Kölesből finom kenyérkence
„Mi, katolikusok nem vagyunk felkészülve a böjtre. Csodálattal nézem más népek és vallások gazdag kínálatát böjti napokra – olvasható a Csaba atya konyhája – Bácska íze című szakácskönyvében. – Egy-egy országban külön polcok állnak rendelkezésre, vendéglőkben külön menüt kínálnak a böjti időkre. Néha kísérletezem magam is. Próbálok a megszokott halrudak és grízes tészta sablonokból kilépni és valami izgalmasat, újat kreálni úgy, hogy közben jó kedvvel böjtölhessek, lemondva a húsételekről, de ugyanakkor ragaszkodva vallási előírásainkhoz.” Válogassanak kínálatából!
2020. április 06., 17:502020. április 06., 17:50
2020. április 06., 17:512020. április 06., 17:51
„Bármit is csináljak, evangelizáljak, vezényeljek, tanítsak vagy éppen új recepteket kreáljak, egy a célom, hogy hirdessem az örömhírt, szóljak arról, hogy van értelme az életnek a halálon túl is.
– vallja Paskó atya.
Előételnek kenőmájas helyett vagy húst nem fogyasztó vendég esetére is van egy-két megoldásom, amivel mindig komoly dicséreteket tudok bezsebelni. Ki nem örül egy-két elismerő szónak, főleg ha az ember fia vagy lánya egész délután a konyhában robotol.
Hozzávalók: fél bögre köles, másfél bögre zöldség alaplé, öt-hat levélnyi medvehagyma, fél dl olívaolaj, só, bors, petrezselyemzöldje-pesto, kemény, reszelhető sajt (pl. parmezán) citromlé vagy fehérborecet.
Elkészítés: főzzük meg a kölest három-négyszeres vízben úgy, hogy a vizet ízesítjük, vagy eleve alaplevet használunk. Én a vízhez tettem egy zöldséges leveskockát, adtam hozzá borsot és egy kanál zöldségpestót. A zöldségpestót már korábban elkészítettem úgy, hogy a petrezselyemzöldjét olívaolajjal és fokhagymával leturmixoltam. Üvegben félretettem és ha kell ételekhez hozzáadom.
Miután ez megtörtént, főzzük húsz percig, amíg a kölesszemek nem nyílnak meg, és nem kezdenek puhulni, majd zárjuk el a lángot, takarjuk le a kölest és hagyjuk, hogy tovább puhuljon. Turmixoljuk össze a hozzávalókat, és ízlés szerint ízesítsük borecettel, mézzel és a fűszerekkel. Én még egy nagy adag parmezán sajtot is reszeltem hozzá. Sütöttem friss házi kenyeret, böjti napokra kiváló reggeli és vacsora. Pirított kenyérrel és salátával, esetleg leves mellé is kitűnő.
A nagy világvallások mindig is hangsúlyozták a böjt fontosságát, amely egy eszköz a világ jobb megértésének, érzékenyebbé tesz Isten teremtményeivel és az embertársainkkal szemben, és erősíti az érzékeket. Azt tanították, hogy segítségével közelebb lehet Istenhez kerülni, mivel nem csak a test, hanem a lélek és a szellem is megtisztul. Ma a böjt alatt inkább beszélnek a fogyókúráról, méregtelenítésről, kúrákról, aminek persze semmi köze nincs az imént említett böjt szellemiségéhez.
Böjti bableves, bácskai módra
A régiek, bácskaiak tudták, érezték és élték a böjtöt. Minden pénteken nagyanyám bablevest főzött. A levéből a bab egy része kikerült, babfőzelék is lett belőle, a többiből leves készült. Ez annyira meghatározó volt gyermekkoromban, hogy ha nem is voltam nagyanyámnál ebéden, ő mindig hozott a pénteki babból.
– mondta nagyanyám, de mögötte talán a vallását tudatosan élő ember volt, hogy mi is megéljük a böjtöt. A babfőzelék tetejére pirospaprikával ízesített dinsztelt hagyma került. Délután, sőt másnap is csak kenyérre, pirítósra kentük. Még ma is összeszalad a nyáj a számban, ha csak rá gondolok.
Hozzávalók: 300 g száraz bab, 100 g sárgarépa, 50 g petrezselyemgyökér, 80 g vöröshagyma, 100 g burgonya, só, fokhagyma, fűszerpaprika.
Elkészítés: A megtisztított, megmosott babot néhány óráig vízben áztatjuk. A sárgarépát és a petrezselymet hosszú csíkokra, a meghámozott burgonyát félbe vágjuk. A babot hideg vízben feltesszük főni, majd miután forrt egyet, a vizet leöntjük róla. Ez idő alatt egy másik edénybe vizet engedünk, majd beletesszük a darabolt zöldséget. Egészben a vöröshagymát, fokhagymát, hozzáadjuk a babot és megsózzuk, borsozzuk, majd lassú tűzön főzzük. Miután a bab megpuhult, vékony rántást készítünk pirospaprikával, hozzáadjuk a levesünkhöz és összeforraljuk. Csipetkével, házi metélt tésztával befőzzük. Kis almaecettel, ha valaki szereti, kis tejföllel ízesíthetjük.
Ha babfőzeléket is szeretnénk készíteni a leves mellé, akkor duplázzuk meg a babadagot, amit belefőzünk a levesünkbe. Nagyanyám a babfőzeléket megtörte és tejes rántással, tehát besamellel sűrítette. Ettől szép fehér és krémes volt. A tetejére karikákra vágott, zsiradékban dinsztelt hagymát, pirospaprikát szórt. Önmagában is nagyon finom volt, és ha maradt, másnap, szombaton kirántott sonka vagy gomba mellé kínálta: tavasszal fejes salátával, télen savanyúsággal.
A kreatív konyha egy újabb lépése, böjtös, egyszerű, mégis új ízvilág, színes, illatos, finom, egészséges és böjti napokon is fogyasztható. (…) A böjt különben is az az időszak, amikor még csak ébredezik a természet. Itt, ott egy-egy virág jelzi, hogy hamarosan minden virágban, színekben, illatokban fog pompázni. Ez a leves élénk színével, egy kicsit földes ízével tavaszt hozott a konyhámba. Hozzá egy üveg rosé bort kóstoltam, de egy finom, illatos fehérborral is fantasztikusan párosítható.
Még finom az őszi cékla, levesként is lehet tálalni
Hozzávalók: 50 dkg cékla, egy alma, egy kisebb fej vöröshagyma, egy liter zöldség alaplé (nem böjtös időben egy liter húsalaplé), egy evőkanál tejföl, csipet só, cukor, őrölt fehér bors.
A betéthez: 100 g vajkrém, egy kávéskanál tejföl, só, 50 g pesto.
Elkészítés: Fóliába csomagoltam a céklát és 40 percig sütöttem a sütőben 160 fokon. Megtisztítottam és lereszeltem. A hagymát apróra vágtam és megfuttattam olívaolajon, majd rádobtam a kockára vágott almát, a végén a lereszelt céklát. Pár percig dinszteltem, majd zöldség alaplével felöntöttem. Amikor felforrósodott, ízesítettem sóval és fehér borssal. Összefőztem és botmixerrel leturmixoltam. Egy sűrű szitán leszűrtem, hogy az állaga minél homogénebb legyen. Egy nagy kanál tejfölt adtam hozzá, amit a botmixerrel teljesen belekevertem a levesbe. A levest ismét felforraltam, majd a tűzről levéve hagytam, hogy az ízek összeérjenek. Ha kell, sózzuk.
A krémsajtot egy kanál tejföllel kikevertem, sóztam, majd tortazsákba öntöttem, és a tányér aljára nyomtam egy kis rózsát. A rózsa közepébe pestót töltöttem. A tányérokat üresen tesszük az asztalra, majd erre a vendég előtt tálaljuk fel a forró levest. Piros, fehér, zöld és fantasztikus ízkompozició is egyben. Érdemes kipróbálni, érdemes megkóstolni.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot április 1-jén.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!