Meghonosította a sílövészetet: kalandregényekbe illő életút a Borbáth István Ágostoné

Szép pálya áll mögötte, sokat tett a magyar közösségért •  Fotó: Pinti Attila

Szép pálya áll mögötte, sokat tett a magyar közösségért

Fotó: Pinti Attila

Betöltötte nyolcvanadik életévét Borbáth István Ágoston testnevelő tanár és síedző, a csíki sportélet egyik kiemelkedő alakja. Az 1970-es évek elején honosította meg Csíkszeredában a sílövészetet, az ő nevéhez fűződik a Vákár Lajos Műjégpálya előtt álló Olimpikonok emlékművének felépítése.

Dobos László

2020. szeptember 05., 11:342020. szeptember 05., 11:34

A napi rendszeres mozgás az egyik titka az egészségnek – vallja a nyolcvanévesen is kiváló testi erőnlétnek és szellemi frissességnek örvendő sportember, rögtön hozzátéve, hogy pályafutásában nagyon sokat köszönhet feleségének (Borbáth Erzsébet magyar szakos tanárnő – szerk. megj.). A Csíkszentmártonban élő nyugalmazott sportemberrel beszélgettünk. 

– Két nappal a második bécsi döntés előtt született. Román vagy magyar állampolgárként anyakönyvezték? Gyerekként, diákként hol és hogyan szerette meg a sportot?

– 1940. augusztus 28-án születtem, és szeptember 7-én anyakönyveztek, magyar állampolgárnak. 1944 után azonban a román tisztviselők az anyakönyveket átírták, románosították a neveket, és a születési dátumomat augusztus 29-ére módosították. Kisgyerekként, 3. osztályos koromban a közeli Poszogó-fürdő mellett a szomszéd, a néma szabó tanított meg sízni. Szopos Béla volt a neve, és ő olyan iskolába járt, ahol a némákat sízni is megtanították. Ő készítette az első sílécemet bükkfából.

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

A faluban lakott Benkő Tibor, aki keményen sportolt, távfutó próbákon vett részt, az is érdekelt, eljártam vele futóedzésekre.

Idézet
Diákként az 1950-es évek elején rendezett falusi iskolák szpartakiád versenyén képviseltem Csíkszentmártont az országos futóversenyen Bukarestben, ahol negyedik lettem 1000 méteren.

Rányomta bélyegét a sport iránti szeretetemre, meghatározó volt, ahogy a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégiumban a középiskolai évek alatt Molnár Antal tanította a testnevelést. Futballoztunk, kézilabdáztunk, kosárlabdáztunk, atlétikáztunk. Következetes volt mindenben, egy jó ember, akit nem tudok elfelejteni, ő adta nekem az indíttatást, hogy testnevelő tanár legyek.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Sajnos az első érettségim nem sikerült, így nem tudtam rögtön a bukaresti főiskolára felvételizni, és el kellett volna menni katonának. Édesapámat korán elveszítettem, édesanyám pedig – mivel apám kántor-tanító volt – elküldött Székelyudvarhelyre a kétéves tanítóképzőbe. Magas színvonala, jó híre volt az udvarhelyi tanítóképzőnek, amit ott tanultam, azzal később a bukaresti testnevelési főiskolán színtízeseket kaptam pedagógiából vagy pszichológiából.

Amikor elvégeztem az egyetemet, Kolozsvárra kellett volna kerülnöm, egyetemi tanársegédi posztra csábítottak, az egyetemi sítáborok alatt szemeltek ki, de végül nem kerültem oda, mert nem volt kolozsvári személyazonosságim. Az elosztásnál először Kézdivásárhelyt jelölték ki számomra, de aztán Petrozsényba küldtek, ott kezdtem tanítani a sífutást és az alpesi sízést.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

– Az ön nevéhez fűződik a sífutás és a sílövészet meghonosítása Csíkszeredában.

– Sífutás már létezett, többek között a csíksomlyói Márkos Bandi bácsi által, aki ludovikás katonatiszt volt, és a több sportágban szenzációs eredményeket elérő lányát, Évát készíttette fel. Én az 1960-as évek közepén Petrozsényban tanítottam, közben letettem a véglegesítő vizsgákat Kolozsváron, és az 1968–1969-es tanévre készültem, amikor

Idézet
itthon, a szentmártoni kapunk előtt megjelent Márkos Bandi bácsi és Silló Géza, a későbbi tanár kollégám, akik arra kértek, jöjjek haza, mert Csíkszeredában megalakul a sportiskola. Azt mondták, el van intézve a tanfelügyelőségen.

Ez egy vasárnap délután volt, bementünk Szeredába, gondoltam, nem lesz senki a tanfelügyelőségen. Komoly volt a dolog, mert meglepetésemre Eigel Tibor főtanfelügyelő várt, mondta, hogy másnap menjek el a tanévnyitóra, foglaljam el a katedrámat. Két hét múlva elutaztam a Zsil völgyébe, hogy jelentsem be, van lehetőségem hazatérni szülőföldemre. Abban az időben Petrozsényben dolgozott a csíkcsekefalvi születésű, nemzetközileg elismert képzőművész, Mátyás József is, aki nekünk rokonság volt.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Amikor felvázoltam neki, hogy hazahívtak, azt mondta, hogy „Kötelezlek, menj haza azonnal! Én is hazamentem volna, de eddig nem volt lehetőségem, most pedig már késő.” Így kezdődött minden. Katedrát kaptam a Márton Áron Gimnáziumban, és csoportot a sportiskolánál. Emlékszem az első sítáborra, amit a Szentimrei Büdösfürdőn rendeztünk, az erdészet menedékházában aludtunk, huszonhatan voltunk.

Idézet
Hat pár sílécünk volt és hét pár cipőnk, de egész nap síztünk. Az egyik húzta le a cipőket, a másik vette fel… Délután ebédeltünk, addig megszáradtak a ruhák, s akkor megint fogtunk neki a sízésnek.

A biatlont később kezdtük, az első nagyobb név Kerezsi György volt. Abban az időben, az akkori szabályok szerint a sílövészetet csak 17–18 éves korukban indíthatták a gyerekek, nagyöbű puskákat kaptunk a szakszövetségtől, a Sutában volt a lőtér, de a gimnázium mögött is tartottunk lövőedzéseket, akkor azon a részen, a Micsurin-kert mögött egyetlen épület sem volt.

•  Fotó: Kristó Róbert Galéria

Fotó: Kristó Róbert

A következő kiváló biatlongenerációk a Márton Simon, illetve a Lestyán Imre által fémjelzett csoportok voltak. Később, mivel igazgató is lettem és a válogatott edzőjének is kineveztek, Lestyánék csoportját átadtam Ovidiu Gârbaceának, aki akkor Csíkban tanított. Gârbacea – aki jelenleg a Cheile Grădiștei sportbázis és szállodakomplexum tulajdonosa – egy kiváló, komoly edző volt, később ezekkel a gyerekkel a Brassói ASA színeiben országos bajnokságokat nyert, kijutottak a téli olimpiára.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

– Sok száz gyereket tanított meg sízni. Kikre emlékszik legszívesebben, kik érték el a legjobb eredményeket?

– Nem szeretnék neveket említeni, minden tanítványomra nagy szeretettel gondolok, és ők is rendszerint felkeresnek. Valami csak ragadt rájuk, hiszen a sporteredmények mellett 34-en testnevelő tanárok lettek, mindenkit az egyetemre való felvételiben, a dolgozatok irányításában segítettem. Az első nemzetközi eredményeket sífutásban a ma Négyfaluban (Szecselevárosban) testnevelő tanárként dolgozó Demeter Julianna érte el Olaszországban.

Idézet
Következett Márton Simon, ő az a tanítvány, akinek sikerült felülmúlnia mesterét, illetve Abos Piroska, aki később spanyol színekben vett részt olimpiákon, világversenyeken.

Piroska a nem megfelelő pedagógiai módszerekkel dolgozó edzők, illetve a magyar–román ügy miatt hagyta el Romániát a nyolcvanas évek közepén.

Két olimpiára is én készítettem fel a romániai női biatloncsapatot, az 1988-asra és az 1992-esre, de az akkori román politika olyan volt, hogy a szekus elmehetett, de nekem itthon kellett maradnom, mert az edzőnek már nem volt hely...

•  Fotó: Gábos Albin Galéria

Fotó: Gábos Albin

– Egy szép fejezete pályafutásának a Csíkszeredában álló olimpikonok emlékműve. Honnan jött az ötlet?

– A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége, az RMPSZ minden nyáron megrendezi a Bolyai Nyári Akadémiát, 1994-től, huszonkét éven át ebben én is szervezői szerepet vállaltam, létrehoztuk a TEST (Testnevelés és Sport Tanítás) Alapítványt, több évben is megrendeztük az Erdélyi Magyar Iskolák találkozóját a Szent Anna-tónál. A bolyais képzések alatt nagyon jó barátok lettünk dr. Magyar Györggyel, az Esztergomi Tanárképző Főiskola tanárával.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Nála, Esztergomban láttam hasonló olimpiai emlékművet. Magyar Gyuri a szőlősében állította fel, mert máshol annak idején nem volt lehetősége. Isten nyugtassa, Nagy Ödön képzőművész tervezte az emlékművet.

Nyolc évbe telt, amíg elkészült, annyi engedélyt kellett beszerezni, annyi papírmunka volt vele, mintha egy tízemeletes tömbházat akartunk volna építeni.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sport legfrissebb számában látott napvilágot szeptember elsején.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba