Magyar érmek, kudarcok és csodák – Visszatekintés a tokiói nyári olimpiára

Grandiózus záróünnepséggel ért véget Tokióban az olimpia. Találkozunk három év múlva Párizsban! •  Fotó: MTI/Illyés Tibor

Grandiózus záróünnepséggel ért véget Tokióban az olimpia. Találkozunk három év múlva Párizsban!

Fotó: MTI/Illyés Tibor

Vasárnap Tokióban véget ért a 32. nyári olimpiai játékok két és fél hetes eseménysorozata, amely látványos záróünnepéllyel zárult – a megnyitóhoz hasonlóan nézők nélkül. A magyar csapat kilenc sportágban húsz érmet szerzett, a román küldöttség mindössze két sportágban állhatott dobogóra, négy medállal tér haza.

2021. augusztus 10., 11:192021. augusztus 10., 11:19

Felejthetetlen élményekkel gazdagodhattak mindazok, akik az elmúlt hetekben végigkövették a tokiói olimpia küzdelmeit. Bár a lelátói hangulat hiányzott a versenyekről, a járványidőszak alatt a sportolók is hozzászoktak ahhoz, hogy üres stadionokban, csarnokokban versenyezzenek, és így hozzák ki magukból a legtöbbet.

Nekünk, magyaroknak még különlegesebb lehetett a Japánban megrendezett ötkarikás játékok közvetítése során való szurkolás, hiszen minden nap tudtunk drukkolni valakinek.

Szinte nem telt el olyan hajnal (vagy délelőtt), hogy ne szereztünk volna érmet. Akik pedig vették a fáradságot, hogy felhúzzák az órát, és pirkadatkor felkeljenek szurkolni a magyar versenyzőknek, nem bánták meg. Még az utolsó három napra is maradt meglepetés és rengeteg izgulni való: Hárspataki Gábor karatéban egyetlen magyar indulóként lett bronzérmes, és két kiábrándító elődöntő után végül mindkét pólócsapatunk bronzzal térhetett haza, amely jelzi: Magyarország a vízilabdában továbbra is a világ élmezőnyéhez tartozik. A magyar nők az olimpiák történetének első érmét, a férfiak pedig a rekordot jelentő 16. érmüket szerezték meg, a pekingi arany után az első medált.

S ha már az élmezőnyről esett szó. Lehet, kicsit bosszankodunk azért, mert – Sydney-hez, Athénhez vagy éppen az utóbbi két olimpiához, Londonhoz és Rióhoz képest, ahol 8–8 aranyat nyertünk –

ezúttal „csak” hat első hely termett számunkra, de az utóbbi 25 év legéremgazdagabb ötkarikás játékain vagyunk túl.

A húsz érem, a kilenc különböző sportágban megszerzett medál, az éremtáblázaton elfoglalt 15. helyezés ismét bizonyította, hogy sport terén Magyarország továbbra is a nagyok közé tartozik. A táblázaton előttünk levő országok közül csupán az új-zélandiak (5 millió lakos), a négy boxaranyat nyerő kubaiak (11 millió lakos), és részben – az utóbbi időben rengeteget fejlődő – brazilok szereplése meglepő. Mint ahogy a hollandok tíz aranya is, amelynek felét kerékpárban szerezték, kettőt pedig a honosított etióp atléta, Sifan Hasan középtávfutó.

Szilágyi Áron nyitott

Az olimpia különben magyar szempontból vívóarannyal kezdődött. Szilágyi Áron triplázásával történelmet írt, rajta kívül egyetlen vívó sem szerzett egymást követő három olimpián első helyet. A vívócsapat jó teljesítményéhez hozzájárult még Siklósi Gergely ezüstje és a férfi kardcsapat bronzérme (tőlük azért nemcsak a szakma, hanem saját maguk is többet vártak).

A cselgáncsozók ezúttal egy bronzéremmel térhettek haza Tóth Krisztián jóvoltából, a kötöttfogású birkózók pedig a remeklő Lőrincz testvéreknek köszönhetik a kiváló éremtermést. Lőrincz Tamás 2016 óta minden világverenyről éremmel távozott, Tokióba világ-és Európa-bajnokként ment, és a 2014-es athéni olimpia után (Majoros Tamás) ismét aranyat nyert a kötöttfogású szakág számára. Negyedik olimpiáján majdnem 35 évesen diadalmaskodott.

