Kinek jó a kétszeri uborkaszezon?

Emberé a munka, Istené az áldás – tudja Bágyi Éva

Emberé a munka, Istené az áldás – tudja Bágyi Éva

Ha fél év alatt kétszer lenne „uborkaszezon”, azaz hírszegény a kisvárosi lét, az újságírónak felkopna az álla. Ám ha a háztájiban nyáron, majd ősszel is jó az uborkahozam, úgy a termelőnek, mint az ecetes illetve a sós tartósítást kedvelőknek bőséges lesz a piaci-kamrai uborkaszezon – hasonlóképpen a gasztró-újságírónak is. Mi a nagygalambfalvi Bágyi Évával egy tőről indultunk, osztálytársak voltunk. Aztán mindketten álmaink nyomába eredtünk. Éva kerti növényeket dédelget, jómagam szavakat. Mivel ez az írásom a 100. az Erdélyi Gasztróban, együtt kínáljuk.

Molnár Melinda

2020. augusztus 30., 19:542020. augusztus 30., 19:54

Ha Bágyi Évával Székelyudvarhelyen a gömbölyű, színes és gyönyörű, saját termelésű zöldségekkel teli asztalánál találkoztunk volna a nagypiacon, akkor is hamar összebarátkoztunk volna. Mindketten szeretünk beszélgetni, tapasztalatokat, recepteket megosztani, belekóstolni a másik készítményeiben. Éva a klasszikus befőzést műveli, nekem jó esetben gyorsfagyasztásra, ha marad időm.

Ami közös, hogy mindketten igyekszünk egészséges ételt kínálni szeretteinknek. A különbség, hogy a Bágyi család meg is termeli, és sokaknak szerez előbb a látvánnyal majd az ízélménnyel örömet.

A sárga, rózsaszín vagy piros paradicsomért sorba is állnak a vásárlók, és néhány éve még hitetlenkedtek, hogy a fényes, húsos paprikafajták, a valahai ízű, szinte magmentes padlizsánt maguk termelik a nagygalambfalvi háztájiban.

Az almapaprika, mint élményhíd

Sok év telt el diákkorunk óta, és hogy újra találkoztunk, az az almapaprikának, valamint az Éva férjének, Gyuszinak köszönhető. Csak olyankor indulok piacra, ha ráérek beszélgetni a termelőkkel, hogy megtárgyalhassuk, honnan érkeztek, társalogjunk az idény kérdéseiről, a kerti veteményekről.

Noha már korábban is rácsodálkoztam a Bágyi Gyula által kínált zöldségekre, főleg a kaliforniai sárgapaprikára és gyermekkorom bő szoknyájú, délről érkezett kofáitól vásároltra emlékeztető, valahai ízű padlizsán városombéli jelenvalóságára, a Galambfalván termelt almapaprika látványa emlékidézésre indított, amit meg is osztottam Gyuszival. Korábban csak külföldi piacokon tudtam beszerezni kedvenc savanyúságnak-valómat. Szó szót hozott, és kiderült: felesége két évig osztálytársam volt. Kíváncsi voltam, miként alakult életük, és arra is, hol termelik azt a sok, ránézésre is kívánatos zöldséget.

Gyuszi néha megszemléli, Zsolt fiáék nagyra növő sütőtök parcelláját Galéria

Gyuszi néha megszemléli, Zsolt fiáék nagyra növő sütőtök parcelláját

Első, a Kőházkert nevű termőhelyükön tett látogatásomkor kiderült: Éva mezőgazdasági szakközépiskolát végzett Csombordon. Hogy a paradicsomtermesztésből írta a diplomamunkáját.

Nem csoda hát, rengeteg munka és tudás eredménye, hogy példás sorokban, dús fürtökön piroslik, sárgállik szabadföldön vagy fóliasátrakban a lédús növény, Éva „paradicsom-birodalma”.

Történetéhez hozzátartozik, hogy pedagógus szüleinek alig volt kertje. Soha nem volt rákényszerítve, hogy kapáljon, gyomláljon. Gyuszi szakmája szerint asztalos: harminc évig bútorgyárban dolgozott. Családjában mezőgazdasággal foglalkoztak. ’90 után Éva szülei adtak egy darabocska földet, hogy termeljenek: egy-egy ágyás murok, petrezselyem, hagyma, karalábé – egy árnyi földön. Aztán jónak látták megművelni azt, amin a szülők kukoricát termesztettek, majd béreltek is területeket. Kezdetben annyi eladható termett, amit kosárban, tasakban, vonaton vittek a piacra. Ma „kisparadicsom” látványa fogadja az érkezőt, a sógorék családjáéval szomszédos a szépséges zöldséges.

Amit majd’ tíz éve megéltem ott, azonos volt a minap fotós kollégám számára is. Pedig nehéz a 2020-as zöldségszezon. A vírusjárvány, a piacozás kezdeti bizonytalanságai sok fejtörést okoztak: nyakukon, azaz parcelláikon marad-e a sok palánta? – emlékezett vissza Éva. Épp annak szezonjára nyílt meg újra a lehetőség – szusszantak fel.

Csodálatosnak érzi azt is, hogy míg máskor idősebbek vásároltak palántákat, idén a fiataloknak, kisgyermekes családoknak támadt ültetési kedve.

Hozzájárulhatott ehhez az otthonlét, a karanténidőszak tapasztalata: mi lesz, ha megismétlődik a kijárási tilalom, nem lesz árukínálat? Sőt az is, hogy ha már otthon vannak, elfoglalkozva a veteményessel, egészséges, saját termesztésű zöldséget fogyaszthatnak a gyermekek. Vissza is járnak a piacra, hogy elújságolják: terem a korai- vagy a koktélparadicsom!

Nem a legnagyobb paradicsomot szakítottam le! Galéria

Nem a legnagyobb paradicsomot szakítottam le!

Kóstolásra fel!

A Bágyi család kertje, saját bevallásuk szerint szebb szokott lenni, de a szabadföldi haszonnövények megérezték a hideg májust. Szinte minden reggel hóharmat volt – merengett el Gyuszi. A padlizsán és a paprikafélék virágai nem úgy kötöttek, ahogy szoktak. A máskor vállig érő tövek most alacsonyak, az alsó kocsányok jelzik: ott volt a virág. Gondolatban, a szikkasztó nyárban biztattuk őket. És lám, pár nap elteltével meg is kóstolhattuk az első fényes, lila héjú valódi tojásgyümölcsöket.

Későn emberelte meg magát a hegyes sárga, a tölteni való paprika, de már mutatja fürtjeit. A csípősek se maradnak le tőlük. A pritamin-típusú, általunk gogosként ismert töveken már piroslik a termés. Fontos, hogy a csepegtetés módszerével juttatják a vizet igen takarékosan és hatékonyan a tövekhez. A vizet az öntözéshez és a zöldségeknek a piacra történő előkészítéséhez a saját csőkútból nyerik motorpumpával. Szakszerűen megtervezett öntözőrendszeren jut el a növényekhez. Ennek fiuk, Zsolt a mestere. Mezőgazdasági szakemberré képezte magát. Hasonló érdeklődésű párjával, Ibolyával maguk is termelnek – kedvencük a krumpli és sikernövényük a sütőtök.

Az uborkaültetvény a Gyuszi privilégiuma. Hogyan lesz két uborkaszezon? Elárulták a dobozokban sorakozó palánták: mire leérik a savanyúságnak való, megnőnek a hordósnak szánt kései fajták. Szépen kelt az őszi spenót, elvetették a kétféle retket is.

A termelő első fizetése a látvány – vallja Gyuszi. A kert mindig szép: tavasszal a palánta, később a buja zöld növénytenger, aztán a termőre fordulás. Noha az időjárás nem olyan, mint régebb, kert legfőbb gondviselője mindenkor a Jóisten. Idén a paradicsom és uborka mellett a gyökérzöldégek, a paszuly, a karfiol mutatták meg. És még hátra van a szeptember!

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot augusztus 26-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei