Hiánypótlás és paradigmaváltás: a politikum egyre kevésbé tekinti pluszkiadásnak a kórházi fejlesztéseket

Digitalizáció, telemedicina, eszközfejlesztések és jelentős beruházások. A járvány okozta kényszerhelyzet pozitív változásokat indított el a rendszerben •  Fotó: Beliczay László

Digitalizáció, telemedicina, eszközfejlesztések és jelentős beruházások. A járvány okozta kényszerhelyzet pozitív változásokat indított el a rendszerben

Fotó: Beliczay László

Több pénz fejlesztésekre, jelentősebb erőforrások a kutatásokra, bővülő humán erőforrás – elsőként ezek juthatnak eszünkbe, ha arra gondolunk, hogy a sokak életét megkeserítő koronavírus-járványnak rendszerszinten milyen pozitív hatásai voltak, vannak. A lapcsaládunknak nyilatkozó szakértők ugyanakkor arra is felhívták a figyelmet, az elmúlt hónapok egy másik fontos pozitív hozadéka, hogy változott az egészségüggyel kapcsolatos mentalitás. Elsősorban a politikum részéről, amely lassanként belátja, hogy az egészségügyre fordított támogatásokra nem pluszkiadásként, hanem beruházásként érdemes tekinteniük.

Simon Virág

2021. január 25., 15:492021. január 25., 15:49

A koronavírus-járvány több pozitív hatására is kitért Lorenzovici László marosvásárhelyi egészségügyi közgazdász, amikor arról kérdeztük, hosszú távon milyen előnyökkel járhat, hogy az egészségügyi rendszer kiemelt figyelmet kapott az elmúlt hónapokban.

A szakember a politikum egészségügyhöz való hozzáállásának megváltozását és a digitalizáció előnyeit is megemlítette, az egyik legegyértelműbbnek tűnő pozitívumról, vagyis a fejlesztésekre szánt összegek növeléséről viszont árnyaltabban fogalmazott.

Mint rámutatott, a számadatok alapján az derül ki, hogy a kórházak tavaly több pénzt kaptak a fejlesztésekre. A folyó kiadásokra szánt keret viszont nem növekedett, holott ezen a téren is több volt a kiadás, így nem jelenthető ki egyértelműen, hogy a kórházak több pénzt kaptak 2020-ban. „Ha a közegészségügyi kiadásokat is figyelembe vesszük, lehet, hogy összességében megnőttek az összegek, hiszen az államnak rengeteg közegészségügyi költséget kellett hirtelen elszámolnia. De maguk a szolgáltatók, a kórházak nem kaptak többet.” Illetve országos szinten vannak olyan – jellemzően nagyobb – kórházak, amelyek több pénzből gazdálkodhattak tavaly, de mindegyik kórházat egybevéve nem igaz, hogy jelentősen nőtt a keretük, sőt inkább csökkent.

Eközben a családorvosoknak legalább 10 százalékkal csökkent a praxisbevételük az előző évhez képest. Igaz ugyan, hogy a szolgáltatás volumene is visszaesett, de sokkal többet kellett költeniük például fertőtlenítőszerekre.

Megváltozott mentalitás

Lorenzovici László ugyanakkor kifejezett pozitívumként emelte ki, hogy uniós szinten leomlottak bizonyos tabuk a járvány hatására. Például eddig kórházépítésre nagyon nehezen biztosítottak keretet, inkább a hatékonyság növelésére és egészségvédelmi intézkedésekre különítettek el pénzeket. A járvány nyomán ilyen téren változás következett be.

De megváltozott a politikum mentalitása is az egészségüggyel kapcsolatban. Az egészségügyi szakemberek folyamatosan hangsúlyozzák, hogy az ellátásra, a rendszerre nem kiadásként, hanem befektetésként kellene tekinteni, amely a lakosság egészségi állapotának védelmét szolgálja. És

mivel az egészségügyi rendszer az aktív lakosságot is védi, ezzel a gazdaság fejlesztéséhez is hozzájárul.

Ha elméletben létezett is ez a hozzáállás, a közgazdász szerint a gyakorlatban mindez nem sokban mutatkozott meg – társadalmi szinten valamiért az volt az alaphozzáállás, hogy az egészségügy inkább a nyugdíjasokért van. Ezen a hozzáálláson változtatott a koronavírus-járvány.

„Már nem úgy tekintenek az egészségügyre, mint értéktelen tőkére. Az egészségügy egy értékteremtő tényező lett, nemcsak egy költség, amit muszáj lenyelni, mert a választók, főként az idős választók ezt várják el” – fogalmazott Lorenzovici László.

„Folytatódjon a digitalizáció”

Emellett a digitalizáció terén is lényeges előrelépést tett az egészségügyi rendszer. Lorenzovici László úgy vélte,

eddig az egészségbiztosítási pénztár volt a legnagyobb korlátozója az egészségügy digitalizációjának, de most muszáj volt engedniük és bizonyos szolgáltatásokat az online térbe áthelyezniük.

„Jó lenne, ha ez a folyamat folytatódna. Romániától nyugatra már az online radiológiai kiértékelés is elfogadott, nálunk fizikailag kell legyen alkalmazva egy orvos, az ügyeletnél is kötelező a radiológus jelenléte. Magyarországon a kis és közepes kórházak nem tartanak radiológusokat fizikailag, hanem az országban van két nagy cég, amellyel leszerződnek, ők pedig az egész országot ellátják. Radiológusaik a nap bármely órájában online kiértékelik a röntgenfelvételt” – példálózott Lorenzovici László.

„Reméljük, folytatják a fejlesztéseket”

László Attila gyermekgyógyász, az RMDSZ Kolozs megyei szenátora elsőként azt emelte ki, hogy tavaly számos egészségügyi intézményben valósítottak meg jelentős beruházásokat. Mindezt azonban úgy, hogy az egészségügyi intézményeknek a fejlesztésre használható pénzösszegek mindössze egynegyedét sikerült elkölteniük. „Egyesek ráérősen kezelték a pénz elköltését, nem tartották meg időben a közbeszerzéseket, emiatt az utolsó hónapokban át kellett csoportosítani pénzeket.

Idézet
Október elején 13 százalékos volt a költségvetés-végrehajtás, amit decemberre sikerült feltornászni 25 százalékra, de ez is kevés”

– magyarázta László Attila. Olyan eset is volt egyébként, hogy a közbeszerzést ugyan idejében le tudták zárni, de fellebbezés miatt az ügy bíróságra került, így a szerződést nem lehetett év végéig megkötni.
Ott viszont, ahol idejében nekiláttak a fejlesztéseknek, jelentős előrelépést tudtak véghez vinni. „Reméljük, hogy ezeket a fejlesztéseket, például a kovásznai kórházban vagy Sepsiszentgyörgyön a fertőzőkórház épületénél, folytatni tudjuk” – hangsúlyozta a szakember. Jelenleg azon dolgoznak, hogy az idei költségvetésbe bekerüljenek azok az összegek, amelyek tavaly megmaradtak.

Előnyben a Covid-kórházak

László Attila felemás érzelmekkel viszonyul az aktuális finanszírozási rendszerhez, amely elmondása szerint hátrányosan érinti azokat a kórházakat, ahol nem koronavírusos betegeket kezelnek – legalábbis az év első hónapjaiban, az új büdzsé elfogadásáig.

A nem koronavírusos betegek ellátásáért kapott összeg ugyanis nagyságrendekkel kevesebb, mint a fertőzött páciensek ellátását végző kórházak számára biztosított keret.

Sőt az előbbi kategóriába tartozó intézmények az új költségvetés megszavazásáig minden hónapban akkora összeget költhetnek el, mint amennyiből az előző év azonos időszakában gazdálkodtak – akkor is, ha most több beteget kell ellátniuk, mint tavaly a kórházak kiürítése idején.

A gyermekgyógyász elmondta: az egészségügyi miniszternek a teljesítményarányos finanszírozási rendszer bevezetését javasolta, jelenleg ugyanis az azonos beosztásban dolgozó szakemberek ugyanannyi pénzt kapnak, függetlenül attól, hogy mennyit dolgoznak.

Nem minden változott jó irányba. 2020-ban felére csökkent a feljegyzett infarktusok, agyvérzések és vakbélgyulladások száma – ez valószerűtlenül nagy csökkenés •  Fotó: Barabás Ákos Galéria

Nem minden változott jó irányba. 2020-ban felére csökkent a feljegyzett infarktusok, agyvérzések és vakbélgyulladások száma – ez valószerűtlenül nagy csökkenés

Fotó: Barabás Ákos

Igény van a decentralizációra

A járványhelyzet eközben az egészségügyben is felszínre hozta a decentralizáció iránti igényt, vagyis azt, hogy megyei, illetve helyi szinten is lehessen döntéseket hozni. „Fontos lenne, hogy ha a helyi vagy a megyei önkormányzatok azt látják, módosításokra van szükség a személyzet és az ellátás terén, akkor ezeket a változásokat, átalakításokat végezhessék el ők maguk. Lehetőségük legyen a kórházakat a helyi igényekhez igazítani” – hangsúlyozta László Attila. Most akár hónapokat is kell várni egy-egy engedélyre Bukarestből, holott nem ott kellene eldönteni, hogy egy helyi kórházban hány ágyra és orvosra van szükség. A szenátor szerint ugyanakkor a személyzet bérezésével kapcsolatos döntéseket is a menedzsment szintjére kell áthelyezni. „Ők tudják legjobban, ki mennyit ügyeletezik, ki hogyan látja el a betegeket. Ez motiválná is a jó szakembereket” – vélekedett.

Pozitív hozadékként értékelte a szenátor ugyanakkor azt, hogy végre ismét napirendre került a konzorciumok kérdése. Ez ugyanis elősegítheti megyei, kis- és nagytérségi szinten a személyzeti kapacitások összehangolását, függetlenül attól, hogy a térségben működő kórházak állami, felekezeti vagy magántulajdonban vannak. Az egészségügyi konzorciumok létrehozása nyomán hatékonyabbá válhat a rezidensképzés is. László Attila ezt azzal szemléltette, hogy

például Marosvásárhelyen fennakadások nélkül kezelik a járványhelyzetet, hiszen mintegy 450 rezidens áll az ottani intézmények rendelkezésére, ezzel szemben máshol szakemberhiánnyal küzdenek.

A szenátor szerint egyébként a járvány miatt kialakult helyzettel voltak, akik visszaéltek, hiszen az adatok azt mutatják, hogy nagyon nagy visszaesés volt a krónikusbeteg-ellátás terén. „Ha jól emlékszem, 50 százalékos visszaesés volt a vakbélgyulladás esetében, igaz, ezek egy részének ellátása időnként preventív módon is történik, de akkor is nagy a csökkenés. 51 százalékkal kevesebb szívinfarktus, ugyanannyival kevesebb agyvérzés volt. Nem valószínű, hogy ennyivel kevesebb beteg volt a valóságban, inkább az, hogy nem látták el időben a betegeket, megkésve mentek a betegek, vagy már nem lehetett segíteni rajtuk. Aggasztó, hogy az év második felében sem álltunk vissza az addigi vagy azt megközelítő betegellátásra.”

Digitalizáció és vakcinafejlesztés

A gyermekgyógyász előrelépésnek tartja azt is, hogy immár az egészségügyben is elindult a digitalizációs folyamat. „Végre elkezdtük használni az informatikai rendszert, a távkonzultációt, a telemedicinát. Elindult a folyamat, és ezt részben finanszírozza az egészségügyi biztosító” – hangsúlyozta.

László Attila az mRNS típusú oltás használatát is a járvány egyik pozitív hozadékaként említette, emlékeztetve, hogy a 19. század elején 50 százalékos volt a csecsemőhalandóság, és ezt részben az oltásoknak köszönhetően lehetett csökkenteni. Ez az új típusú vakcina ráadásul jobb, mint a korábbi vakcinák. Tudomása szerint az mRNS technológiát az onkológusok egy része már használja a rákgyógyításban, és ez az első alkalom, amikor egy vírus által okozott fertőző betegség esetében is alkalmazzák. „Kollégákkal konzultálva azt látjuk, hogy

Idézet
a mellékhatások megjelenése sokkal ritkább, mint a kötelező védőoltások esetében, a beoltott egészségügyi személyzet csupán 0,35 százaléka számolt be mellékhatásokról.

Ezek fele helyi szinten, a szúrás helyén jelentkező tünet, a másik fele általános mellékhatás: hidegrázás, fejfájás, levertség. Összességében ez az új típusú oltás egy nagy lehetőség, amivel élni kell” – szögezte le a szenátor. Elismerte azonban, hogy a jelenleg zajló oltáskampány akadozik, és még nem áll rendelkezésre elegendő oltóanyag ahhoz, hogy a lakosság széles körben be tudja oltatni magát. „Azt is el kell mondani, hogy mivel nem biztos, hogy 21 nap múlva lesz vakcina, az adagok felét félre kell tenni, hogy biztosan be tudják adni a második oltást. Pontosabb és őszintébb tájékoztatásra van szükség ezen a téren is” – jegyezte meg.

Az egészségügyi szakemberek szerint végre tudatosult a politikumban, hogy az ellátásra, a rendszerre nem kiadásként, hanem befektetésként kell tekinteni •  Fotó: Beliczay László Galéria

Az egészségügyi szakemberek szerint végre tudatosult a politikumban, hogy az ellátásra, a rendszerre nem kiadásként, hanem befektetésként kell tekinteni

Fotó: Beliczay László

Fellazult a szigorú támogatási rendszer

A fejlesztések terén végbement pozitív változásokat hangsúlyozta kérdésünkre Borka-Balás Attila, a székelyudvarhelyi városi kórház ideiglenesen kinevezett igazgatója. Úgy fogalmazott: a járvány miatt feloldották a szigorú támogatási rendszert, és ahol jó menedzserek vannak, ott adódott egy pluszlehetőség a beruházásokra. „Jól ismert, hogy az egészségügyi rendszer alulfinanszírozott volt, nagyon ügyesnek kellett lenni a fejlesztési finanszírozások megtalálásához” – fogalmazott a szakember, aki értékeli, hogy most valamivel több pénz érkezik beruházásokra. „Remélem, hogy ennek nem gyeplőhúzás lesz a vége, vagyis nem lesznek szigorítások” – tette hozzá. A kórházmenedzser arról is beszélt, hogy eközben

a krónikusbeteg-ellátás megszenvedte a járvány korlátozásait – a mutatók szerint esetenként 40–50 százalékos volt a visszaesés –, amire meglátása szerint sürgősen megoldást kellene keresni.

„Sokat fejlődtünk az elmúlt évben”

A koronavírus-járvány azt a hiányosságot is felszínre hozta, hogy az egészségügyben vannak bizonyos hiányszakmák, ez pedig adott esetben komoly ellátásbeli következményekhez vezethet. Hiszen hiába szerettek volna több intézményben járványtanászt vagy intenzív terápiás szakorvosokat alkalmazni, egyszerűen nem voltak ilyen képesítésű szakemberek.

Korai lenne arról beszélni, hogy ezek a hiányosságok megoldódhatnak-e a közeljövőben, hiszen ezekre jellemzően nehéz és nem túl vonzó szakmaként tekintenek az orvostanhallgatók Nagy Előd, a Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem rektorhelyettese szerint. Ugyanakkor

elképzelhetőnek tartja, hogy az elmúlt egy év, a járványhelyzet nyitottabbá és szolidárisabbá teszi az orvosi egyetemen tanuló hallgatókat, akik így nagyobb hajlandósággal fognak olyan szakmát választani, ami jelentős kihívásokkal jár.

Nagy Előd ugyanakkor értékelendőnek tartja, hogy a járvány és az elmúlt év történései áthangolták sokunk mentalitását, hozzáállását, a mindennapi életünket, és jobban odafigyelünk az egészségünkre. „Az elmúlt évben sok mindet újat megtapasztaltunk, megtanultuk, fejlődtünk” – fogalmazott a rektorhelyettes.

Évek óta kérték, most megkapták

Hasonlóan látja a helyzetet Székely Edit marosvásárhelyi mikrobiológus főorvos, egyetemi oktató, aki a járvány egyik pozitív hozadékaként azt emelte ki, hogy az elmúlt időszakban sokat tanultunk, tapasztaltunk. Az ő szakterületén ugyanakkor lényeges előrelépést jelentett a PCR-technika bevezetése.

Idézet
Komplex és nem olcsó módszer, amit évek óta kértünk, de eddig nem volt prioritás. A pandémia miatt gyorsan kellett pótolni ezt a hiányt, hiszen Romániában mindössze hat-nyolc laboratórium rendelkezett PCR-technikával”

– magyarázta a szakember. Székely Edit rámutatott: valójában hónapokra lett volna szükség a módszer tesztelésére, de ezúttal sürgősen kellett alkalmazniuk a technológiát, alig néhány hét állt rendelkezésükre a szükséges folyamatok lezárására. „Úgy éreztük, mintha háborús körülmények között vezettük volna be” – fogalmazott Székely Edit, ugyanakkor azt is elmondta, bíznak benne, hogy más téren, más diagnosztikára is használhatják majd a PCR-technikát.

A koronavírus elleni védőoltást illetően a mikrobiológus kérdésünkre elmondta, az mRNS alapú oltóanyagok hatalmas előnye, hogy egyszerű az előállításuk. „Nagyszerű az, hogy éppen ilyen használható stádiumban volt ez a technológia 2020-ban. Pár évvel ezelőtt csak a hagyományos oltásokra hagyatkozhattunk volna” – fogalmazott a mikrobiológus főorvos.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő közhasznú tájékoztatási kiadványában, a Látótér legfrissebb számában látott napvilágot január 25-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei