Általában kúp alakúra formálják a hurutot, amit így könnyebb megszárítani
Fotó: Barabás Orsolya
Az örmény nép közel háromezer éves múltra tekint vissza, gasztronómiai tudásuk kialakulásához pedig sok más nemzet is hozzájárult, hiszen a rómaiaktól az arabokon át a törökökig mindenféle hódítóknak áldozatul estek. Tradícióik azonban ma is élnek, így gasztronómiájuk is fennmaradt. Mások mellett sok gyergyószentmiklósi családnál ma is ünnepi étel az ángádzsáburleves, amelynek egyik fő alkotóeleme az ízesítésként használt hurut.
2022. október 09., 17:462022. október 09., 17:46
2022. október 09., 17:562022. október 09., 17:56
Az örmény konyhában fontos szerepük van a különféle zöldségeknek és gyümölcsöknek, de általában hússal dúsítva tálalják ezeket. A gyümölcsöket szárítják, cukrozzák, marinírozzák. Kedvelt a gránátalma, amit több ételhez is hozzáadnak. Gyakran tálalnak ízletes, tartalmas leveseket, mint például a bozbash, ami savanykás húsleves bárányhússal, zöldségekkel, gyümölccsel, a khash, ami marhalábból és pacalból készül fokhagymával, a hrcsik, vagyis az örmény káposztaleves. Mindemellett ilyen az ángádzsábur is, a különleges hurutos fülleves.
Az örmény ételek egyik jellegzetes fűszere a hurut, ami tulajdonképpen őrölt petrezselyemzöld aludttejjel erjesztve. A gyergyószentmiklósi piacon napjainkban is árulják szombatonként a szárított hurutot, amit a hurutos laskalevesbe vagy ángádzsáburlevesbe kell reszelni. Fagyasztott változatát tejjel, tejföllel elkeverve adagoljuk az ételhez, amikor már elkészült.
Rézüstben nyolc órát főzik lassú tűzön, időnként megkeverve a hurutot
Fotó: Barabás Orsolya
A hurut tulajdonképpen hagyományos örmény savanyítószer, Gyergyószéken sok háznál készítik nagyobb mennyiségben is. Hosszú, munkás folyamatról van szó, de az íz utánozhatatlan. Ajánlott rézüstben főzni, és ha már nekifogunk, a hozzávalók többszörösét is beletehetjük, hogy sokáig legyen otthon hurutunk. Mindehhez szükségünk lesz 1 liter oltott tejre, 2,5 dkg szárított petrezselyemzöldre vagy 1,5 dkg petrezselyemzöldre és 1 dkg zellerzöldre.
Fotó: Barabás Orsolya
Fotó: Barabás Orsolya
Az ángádzsábur, vagyis az örmény fülleves elkészítése tulajdonképpen nem bonyolult, hiszen az alapja egy erős húsleves. A titka a kis tésztából készített fülecskékben és a hurutban rejlik. A fülecskék „bügyürgetése”, kialakítása időigényes, jobb, ha már korábban elkészítjük.
Fotó: Barabás Orsolya
Az örmény hagyományok szerint a leves elkészítésekor a család apraja-nagyja összegyűl: ilyenkor megoszlik a munka. Van, aki a tésztát nyújtja, vágja, más a tölteléket készíti el, legtöbben azonban a kis tésztafülecskék fül alakú formára történő kialakításán fáradoztak. A kisebbek feladata volt, hogy a nagy abroszokon, konyharuhákon, egymástól távol felsorakoztassák az elkészült kis fülecskéket: a lényeg, hogy ne ragadjanak össze és tudjanak megszáradni. Időnként megforgatták, megmozgatták a kialakított ángádzsáburokat, míg a levesbe kerültek.
Fotó: Barabás Orsolya
Az ángádzsáburleves elkészítéséhez, hat személy esetén, szerezzünk be 1 kg marhahúst (szegy, felsál), 3 sárgarépát, 1–2 petrezselyemgyökeret, egy kissebb karalábét és zellert, 1 fej vöröshagymát, 1 gerezd fokhagymát, 1–2 krumplit és 1 cikk kelkáposztát vagy káposztatorzsát (elhagyható). Használni fogunk még sót, szemes borsot, hurutot; a fültésztához (ángádzsáburhoz) 25 dkg lisztet, 2 tojást, 20 dkg darált húst, 1 vöröshagymát, sót, borsot.
Fotó: Barabás Orsolya
A zöldségeket megtisztítjuk, hasábokra, illetve nagyobb darabokra vágjuk, a húst megmossuk, és megfőzzük a húslevest. Előző nap elkészítjük az ángádzsáburt, vagyis a fültésztát. Ehhez a két tojásból, lisztből, kb. másfél dl vízből és csipetnyi sóból lágy tésztát gyúrunk, amit nagyon vékonyra kinyújtunk. Kb. 2 x 2 cm-es darabokra felvágjuk, a közepébe kerül a töltelék.
A fültészta „bügyürgetése” nem egyszerű feladat
Fotó: Barabás Orsolya
Utóbbihoz a darált húst apróra vágott vagy reszelt hagymával, sóval, borssal ízesítjük, és összekeverjük, majd egy-egy keveset ráteszünk a tésztára. A töltelékes tésztadarabokat előbb téglalap alakúra hajtjuk, majd az átlósan szemben álló két sarkát kisujjunk köré tekerve egymásra nyomjuk. A fültésztát hagyjuk megszáradni, majd beletesszük a leszűrt húslébe. Ha maradt meg darált húskeverékünk, golyócskákat formálunk belőle, és azt is belefőzzük. Amikor megpuhult az ángádzsábur, belereszeljük a szárított hurutot, vagy ha fagyasztott, akkor tejföllel elkeverve adjuk a kész leveshez. Tálaláskor bőségesen teszünk a tányérokba ángádzsáburt.
Fotó: Beliczay László
Gyergyószentmiklóson vannak családok, ahol ma is minden nagyobb ünnep alkalmával ángádzsáburleves készül, és ezen a vidéken a legtöbb ember evett már életében legalább egyszer ebből az ételből. Ha másért nem is, már 12 éve minden ősszel megrendezik az Örmény Művészeti Fesztivált, melynek alkalmával több üstben is fő az ángádzsáburleves, amibe több ezer darab fültészta kerül. Bármilyen hihetetlen is, itt minden levesnek más íze van, hiszen ahány ház, annyiféleképpen készítik ezt az örmény ételt.
Barabás Orsolya
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot október 5-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!