A legismertebb romániai ásványvizek
Fotó: Kisréti Zsombor
Csapvizet vagy ásványvizet fogyasszunk? Sokan felteszik a kérdést, habár mindkettőnek van előnye és hátránya egyaránt. Egy dolog bizonyos: szervezetünk legfontosabb tápanyaga az ivóvíz. Idehaza bőven van választék, hiszen Románia hegyeiben találhatók Európa legnagyobb ásványvízkészletei.
2021. szeptember 12., 19:242021. szeptember 12., 19:24
Az ember napi vízszükséglete 2,5-3 liter, amelynek túlnyomó többsége ívóvízként kerül be a szervezetünkbe. A napi vízszükséglet függ az elfogyasztott élelmiszerektől. Aki sok zöldséget és gyümölcsöt eszik – ezeknek az élelmiszereknek a 70-90 százaléka víz –, kevesebb folyadékot fogyaszt, viszont az állati zsírokban, édességekben vagy a növényi olajokban gazdag ételek jóval kevesebb vizet tartalmaznak, így az ivóvízbevitel is nagyobb lesz.
Egyre gyakrabban hangzik el, hogy az emberiség egyik legfontosabb kincse az ivóvíz. Ma már számos ország küzd ivóvízhiánnyal, ami nem véletlen, hiszen a Földön található teljes vízmennyiség mintegy 3 százaléka alkalmas csak emberi fogyasztásra.
Sokan Erdélyben is ódzkodnak a csapvíz rendszeres fogyasztásától. A félelmek egy része tévhit, azonban tény, hogy az elavult, régi csőrendszerek miatt nem mindenhol kellemes az ivóvíz íze, ezért sokan inkább főzésre és egyéb háztartási szükségletekre használják. Sok településen az ivóvízhálózatok modernizálása számít a helyi önkormányzatok első rendű feladatának, és ezekben a falvakban vagy városokban látványosan javul az ivóvíz minősége. A vízszolgáltató vállalatok országszerte hatósági ellenőrzés alatt állnak. Saját laboratóriumaikban is folyamatosan vizsgálják a különböző szennyeződéseket, elsősorban azt, hogy a fogyasztásra kerülő ivóvíz mikrobáktól mentes legyen.
A tiszta csapvíz is ellenőrzött forrásból származik
Fotó: Kisréti Zsombor
A csapvizet mikrobiológiai eljárásokkal és vegyi úton, különböző fertőtlenítő szerekkel – elsősorban klórral és krolaminnal – tisztítják, ezek azonban csak olyan mennyiségben kerülhetnek az ivóvízbe, ami az emberi szervezet számára nem káros. A zömében felszíni vizekből és kisebb részt folyók menti kutakból származó ivóvíz bevizsgált, szigorúan ellenőrzött folyadék, amelynek fogyasztása nem jelent egészségügyi kockázatot. Ugyanakkor a romániai vezetékes ivóvíz európai uniós összehasonlításban is jó minőségű és olcsó.
Az egy főre számított romániai ásványvízfogyasztás nem kiemelkedően magas, annak ellenére sem, hogy az ország területén (elsősorban Erdélyben) található az európai ásványvízkészletek 60 százaléka. A hozzávetőlegesen ismert 2500 ásványvízforrásnak jelenleg a töredékét termelik ki ipari mennyiségben, de ez is akkora felhozatalt jelent, amivel a fogyasztás szempontjából éllovasok lehetnénk az Európai Unióban. Az ásványvíz a szervezet számára előnyös tulajdonságokkal rendelkezik, elsősorban az ásványianyag- és a nyomelemtartalom miatt. A védett felszín alatti vizekből származó ásványvizek nagy előnye, hogy a hosszú ellenőrzési folyamaton átesett és a forgalmazási engedélyt elnyert végtermék szennyező anyagokat nem tartalmaz, ásványianyag-összetételük pedig állandó minőséget garantál.
Az üvegpalackban tárolt ásványvíz az igazi
Fotó: Kisréti Zsombor
Bizonyított tény, hogy a legbiztonságosabb csomagolóanyag az üvegpalack, hosszú ideig az ásványvizeket ebben forgalmazták. A kereslet gyors növekedésével és az olcsóbb kiszerelés miatt az üvegpalackokat azonban kiszorította a PET-csomagolás. A műanyag palackok minden szempontból könnyebb és olcsóbb megoldásnak bizonyultak, azonban a szigorú élelmiszerbiztonsági előírások ellenére sem sikerült olyan műanyagpalackot előállítani, amely valamilyen formában ne befolyásolná a végtermék ízét, és több olyan eset is előfordult, amikor a műanyagokból kioldódó szennyező anyagok kerültek az ásványvízbe.
Ennek fő oka az ásványvízben fellelhető sugárterhelés. A radon izotópjainak jelenléte az ásványvizek többségében bizonyított tény – amely a természetes sugárterhelés keretein belül éri a szervezetet –, azonban az erre fokozottan érzékenyek nehezebben viselik az állandó mennyiségben érkező ionizáló sugárzást. Fontos, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás részeként elfogyasztott ásványvízmennyiséget se vigyük túlzásba.
A Keleti-Kárpátok vonulatának termékei a legjobb borvizek
Fotó: Kisréti Zsombor
Az ország leghíresebb ásványvize a Borszék. Az 1806-tól palackozott víz magas kálcium-, magnézium-, valamint természetes szénsavtartalmával a legkeresettebb hazai ásványvíz. A legtöbbhöz hasonlóan szénsavas és szénsavmentes formában is forgalmazzák. De a többi székelyföldi ásványvíz is igen keresett szerte az országban és külföldön egyaránt. A borszéki ásványvíz mellett népszerű a Csíkszentkirályon palackozott Perla Harghitei és a Harghita, mindkettő a Hargita Gyöngye részvénytársaság terméke. A csíkszentkirályi vállalatból vált ki 1999-ben a Tusnád Ásványvíz Rt., amely a Tușnad név alatt a harmadik legismertebb székelyföldi ásványvizet forgalmazza az országban.
A vezető ásványvizek sorában ott találhatók továbbá az észak-moldvai termékek is, amelyek kitermelési jogát multinacionális cégek vásárolták meg. A Dorna és a Poiana Negri név alatt forgalmazott termékek a Coca Cola cégóriáshoz tartoznak, a Bucovina ásványvizet pedig a lengyel Tymbark-Maspex termeli ki és forgalmazza. A legkeresettebb székelyföldi és moldvai ásványvizeket a kereskedelemben az Erdélyi-szigethegységben kitermelt Izvorul Minunilor követi, ennek összetétele és ízvilága azonban jelentősen különbözik a Keleti-Kárpátok híres ásványvízforrásaitól.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot szeptember 8-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!