkész pékárút

Fotó: Pixabay

A gazdák is aktívan részt vehetnek a fejlesztésben

A szakpolitikus hangsúlyozta, a növénytermesztésben hozamok vonatkozásában Románia most már megközelíti az európai átlagot, de az állattenyésztésben még mindig sok a tennivaló, szükség van fejlesztésekre, a termelékenység, a kapacitás növelésére.

A különböző területek ugyanakkor szorosan összefüggnek, így a feldolgozóipar fejlesztése az állattenyésztés fellendülését is eredményezheti.

„Ha Háromszéken például megépülnek a jó kapacitású, a piacot ellátni és megtartani tudó vágóhidak, a húsmarhatenyésztés is nagyobb lépésekben fejlődik” – fejtette ki.

A feldolgozóipar kiépítésére a gazdák is vállalkozhatnak a szövetkezeti rendszereken keresztül, de a nagyobb teljesítményű egységeket a tőlük független, tőkeerős vállalkozásoknak kell létrehozniuk, véli a szakpolitikus. Jó példaként hozta fel Kézdivásárhelyt, ahol a helyi termelők által létrehozott Kézdi Lacto Coop feldolgozónak napi 30 ezer liter tej feldolgozására van kapacitása, igaz, ez a mennyiség még mindig elmarad a nagy üzemekéhez képest.

A kis helyi üzemeknek érdemesebb lenne a helyi piacokra dolgozni, ezeknek a rendszerét kellene újraalakítani,

miután még 2007 előtt sok kisebb tej- és húsfeldolgozót felszámoltak, arra hivatkozva, hogy nem felelnek meg az uniós elvárásoknak. Most ezekre igény lenne, hogy több helyi terméket fogyaszthassunk, a felesleget pedig értékesíthetnék a nagyvárosokban.

A baj nem jár egyedül

Sebestyén Csaba, a Romániai Magyar Gazdák Egyesületének (RMGE) elnöke arról beszélt, hogy Romániában sok tényező együttállása miatt romlottak az elmúlt években a mutatók, hiszen „a baj nem jár egyedül”.

A koronavírus-járvány, a sertéspestis, az aszály és a rossz agrárpolitika egyenként és együtt is rontotta a helyzetet.

A sertéshúsból már évek óta magas a deficit, hiszen a sertéspestis miatt sok állatot levágtak, vagy nem engedték egyik megyéből, illetve településről a másikba szállítani, így sokkal kézenfekvőbb megoldás volt az import. Tavaly az aszály miatt Romániában negyedannyi gabona termett, mint az előző években, és ezt sem volt aki felvásárolja, mert éppen a sertéseket kellett volna a gabonával takarmányozni.

A mezőgazdasági minisztérium is kifogásolja, de nem tesz semmit az ellen, hogy a nagy termelők inkább külföldre vigyék a gabonát, ezzel tulajdonképpen a szubvenciót exportálják, hiszen megkapják a támogatást, így annyival olcsóbban tudják eladni külföldön a gabonát.

A mezőgazdasági üzemek szerkezete, a feldolgozóipar gyengesége, a befektetések, fejlesztések hiánya mind rontják a mutatókat,

sorolta Sebestyén Csaba. A sok, elszórtan élő kistermelő nem versenyképes, az integrátori rendszerek nem alakultak ki, és gyakran ellenzik az együttműködést, összefogást, hiszen még mindig él a negyvenéves erőszakos kollektivizálás rossz emléke. „Sokat beszélünk minderről, de nem teszünk semmit, hogy meg is valósuljon a szövetkezés”– mondta a gazdaegyesület elnöke.

Ugyanakkor arra is rámutatott, hogy

a törvényhozás sem ösztönzi az összefogást, legutóbb például eltörölték a felső határt, ami után a mezőgazdaságban nem kell jövedelmi adót fizetni.

Ugyanakkor egyértelmű az is, hogy egyetlen nagyáruházlánc sem fogja egyenként megkérdezni például az Udvarhelyszéken tevékenykedő néhány ezer termelőt, hogy miből mennyit tudnának beszállítani. Nekik könnyebb külföldről behozni a terméket, mint itthon összeszedegetni vagy kialakítani új hálózatokat. „Mindezt az elmúlt harminc évben meg kellett volna tenni. Elmulasztottuk, de egyszer hozzá kell látni. Az a baj, ha el sem kezdjük az átalakítást” – fogalmazott Sebestyén Csaba.

Galéria

A gabona olcsó külföldi értékesítésével a nagy termelők tulajdonképpen a szubvenciót is exportálják

Fotó: Barabás Ákos

Feje tetejére állt világ

Az RMGE elnöke arra is kitért, hogy baj esetén élelmiszert bármikor lehet importálni, de gazdát már nem. A vidéki lakosságot pedig valósággal elzavarja az ország, mert nem biztosít számára kiszámítható megélhetést.

Itthon nem tud megélni, ezért elmegy Spanyolországba epret szedni, majd azt a terményt, amit ő leszedett, behozzuk az országba kemény eurókért,

miközben mindenki jobban járna, ha itthon felvásárolnánk a helyben megtermelt élelmiszert.

Az utóbbi négy-öt évben pedig csak halmozódnak a problémák, a helyzet nem javul, hanem romlik. A falusi lakosság életkörülményei egyre rosszabbak, holott onnan kellene származzanak ezek a javak, és azok a közjavak, amelyeket az egész társadalom élvez: a táj, a levegő, a víz. „Valamiképpen meg kellene fizessük, hogy ezt nekünk megőrzik” – fogalmazott a szakember.

Sebestyén Csaba szerint sajnos rosszul értettük a 2023-as közös agrárpolitikát, ami kimondottan a versenyképességre, a teljesítményre alapul.

Sokan úgy értelmezik, hogy a teljesítményt csak tonnában és hektoliterben lehet mérni, nem közösségfejlesztésben, a vidék megtartó erejében. „Ilyen indikátorokat is fel lehetett volna állítani. Ezzel ismét elkéstünk az elkövetkező hét esztendőre, majd 2028-ban ismét vakarhatjuk a fejünket, hogy mit tehetünk, hogy ne romoljanak tovább a mutatóink” – magyarázta. Hozzátette: ha elmegyünk vásárolni, azt látjuk, hogy a mezőgazdaság egy ipar, egy mesterség, de ha kimegyünk falura, akkor nem ezt kell nézni, hanem azt, hogy ez egy olyan társadalmi réteg, amit fenn kell tartani.

Idézet
„Ahogy most élünk, azzal a feje tetejére fordítottuk a világot. A falusi ember megy be a városba, és az ottani nagy kereskedelmi központokban veszi meg a tejet és a kenyeret. Ez így nincs rendben.

A városi ember kellene faluról beszerezze az élelmet. A mesterségesen megfordított világ a globalizáció eredménye. Bármennyit harcolunk ellene, lassan bennünket is utolér, hiszen a székely ember is gyarló, megpróbál könnyebben élni” – mondta Sebestyén Csaba.

A versenyképességben elmaradtunk Nyugattól

A hazai gazdák, termelők a versenyképesség szempontjából maradnak el a nyugatiaktól, és az uniós támogatások mértéke sem elegendő a keleti tömbben, hogy ezt valamennyire kompenzálja, szögezte le lapunknak Jakab Ernő, az Erdélyi Magyar Gazdák Egyesületeinek Szövetsége elnöke.

Meglátása szerint ha a helyi gazdák többet tudnának termelni, a külföldi árudömping nem hatalmasodna el ilyen mértékben.

De most nem tudunk elegendő mennyiséget olcsón megtermelni, ha a lengyel pityóka olcsóbb, azt hozzák be a kereskedelmi láncok.

A nyugati termelők sem fektetnek túl nagy hangsúlyt a minőségre, de a nagy mennyiségű olcsó áruval lehengerelnek mindenkit a keleti piacon, véli Jakab Ernő. Meglátása szerint a kormány, a mezőgazdasági minisztérium hatékonyabb támogatási politikát kellene kidolgozzon a kisgazdák és nagytermelők segítésére, a pályázati lehetőségeket is jobban ki kell használni, hogy növekedjen a helyi termelők versenyképessége. Jakab Ernő

nagy hátránynak tartja, hogy a földek tulajdonjoga sok esetben nincs rendezve, holott 2023 után az uniós támogatási rendszer is átalakul, fontos, hogy a jogviszonyokat rendezzék.

Léteznek kormányprogramok az ingyenes telekkönyvezésre, de nem minden önkormányzat él ezzel a lehetőséggel, valószínű, hogy a káosz egyeseknek jól jön.

A három székely megyében ugyanakkor még mindig akadályt jelentenek a túlságosan feldarabolt földek, a kisparcellás termeléssel pedig nem is lehet felvenni a versenyt a nagy nyugati gazdaságokkal. A szakmai szövetség elnöke fontosnak tartja a helyi brandek erősítését és az árak alakítását. Most éppen azzal foglalkoznak, hogy bejegyeztessenek egy termelői és értékesítési szövetkezetet: tíz olyan termelőt sikerült összefogni, akik a minőséget és a mennyiséget is tudják biztosítani.

A szövetkezésben van a jövő, ezek számára lesznek pályázati kiírások, könnyebben lehet összefogva jó áron értékesíteni, hiszen mennyiséget és minőséget kell felmutatni ahhoz, hogy legyen tárgyalási alap a felvásárlókkal.

„Sajnos a gazdák, a termelők többsége még mindig ódzkodik a társulástól, a szövetkezéstől. Harminc éve húzódzkodnak, ám a közeljövőben ezt elkerülhetetlenül meg kell lépni” – hívta fel a figyelmet Jakab Ernő.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő gazdasági kiadványában, a Piactérben látott napvilágot július 12-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba