Csomagolás közben. Egyre felkapottabbak a napi menük Székelyföld-szerte
Fotó: Pinti Attila
Igény és fogyasztási szokás találkozik azzal a széles skálájú választékkal, amelyet a napi menük változatossága kínál. Az utóbbi években egyre nagyobb teret hódító élelmezési piacon versengés zajlik. Minőségi, laktató, könnyed, állati vagy növényi eredetű – bárki talál fogára valót a napi menük sorában.
2021. augusztus 14., 11:252021. augusztus 14., 11:25
Izsák Melinda, a csíkszeredai Royal étterem tulajdonosa elsősorban a változatosságot említette, amikor a napi menükről kérdeztük. „Egy hétre, két hétre, akár egy hónapra előre is összeállítjuk a menüsort. Fontos, hogy két héten belül ne ismétlődjenek az ételek” – számolt be. Megjegyezte, prioritásként kezelik az ételek konzisztens – tömör – jellegét is, hiszen sok olyan kliensük van, aki fizikai munkát végez, és számukra elengedhetetlen, hogy tápanyagban gazdag, húsos ételeket fogyasszanak.
„Teljes mértékben a tapasztalatainkra tudunk hagyatkozni. Az előre megbeszélt rendelések számához hozzáadom azt az adagszámot, ami az étteremben átlagban el szokott fogyni, arra még rászámolok tíz-tizenöt adagot, és így áll össze, hogy például hány liter levest főzünk” – részletezte a nem túl bonyolult, ellenben a tippelésre alapuló, saját számítását, amely 30–40 liter szokott lenni naponta. Hozzátette, van eset, hogy a vártnál is nagyobb az érdeklődés a napi menük iránt és elfogynak az adagok. „B tervet készítek mindig, hogy tudjuk, milyen levessel és főétellel fogjuk folytatni ilyenkor. Szerencsére ez ritkán szokott előfordulni” – fűzte hozzá.
Ha sok a rendelés, egyik hús sül a másik után
Fotó: Pinti Attila
A társadalmi élet és az időjárás is hordozza a napi menük iránti keresletet: a nyári szabadságolások alatt lényegesen kisebb az érdeklődés, iskolakezdés után pedig ugrásszerűen emelkednek a rendelésszámok. A vásárlói szokásokra kitérve Melinda elmondta, a járványhelyzet beállta után bevezette a vegetáriánus menüsort is, amelyre már korábban is igény mutatkozott. „A napi menükre érkező rendelések harminc százalékát teszik ki jelenleg a vegetáriánus ételek. Figyelünk mindig az arányokra, mert az étel újbóli felhasználására nincs lehetőség” – tudatta, megemlítve, hogy a napi menük népszerűsége az olcsóbb árban és a változatosságban rejlik.
Az 1993 óta működő csíkszeredai Alzo étterem 2007-ben tért át egy újfajta perspektívára az értékesítés és kiszolgálás terén. Botár Adolf tulajdonos elmondta, akkoriban több szolgáltatási kapcsolatuk megszűnni látszott, a napi menük bevezetésével pedig a nagyobb mennyiségben elkészített ételek felhasználását célozták meg olyan formában, hogy ne menjenek kárba és olcsóbbak legyenek. „Az elsők között voltunk, akik bevezették a városban a napi menüket.
– mesélte a családi vállalkozás működtetője. Az alapötlet megegyezett a mai, jól bejáratott rendszerrel: levesétel mellé főétel, mindennap más és más összeállításban. Öt-hat év alatt kialakult egy 40–50 fős klienskör, amely folyamatosan igényelte a napi menüket, így már könnyebb volt a főzésre váró mennyiségek meghatározása.
Mindig frissen készülnek az ételek. A mennyiséget csak saját tapasztalataik alapján tudják meghatározni az éttermek
Fotó: Pinti Attila
Jelenleg 120–150 adaggal számolnak átlagban, de ő is megjegyezte, hogy több tényező is befolyásolja a napi menük iránti érdeklődést: például hogy milyen évszak vagy éppen a hét melyik napja van, és milyen a többi étterem ajánlata. „Pontos adagszámot sosem tudunk előre meghatározni, ez lehetetlen. A kedd, szerda, csütörtök viszik a prímet, ekkor van a legtöbb rendelés.
– magyarázta a lehetséges okokat. A tulajdonos közölte, 30–40 levesalapú ételük van, a menük összeállításánál pedig a változatosság mellett a költséghatékonyságra és az aktuális szezon népszerű ételeire is odafigyelnek. „Amilyen alapanyagnak szezonja van, az többször visszatér a napi menükbe. Ilyenek nyáron a lecsós, tarhonyás, lencsés ételek. Húsvéti időszakban több böjtös ételt vezetünk be, ugyanakkor figyelünk a gluténmentességre is. Mindemellett vannak állandóságok is. Pénteken a babgulyás és a túrós puliszka már hagyomány – ezt a fogyasztási szokások alakították ki –, csütörtökön pedig a húsos ételek kapnak főszerepet. Ilyenkor a főételt egy könnyebb levessel párosítjuk, hiszen két nagyon tömény és laktató étel nem mindig megfelelő a szervezetnek” – avatott be a részletekbe.
Arra a kérdésre, hogy milyen pluszt tudnak hozzáadni, hogy megtartsák a maguk klienskörét a napi menüs éttermek között, Adolf a szinten tartott árakat, a minőségi ételek meglétét és a megfelelő reklámozást említette – utóbbira nagyobb hangsúlyt fektettek az elmúlt években.
„Tíz évet külföldön dolgoztam, szintén a vendéglátásban. Ott az a tendencia, hogy inkább legyen friss az étel és fogyjon el, mint egy tegnapi menüt felszolgálni ma” – jelezte. A napi menük iránti érdeklődés megoszlik: egyharmada az étteremben fogyasztja el, egyharmada telefonhívással, egyharmada pedig applikáción keresztül rendeli meg az ebédet. „Mindig frissen készítjük el az ételeket, mindig aznapi ételeket szolgálunk fel. Megesik, hogy elfogy az előre meghatározott mennyiség, ilyenkor egy kisebb adagot még készítünk” – tudatta. Az étterem napi forgalmának néha nyolcvan, máskor negyven százalékát teszik ki a napi menüs rendelések.
Fotó: Pinti Attila
Csíkszeredában a Hamm telefonos applikáción keresztül jelenleg tizenhét étterem, bisztró napi menüs választékából lehet rendelni. Nagy Lajos, az applikációt megálmodó vállalat ügyvezetője megkeresésünkre elmondta, 2020 februárjában indították el a térségben akkor még egyedinek számító rendelési lehetőséget.
– fogalmazott. Az applikáció csíkszeredai beindulása után Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson is bevezették a szolgáltatást, a napi menük népszerűsége pedig mindhárom városban emelkedő tendenciát mutat. Ez a számadatokban is meglátszik: a nagyjából száz vendéglátó egység hetven százaléka biztosít napi menüt. „A felhasználók és az éttermek kezdeti idegenkedése után mára megdupláztuk azt a napi menükre leadott rendelésszámot, amivel az első hónapokban indítottunk” – mutatott rá. A minőségi fenntartásra figyelnek, hiszen nyomon követik az éttermek által feltöltött adatok helyességét, igyekeznek kiszűrni a nyelvtani hibákat, és inaktívvá kell tenniük az ajánlatokat, ha valahol elfogy a napi menü.
Fotó: Pinti Attila
A rendelőkkel kapcsolatban az a tapasztalata, hogy óvatosak, a megszokott ételek mellett bármit nem próbálnak ki. Vannak éttermek, amelyek mégis kockáztatnak és újdonságokat hoznak be. „Például a wrapok – palacsintaszerű szendvics – és a burgerek korábban nem voltak napi menüs ételek. Ma már számottevő ezeknek a száma, az éttermek pedig sokszor, jó értelemben, túllicitálják egymást, és nem ritka, hogy egy újdonságra rákapnak az emberek” – tette hozzá. Úgy látja, kölcsönös kapcsolatra van szükség, hogy mindenki elégedett legyen egy olyan élelmezési szolgáltatással, amely virágkorát éri a térségben.
Korpos Attila
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!