Két olyan húseledelt ajánlunk, ami a kosztos tarisznyából került az ünnepi asztalra. Sőt, a hájszélyeshez használt rágós húst még a kutyáknak is meg kellett volna főznie asszonyősünknek, ha nem talál (ki) jobb sorsot neki. És milyen jól tette!
2020. március 08., 15:222020. március 08., 15:22
2020. március 08., 15:252020. március 08., 15:25
A recsenyédi hájszélyeshez megdarálják a húst
Fotó: Erdély Bálint Előd
Két olyan húseledelt ajánlunk, ami a kosztos tarisznyából került az ünnepi asztalra. Sőt, a hájszélyeshez használt rágós húst még a kutyáknak is meg kellett volna főznie asszonyősünknek, ha nem talál (ki) jobb sorsot neki. És milyen jól tette!
2020. március 08., 15:222020. március 08., 15:22
2020. március 08., 15:252020. március 08., 15:25
A kolbásznál finomabb hidegtáli falattal ízesíthetjük a tormás vagy káposztalélevest, de a töltelékes káposzta ízvilágát is gazdagíthatjuk vele. Hasonlóképpen sokoldalúan használható a csomboros csavart hús, de a legfinomabb hidegen, egy szelet házi kenyérrel és cikakáposztával. Nagyböjt alatt érnek össze a húsvéti falatok ízei.
Így lelkiismeret-furdalás és bűntudat nélkül szippanthattuk be a februári disznóvágás ínyencségeinek, fűszereinek illatát, majd kóstolhattuk meg egy korábbi vágásból származó hájszélyest és a csoboros csavart húst.
A vastagbelet „hájszélyésnyire” szabva használják fel
Fotó: Erdély Bálint Előd
A hájszél, azaz a hájszélyes alapanyaga egy lebenyszerű húsrész, amit vagdalva vagy darálva vastagbélbe töltenek, megabálják, és füstölve használják fel a Homoród mentén.
A hájszél, a rekeszizom feldolgozásának egyik módjával a közelmúltban a Homoród–Küküllő LEADER-térség Régi ételeink nyomában című kiadványában találkoztam. Az oklándi Bartha Juliánna néni és Frunzea Annamária osztotta meg a régi tudást az egyesület elnökével, Lázár Lászlóval és a kiadvány szövegezőjével, Török Imrével.
Tölthető kolbásztöltővel is, de kézzel az igazi
Fotó: Erdély Bálint Előd
Lassú tűzön abálják, majd kihűtve megfüstölik. Hideg ételként fogyasztják, vagy töltött káposztában tovább főzve, azzal együtt fogyasztják el a hájszélyest.
Lassú abálás és szikkadás után mehet a füstre
Fotó: Erdély Bálint Előd
Recsenyéden kissé másképp készül az azonos nevű ételféleség. A disznóháj szélén található hús kissé rágósabb, nem is keverik a kolbászhúshoz, magyarázta Nagy Edit. Külön őrli meg, és ugyanúgy fűszerezi, mint a kolbásznak valót, de a só és bors mellett csombor illik hozzá.
Míg összegyúrta az őrölt húst és előkészítette a megtisztított vastagbélrészt, megjegyeztük: ma már ritkaságszámba megy, hogy a vastagbelet felhasználják, mert a pucolása hosszadalmas és munkaigényes, de ez az ételféleség nem műanyag bélbe való. Az abálólébe fokhagymát, hagymát, sót és babérlevelet tesznek – tudtuk meg a Nagyhomoród vendéglő konyháján. Legalább háromnegyed órát lassú tűzön főzik. Kihűtve és leszárítva kerül a füstre. Jól eltartható, de öt-hat hónapig minőségromlás nélkül bírja a mélyhűtést is. Hidegtálak finom falata, a töltelékes káposzta ízgazdagítója, ugyanakkor finom tormás vagy káposztaléleves is készíthető vele.
Szemnek, szájnak ingere télen-nyáron a göngyölt hús
Fotó: Erdély Bálint Előd
A leveshez a kész hájszélyes nem igényel sok főzést, de füstölt leve szükséges hozzá. Közben hagymát aprítunk, és a murkot vagy felkockázzuk, vagy lereszeljük, majd kevés zsíron együtt dinszteljük meg. Felöntjük a hájszélyes levével, és aprított zellerrel, esetleg petrezselyemmel megfőzzük. Ecetes tormával és tejföllel vagy káposztalével ízesítjük – utóbbi sósságát számítsuk be fűszerezéskor. Felkarikázott hájszélyessel tálaljuk.
Fűszerei: só, bors és morzsolt csombor
Fotó: Erdély Bálint Előd
A recsenyédi húsrolád disznóvágáskor készül. A mészáros által leszedett haspecsenyét szétnyitják, fűszerezik. Felgöngyölve vagy kolbászhússal tovább gazdagítva készül ott a töltött hús. Aki nem kedveli füstölve, anélkül is megsütheti – garantáltan más ízharmóniát ér el ezáltal.
Ha töltjük is a haspecsenyét, annyi legyen benne a darált, fűszerezett hús, amennyi beborítja. A gazdaságos fogásról tudjuk, hogy hosszabb eltarthatóságának köszönhetően régen a mezőre is vitték: a szalonna, hagyma mellett igazi ínyencség volt egy darabka csavart hús. Ez a fogás a csíkos, kosztos tarisznyából került a vendéglői étlapra. Tavaly Ambrus Gizi néni megtanította, hogy a régi asszonyok tapasztalata rejlik a csavart, füstölt húsban. Nehezen romlik, minőségét is hosszú ideig megőrzi.
A kolbászhús egyenletesen takarja be a haspecsenyét
Fotó: Erdély Bálint Előd
A disznóvágáskor készült csavart húsok munka- és időigényesek, de kéznél van az alapanyag, ugyanakkor készre fűszerezett az egyik legfontosabb alkotóeleme, a kolbászhús – láttuk ezt Recsenyéden is. A kiterített, egyenletes vastagságúra előkészített, megformázott, majd sózott, borsozott és szárított, morzsolt csomborral gazdagon meghintett húsra kolbászmasszát lapogatott Edit, aztán felgöngyölte, majd csírátlanított, azaz kifőzött cérnával bevarrta. Végül körbefűzte olyan vastagságú spárgával, amely füstöléskor elbírja majd a göngyöleg súlyát anélkül, hogy belevágna. Hagymával, fokhagymával, babérlevéllel fűszerezett vízben abálódott puhára a rolád. Zsírjára sütve is füstölhető hideg füstön. Legalább három nap füst kell neki – magyarázta Edit.
Nyersen is illatbomba a csomboros csavart, illetve töltött hús
Fotó: Erdély Bálint Előd
Láthattuk, a szeletelt húsrolni egyszerre mutatós és finom falat a hidegtálon. Főételként főzelékkel, köretekkel laktató fogás. Sütve finom párolt vörös káposztával, vagy a töltelékes káposztát gazdagíthatjuk vele. Mellészeletelve igazi ünnepi lesz a káposztás kínálatunk húsvétkor. Addigra összeérnek benne az ízek. Legyőzi a nagyböjti kísértést, ha bedugjuk a fagyasztóba az aranytartalék eledeleinket.
Tű és cérna is kell a húsgöngyöleg formára igazításához
Fotó: Erdély Bálint Előd
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő nyolcoldalas gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot március 4-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!