Ha nem is áll még halmokban a piacon, de már a késő ősszel elvetett és környékünkön termett, zsenge spenótleveleket is kínálják. Noha Popeye csak konzervként fogyasztotta, mégis tömegekkel kedveltette meg a mediterrán vidék jellegzetes leveles zöldségét. A legegészségesebbként ismert salátanövény megosztja az embereket: akik kedvelik, nagyon kedvelik, másokat kergetni lehet az asztal körül egy tál parajfőzelékkel. Ne tegyük! Inkább készítsük el úgy, hogy megkívánják családtagjaink, vendégeink. Spenótos asztalt terítettünk. Egészségünkre!
2020. március 16., 09:232020. március 16., 09:23
Egy maréknyi friss spenót elűzi a téli borongást
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ha nem is áll még halmokban a piacon, de már a késő ősszel elvetett és környékünkön termett, zsenge spenótleveleket is kínálják. Noha Popeye csak konzervként fogyasztotta, mégis tömegekkel kedveltette meg a mediterrán vidék jellegzetes leveles zöldségét. A legegészségesebbként ismert salátanövény megosztja az embereket: akik kedvelik, nagyon kedvelik, másokat kergetni lehet az asztal körül egy tál parajfőzelékkel. Ne tegyük! Inkább készítsük el úgy, hogy megkívánják családtagjaink, vendégeink. Spenótos asztalt terítettünk. Egészségünkre!
2020. március 16., 09:232020. március 16., 09:23
Igaz, hogy ma már szinte egész évben kapható a bébispenót, a Popeye vagy a matador fajta a nagyobb bevásárlóhelyeken, mégis a kertben termett, törékeny levelű az igazi. A késő ősszel vetettből első alkalommal szedett a nagygalambfalvi Bágyi család a székelyudvarhelyi keddi piacra.
Mindig többet viszek haza egy-két adaggal, bő vízben meglobbasztom, áttöröm, és mélyhűtöm. Így nem érhet meglepetés, néhány perc után használható: sajtos krumpligombócba, levesbetét színezésére, energiaturmixba, akár kenyérkencékbe vagy főzeléknek is.
Tartósítható, de a kertből szedve és azonnal fogyasztva az igazi
Fotó: Erdély Bálint Előd
A valószínűleg Perzsiából származó növényt kétezer éve termesztik. Európai elterjedésében sokat tett a firenzei születésű Medici Katalin, aki annyira kedvelte a spenótot, hogy amikor férjhez ment a francia királyhoz, a magvak mellett olyan szakácsokat is vitetett az udvarba, akik el tudták készíteni kedvenc spenótos ételeit. A spenótágyon kínált ételféleségeket ma is a „firenzei módra” névvel illetik.
A spenót párolva és nyersen is fogyasztható. Fontos, hogy mindig zöld levelű legyen és ne fonnyadt. Mosás nélkül pár napig a hűtőben is eltartható. A földmaradványokat kíméletes mosással, többszöri öblítéssel távolíthatjuk el róla, majd bő vízben egy-két perc alatt fonnyasszuk meg. A főzővizet ne használjuk fel, és mindig annyi spenótot készítsünk el, amennyi egyszerre elfogy.
A fokhagymán túl sokféle ízesítése lehet, érdemes eltanulni más népek konyhájából: rizzsel, mentával, vöröshagymával, sajttal, továbbá borssal, szerecsendióval, fenyőmaggal, diófélékkel is kínálható.
A spenót kedvező élettani hatásait vitamin- és ásványianyag-tartalmának, antioxidáns vegyületeinek köszönheti. Vigyáz a szív, az érrendszer, a szem egészségére. Vese- és epehólyagproblémák, illetve kalciumhiány esetén fogyasztása kerülendő.
A zsenge, törékeny leveleket ne pároljuk túl!
Fotó: Erdély Bálint Előd
Receptajánlatunk mellett íme, néhány ötlet, hogy a gyermekek is megkedveljék a spenótot. Párizsiból sütött vagy csavart kosárkákba helyezzünk egy-két kanálnyi spenótfőzeléket, és tegyünk rájuk fürjtojásból sütött tükörtojást. Simítsuk el a spenótfőzeléket egy hőálló tál alján, olajba mártott evőkanállal, egymástól megfelelő távolságra készítsünk fészkeket, abba üssük bele az egész tojásokat, és süssük pár percig előmelegített sütőben. Palacsintába is beletekerhetjük az ízesített spenótpürét. Egymás mellé sorakoztatva és sajttal megszórva néhány percig toljuk a lerbe, majd kevés tejföllel, egy-egy diógerezddel a tetejükön tálaljuk.
Hozzávalók: 6 tojás, 25 dkg spenót, 1 cikk fokhagyma, 2 evőkanál majonéz, 1 kávéskanál csípős vagy dijoni mustár, csipetnyi szerecsendió, 1 evőkanál főtt kukorica, 1 paradicsom.
Elkészítése: A tojásokat sós vízben keményre főzzük, és hideg vízben lehűtjük. A spenótleveleket megtisztítjuk, váltott vízben megmossuk, majd lobogó sós vízben két percig főzzük. Leszűrjük, azonnal jéghideg vízbe merítjük, vagy bő hideg vízzel leöblítjük, lecsepegtetjük. Alaposan kinyomkodjuk belőle a vizet, és finomra-pépesre vágjuk.
A tojásokat meghámozzuk, „derékban” körbe cikcakkosra bevágjuk, és óvatosan, hogy a cakkok hegye épségben maradjon, kettényitjuk őket. Aljukról levágunk egy vékony szeletkét, hogy ne billegjenek majd a tálon. Sárgájukat kiemeljük, tálkába tesszük, péppé törjük. Hozzáadjuk a spenótpürét, a majonézt, a mustárt, az áttört fokhagymát, ízlés szerint egy csipet szerecsendiót, sót és borsot. Habosra keverjük. Sima csőrbetétes nyomózsákba szedjük, és a tojásfehérje-csillagokba töltjük. Fedeles műanyag dobozba szedjük őket, és legalább egy órára behűtjük.
A töltött tojásokat lapos tányérra rendezzük, egy-egy szem tejes kukoricával vidámítjuk. Paradicsomgerezdekkel díszítjük. Italkorcsolyaként, előételként, sonka mellé kínálhatjuk.
A spenótpüré majonézzel, tojással ízesíthető
Fotó: Barabas Akos
Hozzávalók: 80 dkg spenót, 5 dkg liszt, 4 dkg vaj, 4 cikk fokhagyma, 2 dl tejszín, 8 dl húsleves, adagonként 1–1 tojás, 2 evőkanál ecet.
Elkészítése: A spenótot megmossuk, megtisztítjuk, bő sós vízben feltesszük főni. Forrás után 3–4 percig pároljuk. Hagyjuk kihűlni, majd leszűrjük, botmixerrel pépesítjük. A vajból és a lisztből világos rántást készítünk, beletesszük a megtisztított, pépesített fokhagymát, hozzáadjuk az összetört spenótot, majd folyamatos kevergetés közben felöntjük a húslével. Sózzuk, borsozzuk, tíz percig lassú tűzön főzzük, azután a tejszínnel dúsítva felforraljuk.
A forrásban lévő vízbe óvatosan beleengedjük a feltört tojásokat, három percig főzzük, levesszük a tűzről, melegen tartjuk, és tálaláskor tesszük a levesbe a buggyantott tojásokat.
A finom spenótleves alapja a húslé, fűszere a fokhagyma
Fotó: Barabas Akos
Hozzávalók: 1 kg krumpli, 3 dkg vaj vagy margarin, 2–3 dkg liszt, 2,5 dl tej, 2,5 dl zöldségerőleves (kockából is lehet), 1 kg spenótlevél, 1 fej vöröshagyma, 1 cikk fokhagyma, egy evőkanál olaj, reszelt szerecsendió, 4 szelet, kb. 20 dkg sonka (helyettesíthető főtt tojással és füstölt sajttal), 10 dkg reszelhető sajt, só.
Elkészítése: A krumplit héjában kb. húsz perc alatt megfőzzük. Közben a lisztet alacsony hőfokon megpirítjuk, és hozzákeverjük a vajat. Felöntjük a tejjel és levessel, időnként megkavargatva 10 percig főzzük. A spenótleveleket forró vízben megfonnyasztjuk, hideg vízzel leöblítjük, és lecsöpögtetjük. Az apróra kockázott vörös- és fokhagymát az olajon megpároljuk, beleforgatjuk a spenótot, sóval, reszelt szerecsendióval fűszerezzük. A meghámozott krumplit vékonyan felszeleteljük.
A sütőedény aljára kevés besamelmártást öntünk, és kirakjuk a krumpli harmadával. Mártással megkenjük, ráhalmozzuk a spenót felét, és ráfektetjük a sonka (a főtt tojás vagy szeletelt füstölt sajt) felét. Ismét mártás következik, majd rárétegezzük a krumpliszeletek második harmadát, és elosztjuk rajta a maradék spenótot. A megmaradt ízesítőkkel beborítjuk, mártást kenünk rá, és a maradék krumplival pikkelyszerűen kirakjuk a tetejét. Erre rásimítjuk a besamelmártást. Meghintjük reszelt sajttal, és előmelegített sütőben, 200 fokon 40–45 percig sütjük.
Füstölt sajttal, szerecsendióval ízesített egytálétel
Fotó: Barabas Akos
Hozzávalók a tésztához: 10 dkg vaj, 10 dkg liszt, 3 tojás, 3 dl olaj, só; a töltelékhez: 80 dkg spenót, 5 dkg vaj, 1 tojás, 13 dkg reszelt sajt, őrölt bors, só.
Elkészítése: Pontosan kimérünk 1 dl vizet, beletesszük a vajat, és felforraljuk. Kevés sóval ízesítjük, majd állandó kevergetés mellett hozzászórjuk a lisztet, és mérsékelt tűzön addig főzzük, amíg az edény faláról elválik a massza. Kissé kihűtjük, egyenként hozzákeverjük a tojásokat, mindegyik hozzáadása után jól kidolgozzuk. Egy edényben bő olajat hevítünk. Egy evőkanalat belemártva diónyi nagyságú darabokat szaggatunk. Lefedve sütjük, majd amikor szép pirosak, az olajból kiszedjük.
A főtt, áttört spenótot átmelegítjük sóval, őrölt borssal, ízesítjük, majd egy tojást hozzáadva krémszerűvé keverjük. A kettévágott fánkokat ezzel megtöltjük, összeragasztva a reszelt sajttal meghintve kínáljuk.
Ember legyen a talpán, aki ellen tud állni az illatos falatnak!
Fotó: Barabas Akos
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő nyolcoldalas gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot március 11-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!