Nők Nagy Imrénél

Második évadja van zárva a Csíki Székely Múzeumhoz tartozó Nagy Imre Galéria és Emlékház. Ennek ellenére a több évtizedes hagyománnyal bíró, évente változó, reprezentatív Nagy Imre-kiállítások sorát idén is új válogatás gazdagítja. Csupán a helyszín más. Lányok, asszonyok Nagy Imre művészetében címmel június 18-án nyílt kiállítás a Mikó-vár épületében.

2021. augusztus 30., 22:232021. augusztus 30., 22:23

A tematikus tárlat folytatása a két évvel korábbi kezdeményezésnek, amely az állatok témájával foglalkozott a zsögödi mester életművében. Az idei kiállítás a nőkről szól, a nők nagyimrei reprezentációinak sokféleségét tárja fel sajátos szűrőkön keresztül.

Kurátorként, Ladó Ágota művészettörténész kolléganőmmel együtt úgy válogattunk a csíki múzeum gyűjteményéhez tartozó közel hétezer Nagy Imre alkotásból, úgy próbáltunk illeszkedni a reprezentatív kiállítások hagyományához, hogy következetesen arra helyeztük a hangsúly, ami nem tipikus, nem megszokott. Ennek magyarázata elsősorban abban keresendő, hogy

jó ideje kérdésként merül fel, van-e még értelme a hagyaték gondozásának és népszerűsítésének, a rutinossá vált, de hosszú távon unalomig ismételt, nagy műveket évente új rendbe szervező kiállítások szervezésének, vagy megérett az idő az újragondolásra.

Elevenebb grafikák

A kérdést bizonyára felerősítette a galéria és emlékház átmeneti bezárása is, ugyanakkor a hagyaték gondozásának felelőssége is. Jelen kiállítás nemcsak egy sajátos tematikus válogatás, hanem a hagyatékról való gondolkodásnak is tükre. Megmutat egyfajta elmozdulást, nyitottságot, talán némi bátorságot is arra, hogy friss szemmel, a megszokottól merészen elrugaszkodva tekintsünk arra, amiről azt hittük, hogy jól ismerjük, unalomig néztük. Ily módon kimozdulva, nézőpontot váltva egészen meglepő részletek kerülhetnek felszínre. Így történt ezúttal is.

Galéria

A válogatás azonban nem mellőzte a reprezentativitás igényét, csupán másképp jelölte meg a hangsúlyokat a kiállítás felépítésénél. Ezúttal nem a festmények a főszereplők. Néhány olajkompozíció ugyan bekerült a kiállításba, amelyek felidézik Nagy Imre különböző festői korszakait, de sokkal hangsúlyosabb a grafikák, illetve a festményeket megelőző vázlatok, tanulmányok, rajzok, metszetek vagy a festmények vázlatainak tekintett akvarellek jelenléte.

A közel 130 grafika és mindössze öt olajfestmény úgy aránylik egymáshoz, ahogy az életmű egészében a különböző műfajok is.

Ezt a válogatási szempontot mégis inkább az a meggyőződés magyarázza, hogy a gyors vonalú rajzok, ösztönösen megragadott mozdulatok vagy például az akvarell technikájából adódó pillanatszerűség sokkal élőbb munkákat eredményezett, sokkal elevenebb helyzeteket, érzékenyebb rajzokat, mint a sok esetben nagyon gondosan megtervezett és aprólékosan kidolgozott nagy olajkompozíciók. Éppen ezért úgy gondoltuk, hogy mai távlatból könnyebben, közvetlenebbül lehet az előbbiekhez kapcsolódni, és így közelebb is férkőzhetünk művészetéhez.

Nők minden változatban

A nő alapvető téma Nagy Imre művészetében, így magától kínálkozott, hogy e mentén válogassunk (ahogy az állatok témája is az volt két évvel korábban). Nagy Imre köztudottan minden alkalmat megragadott arra, hogy gyakorolhasson, bármilyen téma jó ürügy lehetett a rajzolásra, környezete tárgyaitól a természet képein át az őt körülvevő emberekig. Gyakran ismeretleneket is megállított egy-egy mozdulat rögzítésének idejére.

Ilyen körülmények között rengeteg lány és asszony vált képeinek szereplőjévé, az édesanya folyton visszatérő alakjától Ilonán, a hűséges szolgálón, vagy Zsuzsikán, nevelt leányán keresztül a nagy múzsákig, a grófnőtől a cigányleányig, Apor Máriától a szomszédasszonyig, a színésznőtől a gyári munkásnőkig, a városi lányoktól a parasztasszonyig.

Galéria

Rengeteg ismert és ismeretlen szereplőt fel lehetne sorakoztatni, róluk sokat és sokféleképpen beszélni, ez a válogatás viszont következetesen kerüli a megszemélyesítésüket. Bár folyamatosan felbukkannak, a képaláírások mellőzésével, illetve a képek elrendezésének változó ritmusával kilétük hangsúlyát veszti a megrajzolt élethelyzet, érzés, állapot javára.

Nagy Imre nőábrázolásainak talán a leginkább szembetűnő sajátossága a sokféleség volt, sokkal inkább, mint pályatársainál. Erről a sokféleségről is szól a kiállítás.

Hogy mindez miből adódik? Elsősorban nyilván abból, hogy nagyon sokféle nővel volt sokféle kapcsolata, de adódik abból is, hogy számos technikával dolgozott, amelyek más és másfajta képminőségeket eredményeztek, más és másfajta elidőzéseket tettek lehetővé.

Történelem az arcokon

És adódik abból is, hogy élete során Nagy Imre művészete erőteljes stílusváltásokon ment át. Voltak méltán elismert nagy korszakai, és voltak kevésbé sikerül próbálkozásai is, mint például a szocialista realizmus esztétikájának való megfelelési kísérlete, amelyre szintén kitér a kiállítás. És adódik a történelemből. A huszadik század embert próbáló nagy korszakainak lenyomatát ott látjuk az arcokon, az emberi viszonyokban, a változó iramú, érzékeny vonalakban, a színek minőségeiben. És persze adódik Nagy Imre nyitottságából, érzékenységéből, amivel a legintimebb élethelyzetekhez is természetesen tudott viszonyulni, közel tudott menni, jelen tudott lenni fontos pillanatokban.

A három változó méretű térre tagolt kiállítás a női életszakaszokat követi, nem az életmű kronológiáját.

A látogatót egy szófelhő fogadja, melyben olyan asszociációk kaptak helyet, melyeket Nagy Imre nőábrázolásai hívtak elő. Az első, kisebb terem rajzai a gyermekkor témájához kapcsolódnak, kezdve az érdekességnek számító, a nemi jegyek megragadását próbálgató vonalaktól a környezetét felfedező gyermek játékos világáig. A feszesen sorakozó gyerekportrékkal a család meleg hatású, de nem éppen gondtalan képei feleselnek.

Galéria

Ebből a viszonylag kicsi, mégis tágasnak ható térből a lányanyaság és a dolgozó gyermek képeivel lépünk át a következő életszakaszba, a múzeumi bástyaterembe, ahol a felnőtt nő különböző életminőségei, élet- és testhelyzetei, különböző női szerepek kerülnek előtérbe. A képek elrendezése a képek dinamikáját követi. A művészettörténeti szempontból különlegességnek számító állapotos asszony vagy a gyermeküket szoptató anyák sorozata azért is izgalmas, mert Nagy Imre következetesen foglalkozott ezzel a témával. Ugyanazzal a beállítással nagyon eltérő világokat sikerült megragadnia a szentképeket idéző, lágy vonalú madonnától a durva ecsetkezelésű, erőteljes hatású, gyermekét „útközben” szoptató cigányasszonyig.

Az anyaság szent és profán képeit katonás sorban elhelyezett portrék sora követi, melyek csupán jelzésszerűen vannak jelen. A korai, kecskeméti festmény által megnyitott, klasszikus beállításokban sorakozó, fegyelmezettebb aktok sora a kiállítás talán leghangsúlyosabb helyét foglalja el, ahol a különböző testtartások, pózok időnként sejteni engedik a szereplőknek az adott szituációból adódó érzéseit, reakcióit, magányát.

A paraszti élet képei következnek, Nagy Imre jól ismert világa, robusztus alkatú, vastag bokájú, erős asszonyok, akik a tűző napon végzett mezei munkától megizzadva, elfáradva az árnyékban pihennek a délutáni munka előtt. Élettel teli, erotikus töltetű életképek, melyeket aztán üdítően oldanak a városi hangulatú rajzok. Utána aztán egyből az erotika burjánzását idézően elrendezett képei között találjuk magunkat, időnként határozottan rögzített, máskor fegyelmezetlenül szétfutó, extatikusan lüktető, rapszodikus vonalak rabul ejtő közelségében.

Galéria

Ezt az erőt egy másfajta erő töri meg, Nagy Imre művészetétnek vitatott fejezete, a szocialista realizmus képei, melyek láthatóan viselik magukon az alkotó megfelelési vágyát, nem túl sok siker koronázta erőfeszítéseit.

A kemény vonalakkal megformált szocialista munkásnőket a mindennapi munkában lassan megöregedő asszonyok váltják, elvezetve bennünket a harmadik, utolsó terembe, az öregkor képeihez, ahol ritkulnak a képek, halkul a ritmus, végül csak azok maradnak, akik mindvégig jelen voltak.
A kiállítás egy nyitott szófelhővel zárul, ahová a látogatók is feljegyezhetik saját szavaikat, melyek a kiállításhoz, a nőkhöz, Nagy Imréhez kapcsolódnak.

Nagy Imre (Zsögöd, 1893. július 25. – Csíkszereda, 1976. augusztus 22.) festőművész. A budapesti Képzőművészeti Akadémián tanult, majd 1924-ben visszamegy szülőfalujába és 1949-ig kizárólag ott él, alkot, a székely nép és táj művészeti megörökítője. 1949-től állandó lakhelyét Kolozsvárra helyezi át, de Zsögöd megmarad az állandó feltöltődés helyszínének. 2005-ben posztumusz Magyar Örökség díjjal jutalmazták.

Túros Eszter

Cikkünk eredetileg a Brassói Lapok, a Háromszék, a Krónika, a Nyugati Jelen, a Székely Hírmondó és a Székelyhon 16 oldalas irodalmi-kulturális mellékletének, az Előretolt Helyőrségnek legfrissebb számában látott napvilágot augusztus 23-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba