Két szelet egy adag. Ki nem kér repetát?
Fotó: Erdély Bálint Előd
Bizonyára nincs is olyan sütögetni szerető nagymama, akinek ne lenne unokakényeztető recept a füzetében. Így van ez a recsenyédi Nagy Edit családjában is: anyáról lányára szállt a süteménykészítés szeretete, és átörökítették a jól bevált recepteket.
2020. augusztus 15., 15:352020. augusztus 15., 15:35
Mi lehetne nagyobb köszönet annál, mint ha a süteménnyel édesgetett boldog gyermek arcán nemcsak mosoly, de a habbajusz is megjelenik, így kérve repetát? Edit nem csupán a kis Szilárdot lepi meg színes-ízes falatokkal. A visszatérő táborozó aprónép már előre tudja: a zárónapon lesz valami meglepetés...
Hogyan készült ez a nyári melegben is üdítő szépség? Egyszerű kavart, egy kicsit megspékelve – mondta mosolyogva Edit a Nagyhomoród panzió desszertkínálatára a minap.
A kavartról egy kislánykori tévképzet jutott eszembe. Elmesélem.
Ha rendkívüli eseményekre készült sütni édesanyánk, az többfelvonásos projekt volt. Megkérdezett minket, gyermekeket is, hogy mit készítsünk. Előálltunk egy tisztességes kívánságlistával, amiben első helyen szerepelt a grillázsos; a kemencés, kőttes kókusztekercs; az isler, és így tovább.
A hájast vagy a krémes lapját is fél napig kellet nyújtogatni, kenegetni, pihentetni. Édesanyám süteményes füzetében még itt-ott ma is rálelek az önmagának felírt sütilistára, és mellette az összesített hozzávalók tételsoraira, ahol azt is gyakorta megjegyezte: „két adag”.
Kisebb vagy nagyobb négyzetekre darabolva kínáljuk
Fotó: Erdély Bálint Előd
Nos, ezeken a listákon nem találtam egyetlen kavartat sem. Azért sem, mert ha gyors süteményt sütött, nem kérdezett meg bennünket, mert tudta, jobb, ha a nagy tepsit készíti elő, úgy sem marad morzsányi sem másnapra. Ezért aztán úgy képzeltem, a kavart sütemény előállítására nem kell rákészülni, „meglesz egy szent perc alatt”.
Addig így is gondoltam, amíg az első sütet kavartat önállóan el nem készítettem... Odaszánt idő, jó minőségű hozzávalók nélkül nem készülhet el még az olyan egyszerűnek gondolt édesség sem, mint a kavart.
A fentiek többszörösen igazak Edit kavart tésztájára. Többműveletes, kissé időigényes, de a végeredmény pillanatok alatti bekanalazása megéri a fáradságot! Érdemes kipróbálni, és figyelembe venni Edit tapasztalatát: a nagy tepsiben két adag is elkészül, csak meg kell duplázni a hozzávalókat. Édesszájúaknál, gyermekeknél bármelyik évszakban biztosított a sütőasszonyi sikerélmény.
Hozzávalók a kavart tésztaalaphoz: 6 tojás, 12 evőkanál porcukor, egy dl étolaj, 6 evőkanál hideg víz, 12 evőkanál liszt, egy sütőpor, 2 evőkanál kakaópor, egy csipetnyi só.
A krémhez: 2 tasak vaníliás pudingpor, két nagyobb befőttesüveg meggykompót, 10 dkg cukor, fahéj ízlés szerint. Továbbá: negyed liter habtejszín, és étcsokoládé-reszelék a szóráshoz.
Csokireszelékből nem árt meg a sok sem
Fotó: Erdély Bálint Előd
Elkészítése: A tojások sárgáját a porcukorral és az étolajjal jól kikavarjuk. A tojásfehérjéket, kanalanként hozzáadva a hideg vizet, kemény habbá verjük. Fakanállal óvatosan összekeverjük a massza két összetevőjét, és rendre hozzáadagoljuk a liszttel, sóval, sütőporral elegyített kakaóport. Kikent és lisztezett vagy sütőpapírral bélelt tepsibe öntjük, előmelegített, 180 fokos sütőben készre sütjük.
Ha a tészta langyosra hűlt, elkészítjük a meggyes krémet. A meggykompótot leszűrjük, a levével és a 10 dkg cukorral megfőzzük a vaníliás pudingporokat. Lehúzzuk az edényt a tűzről, kevés fahéjjal ízesítjük, és hozzákeverjük a lecsepegtetett, kimagvalt meggyszemeket. A langyos lapra rásimítjuk a meleg krémet. Miután kihűlt, egy órára hűtőszekrénybe tesszük. A negyed liter tejszínből kemény habot verünk, egyenletesen elsimítjuk a sütemény tetején, és visszatesszük dermedni a hűtőbe. Tálalás előtt megszórjuk reszelt étcsokoládéval vagy tortadarával. Kockákra szelve tálaljuk.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!