Ovidiu Gârbacea. Kerüli a közszereplést, jól érzi magát a sportolók között
Fotó: Pinti Attila
Brassó megyében, Törcsvár közelében, a tengerszint felett 1300 méteren fekvő Cheile Grădiștei turista- és sportközpontban korszerű jégpálya épül. Ez a második magántulajdonban lévő jégcsarnok Romániában, korábban Ion Țiriac épített hasonlót Otopeni-ben.
2021. szeptember 21., 12:112021. szeptember 21., 12:11
Románia egyik olyan helye Cheile Grădiștei, ahova ha eljut, a legtöbb embernek az a gondolata támad, hogy
Az 1990-es fordulat után kezdte építeni panzióit, szállodáit és sportpályáit Ovidiu Gârbacea, aki korábban válogatott sportoló, majd eredményes biatlonedző volt. Az üzletember a családi örökséggel, egy hét férőhelyes panzióval és egy traktorral vágott neki a vállalkozásnak, később egy kis sörözőt és fafeldolgozó műhelyt működtetett, de mint elmesélte, a legfontosabb az volt vállalkozása sikerében, hogy a nyereséget mindig minden évben szinte teljes egészében befektette. Szerényen meghúzódott, nem próbált senkit becsapni, vendégei többsége visszatért.
Számos sportoló és csapat végzi itt edzőtáborait, rendeztek vébét és Európa-bajnokságot különböző sportágakban, 2013-ban házigazdája volt az Európai Téli Ifjúsági Olimpiai Napok biatlonversenyeinek, itt emlékeznek minden év májusában a Bölöni László nevével fémjelzett Bukaresti Steaua játékosai az 1986-os BEK-győzelmükre.
Törcsvártól (Bran) nem messze, Moieciu és Fundata között fekszik Cheile Grădiștei, Gârbacea telkének alsó és felső része között pedig egy 6 km-es magán aszfaltút vezet át. A turisztikai és sportközpontban panziók, szállodák, vendéglők (HoReCa, pensiuni, hoteluri și restaurante) mellett ott található a világversenyek megrendezésére alkalmas sífutó- és biatlonpálya. A két 100x60 m-es futballpálya közül az egyik füves, a másik pedig műfüves, az 1700 férőhelyes sportcsarnokban játszottak már nemzetközi kézilabda-mérkőzést, van két teniszpálya, egy tartan borítású sportcsarnok a küzdő- és tornasportok számára, de vannak erőtermek, medencék, hegyikerékpár-pálya (mountain bike), most pedig jégcsarnok és uszoda épül.
Fotó: Pinti Attila
Biatlon Balkán Kupa zajlott az elmúlt napokban Cheile Grădiștei-en, a nézők között ott volt a tulajdonos is, aki készségesen megmutatta a Székelyhon újságírójának és fotósának az épülő új jégcsarnokot. „Tavakat létesítettünk, fejlesztjük a vízhálózatot, legyen elegendő víz a hóágyúzáshoz.
Az északi sí sportágai mellett építünk egy sportbázist a jégkorongnak, dolgozunk a jégpálya befejezésén. Egy olimpiai méretű jégpályát terveztünk, olyat, ahol edzeni tudnak a hokicsapatok, hivatalos mérkőzéseket is lehet ott rendezni. Nem lesz nagy a nézőtér, 500–600 férőhelyes, de minden más mérete megfelel a nemzetközi szövetség követelményeinek. Az elmúlt napokban fejeztük be a fagyasztórendszerhez szükséges csövek elhelyezését, következik, hogy betont öntsünk rá. Minőségi jeget akarunk előállítani” – mesélte Gârbacea.
A sportcsarnok mellett hamarosan kész lesz a jégpálya, ez utóbbi közelében pedig fürdőközpont (spa) létesül.
– mondta a tulajdonos. A közeljövőben a hokicsapatoknak is lehetőségük lesz magaslati edzőtáborban készülni, ahol megfelelő szállás, étkezés és regenerálódási lehetőség van.
Megtudtuk, hogy az egyik legnagyobb romániai sportparkban a szállási lehetőségek meghaladják a 900 ágyat, ennyi embert tudnak naponta elszállásolni és étkeztetni. Gârbacea szerint étkezni többen is tudnak, ha szükség, naponta ezer embert is le tudnak ültetni vendéglőikben.
Még idén be szeretnék fejezni az új jégpályát
Fotó: Pinti Attila
Ovidiu Gârbaceának rálátása van a romániai sportéletre, és szomorúan tapasztalja, hogy minden szinten, a nemzetközi versenyeken és a hazai bajnokságokban is óriási a visszaesés. „A probléma okait keresve az alapokig kell visszamenni, a piramis aljára, ahol többek között már nincs megfelelő kiválasztás, de számos más oka van annak, hogy hanyatlóban van a minőségi sport Romániában. Egy másik probléma az, hogy Romániából sokan elmentek külföldre dolgozni, főleg fiatalok. Sokan családostól mentek külföldre, mások a nagyszülőkre hagyták a gyerekeket, a fiatalok nincsenek megfelelően a sport, a mozgás felé irányítva. Aztán ott van a számítógépek vonzereje, amelynek a hátulütője, hogy a gyerekek kevesebbet mozognak.
Sokszor és sok helyen elmondtam, hogy hetente minimum négy testnevelésórának kellene lennie a gyerekek órarendjében. Hiába nevelünk elméletben nagyon felkészült fiatalokat, ha a testük nincs megfelelően kifejlődve” – nyilatkozta a volt biatlonedző.
Szerinte a romániai sportban nem a pénz és a sportbázisok hiánya a legégetőbb probléma, szerinte lenne hol sportolni, az alapokat megkapni, csak már nincs az a gyereksereg, akikből évtizedekkel ezelőtt ki lehetett választani a legjobbakat, a majdani minőségi sportolókat.
Festői környezetben található a sportbázis
Fotó: Pinti Attila
Ovidiu Gârbacea nagy szeretettel emlékezik vissza a csíkszeredai évekre, amikor a Csíkszeredai ISK-nál volt tanár-edző a '80-as években. „Sok tehetséges és értékes sportolóval dolgoztam Csíkban, akikből válogatott sílövők lettek, részt vettek világkupákon, vébéken és olimpiákon. Tartom a kapcsolatot volt tanítványaimmal, tanártársaimmal. Büszke vagyok arra, hogy Csíkszeredában kezdtem tanári pályafutásomat. Sokszor megfordulok Székelyföldön, vendéglőimnek a krumplit Alcsíkról vásárolom, évente 70–80 tonnát, a spa központhoz a sót pedig Parajdról hozattam” – mondta lelkesen Gârbacea.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot szeptember 14-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!