Idén újra korlátozások nélkül találkozhatnak a fiatalok
Fotó: Forrás: CSIT
Ahogy az életnek oly sok területét, úgy az egyházit is szervesen érintette a világszintű járványhelyzet. A Főegyházmegyei Ifjúsági Főlelkészség (FIF) ennek ellenére sem veszítette el tudatosan felépített értékrendszerét, munkájukat elhivatottsággal végezték az elmúlt két évben is. Idén pedig – reményeik szerint – ismét gőzerővel dolgozhatnak együtt az egyházmegye fiataljaival.
2022. július 10., 09:072022. július 10., 09:07
2022. július 10., 12:002022. július 10., 12:00
A Gyulafehérvári Főegyházmegye területén az ifjúsági pasztorációt koordináló szervezet részéről Lázár Annamáriával beszélgettünk. A programkoordinátor elmondta, a FIF-es év tavaly októbertől kezdődött, amikor még javában kellett a járványügyi szabályozásokat figyelni és hozzájuk igazodni.
Több új program született meg az idei évben, mint például a nagyheti Taizés zarándoklat, a FIF-túra, a Lélekző személyesen kísért lelkigyakorlat és a Lazulós, egy hétvégés programunk. Mindezeknek a megálmodása és megvalósítása valószínűleg nem történhetett volna meg a járványhelyzet alatt, legalábbis a jelenlegi formájában biztosan nem” – tudatta.
Hozzátette, bár minden programszervezés egy sok munkával járó kihívás, mégis érzik, hogy egy ideje magabiztosabban tudnak tervezni, mert nem kell attól félniük, hogy egy hirtelen jött rendelkezés keresztülhúzza a számításaikat. „Ez főként legnagyobb programjaink, a CSIT (Csíksomlyói Ifjúsági Találkozó) és a Nézőpont esetében nagyon sokat számít” – egészítette ki.
A csíkszeredai iroda munkatársa visszaemlékezett az elmúlt két év nehézségeire. „Volt egy időszak 2020-ban, amikor szigorú szabályozások voltak és nem sok mindent lehetett szervezni, emiatt nekünk is muszáj volt megállni és megkeresni, hogy hogyan tudjuk produktívan kihasználni a felszabadult időnket.
és több száz óra munka, illetve beszélgetés után megszületett a négy éves stratégiánk, ami segített a FIF céljainak, prioritásainak meghatározásában, azóta pedig ezek szem előtt tartásában a legfontosabb segédeszköz” – mutatott rá.
Mint kiemelte, úgy szerveztek programokat, hogy a biztonság kedvéért A, B, néha pedig C tervvel is készültek, ami sokkal hosszabb időt vett igénybe. „A 2021-es CSIT-et például eredetileg több hónapon keresztül 6 helyszínesre terveztük, és csak egy hónappal a rendezvény előtt vált lehetővé, hogy megtarthassuk Csíksomlyón.
Ezzel együtt is persze hálásak vagyunk azért, hogy meg lehetett tartani, csak éreztük, hogy a járvány miatti korlátozások és a helyzet előre nem láthatósága sok bizonytalanságot eredményezett a szervezésben” – vonta le a következtetéseket.
Hasonló történt a Teljes Szívvel ifi és zenecsoportvezetői képzések esetében is, amikor komoly morális, erkölcsi kérdés volt az, hogy a bejelentkezett fiataloktól kérik-e kötelező módon az oltási igazolványt, és visszautasítsák-e azokat, akik lelkesek, de nincsenek beoltva.
„Istennek hála, ez a helyzet magától megoldódott, mert a törvénykezéseknek megfelelően negatív teszttel is részt vehettek a fiatalok, mostanra pedig már erre sincs szükség. A főszervezők vállán azonban a szokásos mellett ez egy nagy teher volt, arról nem is beszélve, hogy nem tudtuk a tervezett időpontban kezdeni a képzést, és hogy néhány online találkozást is be kellett iktatni” – húzta alá a programkoordinátor.
„Szervezés terén a rugalmasságban tudtunk fejlődni, alternatív megoldások kitalálásában, illetve abban, hogy hogyan lehet gyorsan és hatékonyan át- vagy újraszervezni valamit. Életünk és az egész FIF a Jóisten kezében van” – fogalmazott.
Fotó: Gábos Albin
Annamária elárulta, a kényszerhelyzetnek köszönhetően érezték meg, hogy mennyire fontos a fizikai jelenlét, a szemkontaktus, az, hogy egy térben legyenek, de ugyanakkor rájöttek arra is, hogy online térben is lehet evangelizálni és eredményeket elérni.
„A Teljes szívvel képzések egy évada majdnem teljesen online zajlott, és igaz, hogy a közösség és a hangulat szempontjából nem volt ugyanolyan, de működőképes volt így is. A 2020-as CSIT szintén online zajlott a résztvevőknek, és az internet adta lehetőségeknek köszönhetően voltak olyan előadóink, mint Pintér Béla, Ákos, dr. Csókay András és még sokan mások, akikkel másképp nagy valószínűség szerint nem találkozhattak volna a fiatalok. A videók, közzétett anyagok nézettsége pedig nagyon nagy volt, talán olyanokhoz is eljutott a CSIT híre és üzenete, akikhez korábban sosem” – jelezte.
Erre az évre a szervezet minden, már hagyományosnak nevezhető programja meg volt, illetve lesz tartva. Ilyennek számít az idén tizedik alkalommal megszervezett Resurrexit, a zenecsoportok találkozója (április 21-23.), a 14 és 30 év közti fiataloknak szóló Csíksomlyói Ifjúsági Találkozó (augusztus 9-13.), a fiatal felnőtteknek szervezett Nézőpont Keresztény Nyári Szabadegyetem (augusztus 26-30.) és a Teljes Szívvel vezetőképzések.
Hasonlóan vannak megszervezve a FIF-túrák is havonta Erdély különböző régióiban, aminek keretein belül jártunk már Hosszúaszóban, a Szent Anna-tónál, Széphavason, a Bácsi toroknál, legutóbb pedig a Székelykőn. Nagy öröm volt számunkra, hogy a Segítő Nővérekkel együttműködésben megvalósulhatott az első taizéi zarándoklat, és szintén a velük és a jezsuitákkal való közös munka eredménye a Lélekző lelkigyakorlat.
ahol a tanítások, imák mellett több lehetőség lesz a kikapcsolódásra, és a jelenlevők eldönthetik majd, hogy a programkínálatból mi érdekli őket, mitől töltődnek fel leginkább.”
Mindezek mellett a háttérben minden évben zajlanak azok a találkozások is, amik a programok megszervezését segítik; ilyen például a Teljes Szívvel képzések kiképzőinek hétvégéje, a rendezvényszervezésről szóló felkészítő hétvége a programok szervezőcsapatainak, illetve a CSIT-es és Nézőpontos szervezői hétvégék.
Olyan programjaink is vannak, melyek nem kifejezetten fiataloknak szólnak, de értük vannak megszervezve. Legfontosabb ezek közül a TErvezET műhelytábor július 11-15. között, ahol egy papokból, teológusokból, ificsoportvezetőkből álló csapat elkezd egy, az ifjúságpasztorációban használható segédanyaggyűjteményt összeállítani.
A szervezet munkatársa úgy látja, a járvány pozitív hatásait sajnos nem tapasztalják olyan szempontból, hogy a fiatalok emiatt még lelkesebbek és összetartóbbak lennének. „De Istennek hála, nem is távolodtak el jelentősen a FIF-től, a plébániáktól.
Talán azért van ez a nagyobb passzivitás, mert megszokták és kényelmesnek találják az online világot, azt, hogy a legtöbb minden, amire kíváncsiak, az interneten keresztül is elérhető. Bízunk benne, és igyekszünk tenni is azért, hogy a fiatalok újra megérezzék a közösségi alkalmak, a személyes jelenléttel szervezett programok erejét és semmivel nem helyettesíthető hangulatát” – összegezte a programkoordinátor.
Pálkövi Bence
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap Hit-Vallás mellékletében látott napvilágot július 4-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!