Szívmelengető ital hideg estékre a fehér bor

Koccintsunk fehérborral a hideg hónapokban is. Több érv szól a fogyasztása mellett, mint gondolnánk •  Fotó: Pinti Attila

Koccintsunk fehérborral a hideg hónapokban is. Több érv szól a fogyasztása mellett, mint gondolnánk

Fotó: Pinti Attila

Cudar időben szívesebben gondolunk a szívet-lelket és testet melengető italokra, bor esetében pedig elsőként a vörösbor jut eszünkbe. Ez többnyire szokásjog alapján van így, pedig valójában több érv szól a fehérbor fogyasztása mellett a hűvösebb évszakban. Összeállításunkban nem a vörösbor ellen szólunk, inkább a fehérbor védelmében.

2022. február 20., 18:452022. február 20., 18:45

Általában azzal magyarázzuk, hogy nem kívánjuk télen a fehérbort, mert lehűtve „kell” inni. Való igaz, hogy nyáron sokszor tesszük jégvödörbe, órákig hűtőbe a fehér-, rozé és buborékos borokat, hogy 6–8 Celsius-fokosra hűtsük. Ennek azonban az esetek többségében az az oka, hogy a nagy melegben könnyen melegszik a bor, ezért túlhűtjük kicsit, hogy mire a poharunkba kerül, ideális legyen a hőmérséklete.

Télen elegendő fél órára betenni a hűtőbe fogyasztás előtt, ennyi idő alatt éppen 10–12 fokos lesz, és kitűnően érezzük majd az aromákat, amik felett nyáron a túlhűtés miatt elsiklunk.

Ugyanakkor ne felejtsük el, hogy néhány kivételes helyzettől eltekintve általában bent (otthon, étteremben) fogyasztjuk a bort, ahol átlagosan 20 Celsius-fok van.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Fontos szempontok

A második ok, amiért érdemes előnyben részesíteni ezt az italt, az, hogy a téli ételeink fehérborért kiáltanak. Télen zsírosabb, csípősebb ételeket, nehezebb mártásokat, pástétomokat, sok savanyúságot, téli zöldségeket, édesebb desszerteket eszünk. A csípős, a savanyú borgyilkos aromák: vörösborgyilkosok. A zsírosabb ételek, szószok után egyenesen üdítő egy pohár magasabb savtartalmú fehérbor. A csípős ételek mellé egy félszáraz fehérbor szinte az egyedüli választás, aminek a sok „pikantéria” után még érezzük az ízét.

A testesebb, hordóban érlelt fehérek méltó ellenfelei a vöröseknek a fehér-, de akár disznó- vagy pulykahús mellett is.

Fontos szempont az is, hogy nyáron a könnyedebb, fiatalosabb fehérborok csúsznak inkább, jó hidegen, sok, kellemes, intenzív gyümölcsaromával, roppanós savakkal, akár étel nélkül, beszélgetőbornak. Egy testesebb, krémesebb, összetettebb fehérbor viszont a hosszú téli esték, a kellemes vacsorák itala, ami szépen kinyílik 10–12 fokra hűtve (amit nyáron melegnek éreznénk), és szinte bármilyen étel méltó kísérője.

Sokat elárul a címke. Elsősorban az évjáratot érdemes megfigyelni •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Sokat elárul a címke. Elsősorban az évjáratot érdemes megfigyelni

Fotó: Pinti Attila

Amikor boros országban nyaralunk, nem is tevődik fel a kérdés, hogy az illető régióban készült bort fogyasszuk, jogosan. Minden boros nemzet gasztronómiája igazodik a régió boraihoz, ezért is egyértelmű, hogy Olaszországban olaszt, Spanyolországban spanyol bort iszunk.

Erdély a kezdetektől fehérboros vidék volt (ez a globális felmelegedés miatt már nem jelenthető ki ilyen egyértelműen). Ezért az erdélyi hagyományos ételeknek kitűnő kísérői a fehérborok.

Hogy melyik volt hamarabb, a konyha vagy a bor, döntse el mindenki maga, de gondoljunk csak a töltött káposztára. El tudjuk képzelni vörösborral?

Téli ételeink mellé általában jobban illik a fehérbor •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Téli ételeink mellé általában jobban illik a fehérbor

Fotó: Pinti Attila

Végül, de nem utolsósorban egy nyaralás során kóstolt vagy vásárolt fehérbor a nyár aromáit és ezzel együtt emlékeit idézi. A fiatal fehérborok nagy része gyümölcshangsúlyos, virágos, mézes illatjegyei könnyen felidézik bennünk a nyári kellemes emlékeket. Így a hideg, gyakran kevésbé kedvelt évszak is gyorsabban telik. Ne feledkezzünk meg ugyanakkor a rozékról és a buborékosokról sem. Minden fent említett érv mellettük is szól, tehát igyunk bátran télen „nyári” borokat.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Hogyan válasszunk?

Annak függvényében, hogy milyen borra vágyunk, eltérő jellemzőket kell keresnünk a borcímkén. Ha könnyed, friss, ropogós fehérbort keresünk, a legfontosabb, hogy fiatal legyen, vagyis számoljunk vissza egy-két évet (ehhez tudni kell, hogy a friss fehérborok általában a szüretet követő évben, nagyon ritkán még annak az évnek a végén jelennek meg). Tehát ha ma látogatnánk el kedvenc borboltunkba, akkor 2020/2021-es fehérek közül válogassunk. Az évjáraton kívül a bor színe is segítségünkre lehet. A fiatal fehérborok tükrös tisztaságúak, halvány citromsárgák, néha akár szinte színtelenek (ha sötét üvegben vannak, az évjáratra hagyatkozzunk). Fajtája válogatja, de idővel ezek – a reduktív eljárással készült fehérek – színe megváltozik, sötétebb, sárgásabb, melegebb tónusú lesz. Ha roppanós gyümölcsökre, virgonc savakra vágyunk, kerüljük ezeket a sötétebb árnyalatokat a fehérborokban.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Válasszunk továbbá minél hűvösebb termőhelyet: hazai borok esetében Erdélyből, magyarországi borvidékek közül Somló, Tokaj, Balaton-felvidék vagy más, az ország északi felén található régióból. A minőségi borok hátcímkéjén a termőhely (borrégió, helység, akár dűlő is) fel van tüntetve.

A szőlőfajta önmagában nem minden esetben segít beazonosítani a bor stílusát, de a sauvignon blanc, a királyleányka, az irsai olivér, a cserszegi fűszeres, a muskotály és az olaszrizling nagy eséllyel ebbe a kategóriába esik.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Hasonlóan a rajnai rizlinghez, szürkebaráthoz, furminthoz vagy chardonnayhoz, amik a kevésbé parfümös, elegánsabb, visszafogottabb fehérek csoportjába tartoznak, és borásztól, borkészítési eljárástól függően tartozhatnak a friss fehérek és a következő kategóriába is.

Ha testesebbet keresünk

Amennyiben komolyabb, testesebb, érettebb fehéret választanánk, jó tudnunk, hogy az ebbe a kategóriába tartozó italok jellemzően hordóban erjesztett-érleltek, de elképzelhető az is, hogy a napjainkban egyre népszerűbb amfórában, tojás alakú cementtartályokban töltöttek pár hónapot, akár évet. Az érlelésről szinte egész biztosan találunk információt az elő- vagy hátcímkén, mert ezzel jelzik vagy támasztják alá, hogy a bor egy magasabb ár/minőségi kategóriában van.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Mivel az érlelés bortól és edénytől függően néhány hónap, de akár év is lehet, ezek a fehérborok leghamarabb a szüretet követő második évben kerülnek a polcokra, és fajtától, származási helytől, illetve borkészítési eljárástól függően évtizedekig élvezhetők, nagy részük 3–4 év után kezdi el megmutatni igazi arcát, azelőtt kár meginni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Fényvédelmi okokból a palackos érlelésre alkalmas fehérborokat általában sötét üvegbe palackozzák, így az aranysárga, szalmasárga, óarany szín csak a pohárba töltéskor kápráztat majd el, de ilyesmire számítsunk. Az érett fehérborok esetében a termőhelynél fontosabb a termelő/borász, az eljárás, amivel készült. Fajtát tekintve rajnai rizling, chardonnay, furmint fajtákat keressünk. A rajnai rizling (nem összetévesztendő az olaszrizlinggel) nagyon ritkán hordós érlelésű, viszont az egyik olyan fehérbor, ami bár tartályban készült, többéves palackos érlelés után éri el igazi fénykorát. A chardonnay egy igazi kaméleon bor, jól áll neki a hordó is, de tud meglepetéseket okozni fiatalon is, és az egyik legszebb pezsgőalapfajta.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Ami minden borcímkén kötelezően rajta van, az a bor alkoholtartalma. A fehérborok átlagos alkoholtartalma 10–13 százalék között mozog. Ha beszélgetőbort keresünk, válasszunk alacsonyabb alkoholtartalmút, ha ételhez fogyasztjuk, 12–13 százalék is lehet.

Negele Enikő

borszakértő

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot február 16-án.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba