Magyarosan megterített asztalok népzenei kínálattal
Fotó: Kisréti Zsombor
A hagyományos magyar konyha ikonikus magyarországi vendéglátóhelye a csárda. Országszerte több tucat jó nevű csárdaéttermet találunk, ahol a gulyástól és halászlétől a különböző pörkölteken és sülteken át a kiváló magyar desszertekig számos fogást kóstolhatunk meg. A bő két évszázados hagyománnyal rendelkező Kondorosi Csárdában jártunk.
2022. július 24., 14:092022. július 24., 14:09
2022. július 24., 17:022022. július 24., 17:02
A csárda kitörölhetetlenül beleivódott a magyar vendéglátói hagyományokba. A török hódoltság elmúltával, a 18. századtól terjedt el a történelmi Magyarországon, a helyi építészet jellegzetes vonásait örökítette meg: oszlopos tornácú, nádfedeles és ritkábban zsindelyes vagy cseréptetős ,,kivitelben” készült, jórészt a településektől távolabb, keresztutak vagy felkapottabb vásári helyek közelében. A 19. században elterjedtek a vízimalmok mellett épült malomcsárdák, amelyek később, az őrlés beszüntetése után is fennmaradtak, megélhetést biztosítva a molnár családjának.
A vendégváró csárda bejárata a múltat felidéző múzeummal
Fotó: Kisréti Zsombor
A korabeli csárdák a törvénnyel összetűzésbe került betyárok menedékhelyeként híresültek el, ahol Rózsa Sándor, Sobri Jóska, Angyal Bandi, Zöld Marci és mások bujkáltak az igazságszolgáltatás emberei elől. A 19. század derekán virágkorát élő csárdavilágot az 1848–49-es forradalom bukása után az osztrák hatalom arra hivatkozva számolta fel, hogy veszélyeztetik a közrendet. A legtöbb csárdát nemcsak bezáratták, hanem az épületeket lerombolta a katonaság. A 19. század végére a nagy ,,tisztogatás” miatt alig maradt fenn régi csárdaépület.
Napjainkban a magyarországi csárdák a vendéglátás sajátos fellegvárának számítanak, ahol a vidék jellegzetes ételeit, ízeit, a hagyományos magyar konyha legfinomabb falatait kóstolhatjuk meg. Magyarország-szerte találkozhatunk csárdaéttermekkel főutak mentén, településeken kívül, de ma már benn a városközpontokban is. Ezek olyan vendéglátó helyek, ahova érdemes betérni, ha finom marhagulyást, halászlevet vagy egy tányér pörköltet szeretnénk enni.
A régi betyárvilágot felidéző csárdamúzeum
Fotó: Kisréti Zsombor
A Kelet-Magyarországon található Kondorosi Csárda azon kevés csárdaépület közé tartozik, amely eredeti formájában maradt fenn. A hagyomány szerint nyolc út találkozásánál épült 1740 körül. Tulajdonosa a csárdát 1784-ben építtette újjá, az eredeti épületet jelentősen kibővítve. A hagyomány szerint Rózsa Sándor kedvenc bújdosóhelyének számított, de a többi híres betyár is megfordult falai között. A csárda mellett működő csárdamúzeum tanúsága szerint Arany János és Erkel Ferenc is kedvelte főztjüket, többször megfordultak a kondorosi vendéglátóhelyen.
Megtekinthetjük az egykori berendezés darabjait, a régi asztalokat, de a tárlatvezető rendszeresen tart előadásokat is az ott tartózkodó csoportok számára.
Ha a vendég belép a csárdába, akkor valamit fogyaszt is. Aki a hagyományos magyar konyhát kedveli, az biztos, hogy nem marad éhen, hiszen olyan remek levesek közül válogathat, mint az alföldi marhagulyás csipetkével, a füstölt csülökkel és parasztkolbásszal készülő Jókai bableves, az Újházi tyúkhúsleves vagy a híres betyárra emlékeztető Sobri Jóska levese, ami kapros leveskülönlegesség borjúlapockából fürjtojással és zöldségekkel.
A főételek közül megemlíteném a cigánypecsenyét, a ropogósra sült sertéscsülköt, a kemencében sült vörösboros kacsát vagy a sültes tálakat – betyártál, pandúrtál, bicskás tál –, de a sor folytatható.
Pacalpörkölt petrezselymes krumplival. Jellegzetesen magyarországi étel
Fotó: Kisréti Zsombor
Kedvenc ételem, a pörkölt mellett döntöttem.
Nehéz volt döntenem, mert mindhárom remek fogásnak ígérkezett, végül a pacalpörköltöt választottam, mert ezt erdélyi éttermekben nem kínálják, jórészt csak Magyarországon lehet vendéglőben fogyasztani. Leszámítva, hogy kissé túlsózták, a petrezselyemes krumplival kínált főétel ízletes volt. A pacallevessel rendszerint az a gondom, hogy az erdélyi éttermekben gyakran túlfőzik. A kondorosi kínálatban is kissé puhára sikerült, de remek zaftja ellensúlyozta ezt az apró hiányosságot. Szakemberek szerint a pacal főzését nehéz tökéletesen eltalálni, mert a feszes és rágós hús között hajszálnyi a különbség, ezért a konyhán rendszerint túlfőzik.
Halat kedvelő társam az étlapon szereplő egyetlen halételt, lazac steaket rendelt grillezett zöldségekkel és citrusos vajmártással. Látszik, hogy a csárdának nem ez a specialítása: a lazac mélyhűtőből került a sütőbe, amit jól mutatott az állaga. A roppanós zöldségek és a finom mártás azonban némileg ellensúlyozta a friss hal hiányát.
Túrógombóc gyümölcsöntettel, tejföllel és porcukorral
Fotó: Kisréti Zsombor
A desszertként rendelt túrógombóc gyümölcsöntettel, tejföllel, porcukorral hintve volt a legfinomabb fogás. Sajnáltuk, hogy a szomszéd asztalnál fogyasztott Gundel palacsintát vagy a juhtúrós sztrapacskát nem próbáltuk ki: lehet, hogy a hal helyett ez jobb választék lett volna. A Kondorosi Csárda mai árak mellett is jó hely, bőséges felhozatallal. Főleg ha a vendég a helyi alapanyagból készülő ételeket keresi, amelyek között a levesek és a pörköltek az irányadók.
Lazac grillezett zöldséggel: nem ez a csárda erőssége
Fotó: Kisréti Zsombor
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot július 20-án.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!