Öccse, Viktor, a 2019-ben szerzett vb-második hely után élete legjobb eredményét érte el az olimpiai ezüsttel. Tamás és Viktor szerzett már ugyanazon a világbajnokságon, Európa-bajnokságon és Európai Játékokon is érmet, számukra csak az olimpia hiányzott eddig a „közös sorból”. Mostani teljesítményük már önmagában érdekesség: egyéni versenyszámban ugyanis még sohasem volt példa arra, hogy egy magyar testvérpár tagjai érmet szerezzenek ugyanazon az olimpián.

Jó birkózás, gyenge úszás

A birkózóknak tehát örvendtünk, az úszóversenyek után azonban keserű szájízzel maradhattunk: érem szempontjából csupán Milák Kristóf volt eredményes. A fiatal úszó remek teljesítménnyel, egy arannyal (olimpiai csúcs) és egy ezüsttel zárt. Sós Csaba szövetségi kapitány is azt nyilatkozta, hogy több érmet várt. Igaz ugyan, hogy több negyedik és ötödik helyezést értünk el (például váltóban is), számos úszásnemben döntőztünk, ám az egy arany és ezüst akkor is kevés úgy, hogy a csapatban ott volt Kapás Boglárka és Hosszú Katinka. Árnyalta részben az úszók gyenge éremtermését Rasovszky Kristóf hosszútávúszó, akinek – számos Eb- és vb-címe után – végre olimpiáról is sikerült éremmel hazatérnie (a nőknél Olasz Anna negyedik lett).

Hajós érmek garmadával

Ismét kitettek magukért a kajak-kenusok, hiszen a hat magyar aranynak a felét lapátolták össze.

Kopasz Bálint kajak 1000 m-en a király kategóriában több mint 40 év után lett első (utoljára ez 1968-ban Hesz Mihálynak sikerült Mexikóvárosban). A futam különben azért is volt emlékezetes, mert Varga Ádámnak köszönhetően kettős magyar siker született. A sprint kategóriában is magyar elsőség született: Tótka Sándor a szám utolsó olimpiai aranyérmese, ugyanis ez a szám Párizsban már nem lesz a programban.

Megvédte címét és zsinórban harmadik aranyérmét szerezte a női kajak négyes •  Fotó: Facebook/Magyarock – Olympic Team Hungary Galéria

Megvédte címét és zsinórban harmadik aranyérmét szerezte a női kajak négyes

Fotó: Facebook/Magyarock – Olympic Team Hungary

Megvédte címét és zsinórban harmadik aranyérmét szerezte a női kajak négyes, amelynek versenyzői között találjuk azt a Kozák Danutát, aki immár hatszoros olimpiai bajnoknak mondhatja magát. Ezzel a nők között a legeredményesebb magyar hölgy megelőzve a legendás Keleti Ágnest vagy Egerszegi Krisztinát. Fényesen csillog Csipes Tamara ezüstje is, a magyar kajakos eddig ugyanis csak párosban vagy négyesben indulhatott. Az új szabályoknak köszönhetően azonban idéntől nemcsak egy, hanem két hajó indulhatott minden nemzet részéről – talán ezért is csalódás picit, hogy e sportágban „csak” hat magyar érem született. Női kajak kettesben feltétlenül többet vártunk egy bronzéremnél. És kellemetlen meglepetés volt a kenu szakág további haldoklása is: csupán a női Takács–Balla kenupáros szerzett egy ötödik helyet.

S ha már a hajóknál tartunk. Óriási eredményt ért el az Európa- és világbajnok Berecz Zsombor, aki a magyar vitorlázósport második érmét szerezte (az elsőt, bronzot a Detre testvérek nyerték 1980-ban Moszkvában). „Hatalmas terveim vannak a jövőre. A magyar vitorlázásnak van jövője. Én igazából ezt a tudást, amely megvan nekem, tovább szeretném adni. Hiszek a magyar vitorlázás jövőjében, és abban is, hogy ennél fényesebb érmet is el tudunk érni. Még úgy is, hogy »csak« a Balatonunk, meg a tavaink vannak” – nyilatkozta az ezüstérmes Berecz.

Magyarország rendkívül népes atlétacsapattal utazott ki Japánba, ehhez képest még pontot sem sikerült szereznie, nemhogy érmet (a számunkra rosszul sikerült pekingi olimpián volt még erre példa). A szülés után és sérüléséből visszatért, Rio de Janieróban bronzérmes súlylökő Márton Anita nem jutott döntőbe, mint ahogy a fiatal vb- és Eb-bronzérmes Halász Bence sem. Így több mint negyven év után rendeztek döntőt magyar kalapácsvető nélkül.

Magyar szempontból az olimpián láthattunk bravúraranyat (Szilágyi), meglepetésaranyat (Tótka), várható elsőséget (Milák és a női kajak négyes), remélt címet (Lőrincz Tamás), elvesztett döntőt (Siklósi Gergő és Lőrincz Viktor), megnyert ezüstöt (Milák, Rasovszky, Csipes). Mint ahogy megnyert bronzéremnek számít (Tóth és Hárspataki mellett) a Kovács Saroltáé öttusában.

A magyar lány súlyos sérülést követően, kevés edzéssel jutott el harmadik olimpiáján karrierjének csúcsára. Lovasbalesetet szenvedett, de 37 évesen világbajnokként mégis kvalifikált és ötkarikás hatodik helyezést ért el a Londonban bronzérmet szerző, ugyancsak harmadik olimpiáján résztvevő Marosi Ádám.

A románok nagy reménysége, a mindössze 16 éves úszó, David Popovici •  Fotó: Radu Tuta/Agerpres Galéria

A románok nagy reménysége, a mindössze 16 éves úszó, David Popovici

Fotó: Radu Tuta/Agerpres

Gyenge román szereplés

Román szempontból az ötkarikás játékok eredményei – az amúgy pesszimista – várakozásoknak megfelelően alakultak.

A szakemberek ugyanis nem vártak több érmet, mint Rióban. És nem is született több. Az egy arany és három ezüst arra volt jó, hogy Románia az éremtáblázat 46. helyén végezzen.

Az érmek nagy részét (egy arany, két ezüst) az evezősök szállították, a veterán Ana Maria Brânză (férje után Popescu) pedig másodikként zárt úgy, hogy a vívópáston a döntőben csupán aranytalálattal kapott ki a hosszabbításban. E négy éremmel tulajdonképpen be is fejeződött a román sportolók éremtermése, a többi versenyzőjük nagy része helyezetlenül zárt (beleértve a csecsen származású, riói bronzérmes birkózó Saritovot és a kétszeres vb-ezüstérmes Alina Vuc birkózónőt, akiktől a román szakemberek érmet vártak).

Pontszerző helyet az asztaliteniszezők, kenusok, valamint női kalapácsvetőjük és bokszolójuk szerzett. Egyik legnagyobb sztárjuk, az olimpia előtt ifjúsági világcsúcsokat úszó 16 éves David Popovici, remekül teljesített (200 m gyorson negyedik helyen ért célba 2 századdal lemaradva a dobogóról), ám érmet nem tudott szerezni, valószínűleg Párizsban már más lehet a helyzet.

•  Fotó: Székelyhon Galéria

Fotó: Székelyhon

Olimpiai érdekességek

Az ötkarikás játékokon különben nem történtek különösebb botrányok (az ausztrál rögbisek kirúgtak a hámból, az izraeli baseball-játékosok az ágyat tették tönkre a szálláson). Már csak azért sem, mert a sportolóknak nem volt szabad a városban sétálniuk (a kijárási tilalmat azért többen megszegték), és a vírus miatt folyamatos ellenőrzés alatt voltak. A három hét alatt 316 ezer koronavírustesztet végeztek, és csupán egy doppingesetre derült fény.

Komolyabb nézeteltérés a ritmikus gimnasztika eredményhirdetését követően alakult ki, ahol az izraeli versenyző győzelmét az oroszok felháborodottan vették tudomásul. Az egyéni verseny során a 14-szeres világbajnok Dina Averina egyik szerrel sem hibázott, míg az izraeli Linoy Ashram utolsó gyakorlatában elejtette a szalagot. Ilyen gyakorlattal elméletileg nem lehet olimpiát nyerni, de a bírók mégis az izraeli lányt hozták ki győztesnek. Az oroszok (akiket sorozatos doppingvétség miatt kizártak az olimpiáról, de ahol mégis 20 aranyat szereztek) csalásnak, politikai döntésnek és veszélyes precedensnek titulálták az esetet, s mielőbbi kivizsgálást sürgettek.

A japán fővárosban a sportolók a versenyek során 24-szer javították meg a világcsúcsot, úszásban és evezésben hat-hat, súlyemelésben négy, atlétikában és pályakerékpárban három-három alkalommal.

A legifjabb tokiói érmes a 12 éves japán Hiraki Kokona ezüstérmes gördeszkás lett. A legidősebb pedig a 62 éves ausztrál Andrew Hoy, aki kétszer is dobogóra állhatott: lovastusában egyéniben a harmadik, csapatban a második helyet szerezte meg. Nem hiányozhattak a triplázások sem: a női hegyikerékpár számában három svájci, a női 100 m-es síkfutás eredményhirdetése során három jamaicai állhatott fel a dobogóra.

Sporttörténelmi siker született atlétikában több szempontból is: Elaine Thompson-Herah jamaicai atléta a riói olimpia után ismét duplázni tudott: 100 és 200 méteren sem talált legyőzőre. Sorozatban harmadik olimpiáját nyerte meg női kalapácsvetésben a lengyel Anita Wlodarczyk. S ha már atlétika: megszakadt a kenyaiak kilenc olimpia óta tartó sorozata 3000 m akadályfutásban: az afrikaiakat a fekete kontinens egy másik országa, Etiópia taszította le a trónról.

A Romasina–Kolesznyicsenko kettős is maradandót alkotott: az oroszok megnyerték a női szinkronúszók párosversenyét, előbbi ezzel hatodik ötkarikás aranyérmét szerezte. A 21-szeres világbajnok Romasina sorozatban harmadszor diadalmaskodott ebben a számban. A kubai birkózó Lopez Nunez sem akármilyen eredményt tudhat magáénak: sorozatban negyedik olimpiai aranyát nyerte, így a világon ő az ötödik versenyző, aki ugyanazon számban egyéni elsőséget szerez. Allyson Felix amerikai futónő ötödik olimpiáján pedig tizenegyedik érmét szerezte, amellyel megelőzte az eddig kilenc éremmel rendelkező Marlene Ottey jamaicai sprintert. A legtöbb érmet – hetet, ebből négy aranyat – az ausztrál úszó, Emma McKeon szerezte. A legtöbb aranyérem (5) a szintén úszó amerikai Caeleb Dressel nevéhez fűződik, aki 100 m pillangón éppen Milákot előzte meg.

Idézet
A csapatsportágakban az amerikaiak, franciák, oroszok és spanyolok vitték a prímet.

Az USA férfi kosárcsapata (ahol Kevin Durant sorozatban harmadik aranyát nyerte) ismét megvédte a címét, mint ahogy az amerikai nők pólóban és kosárlabdában (zsinórban hetedik), a legendás Karch Király vezetésével pedig a röplabdások is felértek a csúcsra. A francia férfi kézisek a dánok legyőzésével négy egymást követő olimpián három aranynál és egy ezüstnél tartanak.

A 32. nyári olimpiai játékokon amúgy 65 ország szerzett aranyat, és 93 harcolt ki legalább egy dobogós helyezést. Az éremtáblázaton ismét az amerikaiak végeztek, de csak utolsó nap a csapatsportágakban nyert négy aranyuknak köszönhetően ugrottak az élre, addig ugyanis hosszú ideig a kínaiak vezettek. Harmadik helyre a hazai japánok értek fel, akik a londoni játékokon 7 arannyal még a magyarok mögé szorultak az éremtáblázaton. Negyedik helyre az ismét kiválóan teljesítő, szinte minden sportágban (a csapatsportágakat kivéve) érmeket nyerő britek értek fel. Akik az atlantai ötkarikás játékokon még egy arannyal a 36. helyen tanyáztak úgy, hogy a magyarok a 12., a románok pedig a 14. helyen végeztek.

Somogyi Botond

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot augusztus 10-én.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba