Modernre hangolt tordai vendéglátás: egyre több vállalkozó lát fantáziát a sóbánya vonzerejében

A Potaissa szálló és étterem épülete •  Fotó: Kisréti Zsombor

A Potaissa szálló és étterem épülete

Fotó: Kisréti Zsombor

A magyar történelem egyik fontos városaként Torda központja elsősorban épített örökségével emlékeztet a letűnt korokra. A szennyezett ipari fellegvárból turistavonzó centrummá átalakuló Kolozs megyei településen a város egyik legjelentősebb vendéglátó egységében, a Potaissa étteremben jártunk.

2021. február 08., 11:532021. február 08., 11:53

Aki ismerte a 30-40 évvel ezelőtti poros, szennyezett Tordát – ahonnan az átutazó ember menekült –, annak a mai kisváros arculata egy turisztikailag barátságos, kellemes külsejű, vendégmarasztaló hely. Gyerekkoromban gyakran jártunk Kolozsvárról az aranyosszéki rokonokhoz. A Tordán átvezető út a cement-, gipsz-, mész- és üveggyáráról elhíresült és agyonszennyezett városka lehangoló arcát mutatta, ahol a háztetőkön vastagon állt a sötétszürke cementréteg. Az egykori szocialista ipar környezetbarát átalakítása túl sok pénzbe került volna, így felszámolták, és ezzel gyökeresen megváltozott nemcsak a levegő minősége, hanem a város kinézete is.

Alternatívaként Torda a nagy romániai üzletláncok erdélyi logisztikai központjává vált, hiszen a város határában „találkozik” az észak- és a dél-erdélyi autópálya.

Az utóbbi évtizedben jelentősen felértékelődött a turisztika is, miután európai uniós pályázati pénzekből turistaparadicsommá alakították a város egykori sóbányáját, ahol már a római korban is folyt sókitermelés, azonban jelentősége a Magyar Királyság idején, az 1200-as években értékelődött fel: Torda az erdélyi sókitermelés központjává válik. A turisták előtt megnyitott, vagy megnyitás előtt álló Rudolf-, Mária Terézia-, Szent Anna vagy József-tárna sókitermelése a középkorba nyúlik vissza.

Az egyedi szépségű tordai sóbánya a vírusjárvány előtt sok magyar turistát vonzott, így a turisztikai látványosság gazdái magyar nyelven is elérhető honlapot működtetnek nemcsak a bányáról, hanem Torda többi nevezetességéről is.

Felpezsdült vendéglátás

A sóbányához és a Tordától pár kilométerre fekvő Tordai-hasadékhoz érkező turistaözön hatására fellendült a tordai vendéglátás. Tucatnyi kisebb panzió, vagy magán szállásadó rendezkedett be a turisták fogadására, a tavaly berobbant koronavírus-járvány azonban sok kisvállalkozó számításait keresztülhúzta.

Valójában tavaly sem állt le, csak kisebb fokozatra kapcsolt a vendéglátás, hiszen a sóbánya szinte folyamatosan nyitva volt.

Igaz, csökkentették a befogadható vendégek számát. Az éttermek a tavaly tavaszi kényszerbezárást követően, az év többi szakában 30 százalékos kapacitással működhettek. Ahogyan a város legelegánsabb vendéglátóhelye, a Potaissa Szálló és étterem is, amelynek tulajdonosa szintén a tordai sóbányát működtető cég.

Torda belvárosát turistavonzó hellyé alakították át •  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

Torda belvárosát turistavonzó hellyé alakították át

Fotó: Kisréti Zsombor

A 47 ezres lélekszámú városkában a magyarság részaránya a rendszerváltás óta drasztikusan csökkent. A 2011-es népszámlálás adatai szerint 3900 személy vallotta magát magyarnak, így nem meglepő, hogy az elszórványosodó kisvárosban alig akad olyan étterem, ahol a pincérek szájából magyar szót lehetne hallani, vagy a vendég magyar nyelven is olvashatna étlapot. Az igényes kiszolgálást és a jó minőségű gasztronómia felhozatalt kínáló Potaissa étterem sem kivétel, magyar szempontból azonban pozitívumként értékelhető, hogy a sóbánya által működtetett honlap elvezet az étterem magyar nyelven is olvasható honlapjára. Ahol viszont csupán a bemutatkozás magyar, a menük románul és angol nyelven jelennek meg.

A Potaissa már az 1950-es évek óta a város legfontosabb vendéglátó helyeként vonult be a köztudatba, hírnevét azonban az elmúlt évek során vívta ki, amikor mind a szállót, mint az éttermet átalakították, és a szálló részeként welnessközpont működik fürdővel, szaunákkal, edzőteremmel és egyébb relaxációs szolgáltatásokkal. Mi ezúttal az étterem kínálatát próbáltuk ki.

Román „gulyás”, sült süllő és töltött alma

A nemzetközi konyhát vezető Potaissa étterem túlságosan gazdag étlappal várja vendégeit, ami kételyeket ébreszt az emberben, miként lehet mintegy negyvenféle levest, főételt és desszertet változatlanul jó minőségben felszolgálni.

Tapasztalataink felemásra sikeredtek. A hagyományos erdélyi ételként feltüntetett tízes listából kíváncsiságból a gulyás mellett döntöttem, habár voltak fenntartásaim.

Amelyek sajnos beigazolódtak, amikor egy nem túl ízletes krumplitokányt szolgáltak fel disznóhússal, amelynek a klasszikus magyar gulyáshoz semmi köze nincs, csak az étlapon szereplő neve.

Krumplitokány: magyar gulyás román módra •  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

Krumplitokány: magyar gulyás román módra

Fotó: Kisréti Zsombor

Az étterem halválasztéka viszont kárpótolt a sikertelen gulyáskísérletükért. A pisztráng, a lazac és a süllő körül az utóbbit választottam egy fűszerezett, csípős szósszal és körítésként zöldséges rizzsel. A süllőszeletet azért szeretem, mert fehér húsában nincs szálka, kevés zsírt tartalmaz és az íze kiváló. A Potaissa konyhájának felszolgálásában gasztronómiai élménynek számított a citromlével bőségesen megszórt és a pikáns szósszal tálalt halfilé.

Az étterem csúcsdesszertje, a mazsolával töltött sült alma •  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

Az étterem csúcsdesszertje, a mazsolával töltött sült alma

Fotó: Kisréti Zsombor

Az éttermeinkben szokásos desszertek – palacsinta, fagylalt, fánk és gyümölcssaláta – a tordai választékban kibővült fahéjjal megszórt, és mazsolával töltött sült almával.

Étteremben először ettem ilyent, fenséges íze volt.

A sült alma közkedvelt téli desszert: tölthető dióval, szilvalekvárral, mézzel vagy mazsolával tetszés szerint. A tordai étterem desszertje tízest érdemel, a hal egy-két jeggyel kevesebbet, de az is ízletes volt, a gulyásnak csúfolt krumplis ételt pedig elfelejteném.

Rántott süllő csípős szósszal és bőséges citrommal •  Fotó: Kisréti Zsombor Galéria

Rántott süllő csípős szósszal és bőséges citrommal

Fotó: Kisréti Zsombor

A tordai Potaissa étterem egy elegáns, modern hely a város szívében, amely korszerű gasztronómiára törekszik az ételek elkészítésében és a tálalásban egyaránt. Jobb körültekintéssel ebbe a törekvésébe nyilván be tudná emelni a hagyományos erdélyi konyhát is.

Kisréti Zsombor

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot február 3-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba