Furcsa olimpia, nézők nélkül: magyar és román esélyek a tokiói ötkarikás játékokon

Ezt a képet valószínű sokszor látjuk majd: az Olimpiai Stadion belülről, üres lelátókkal •  Fotó: MTI/Kovács Tamás

Ezt a képet valószínű sokszor látjuk majd: az Olimpiai Stadion belülről, üres lelátókkal

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Hivatalosan pénteken Tokióban megkezdődnek az idénre halasztott 32. nyári olimpiai játékok. A japán fővárosban mintegy 207 nemzet több mint 10 ezer sportolója méri össze tudását. A magyar és a román csapat esélyeit vettük górcső alá.

2021. július 22., 19:562021. július 22., 19:56

Minden idők egyik legfurcsább olimpiája kezdődik meg hétvégén Japánban – hivatalosan pénteken, ám egyes sportágakban már el is rajtoltak a küzdelmek. Nemcsak azért, mert a Tokió 2020-at a labdarúgó Eb-hez hasonlóan idén rendezik meg, hanem azért is, mert az ötkarikás játékok történetében először az eseményen nem vehetnek részt szurkolók. Arról nem is beszélve, hogy talán soha nem mutatkozott akkora ellenállás az olimpia megrendezését illetően, mint most a felkelő nap országában. Egyrészt a világjárvány miatt, másrészt mert számos okból kifolyólag a költségek megháromszorozódtak.

Idén év elején még arról szóltak a hírek, hogy nézők előtt rendezhetik meg a viadalokat, tavasszal a japán kormány bejelentette: csupán hazai nézők drukkolhatnak a lelátókon. Később a nézők számát már korlátozták is, ám a pandémia terjedése miatt a hatóságok szigorú szabályokat vezettek be. A japán kormány negyven napra – július 12-étől augusztus 22-éig, vagyis nagyjából az olimpia idejére – rendkívüli állapotot rendelt el a fővárosra vonatkozóan. A világjárvány kezdete óta egyébként Tokióban negyedszer vezettek be rendkívüli állapotot, ezúttal azért, mert a városban továbbra is emelkedik a fertőzöttek száma, terjed az indiai eredetű delta vírusmutáció, és közben a nyári időszak miatt a lakosság is egyre tevékenyebb. Ezért az illetékes szervek meghökkentő döntést hoztak: az olimpián egyetlen néző sem vehet részt (a legutóbbi hírek szerint az olimpiai faluban is felütötte fejét a koronavírus).

•  Fotó: MTI/Kovács Tamás Galéria

Fotó: MTI/Kovács Tamás

Ettől függetlenül a sportolók jelentős része – ha már négy vagy öt évig készült a világ legjelentősebb megmérettetésére – elutazott a japán fővárosba, köztük a magyar küldöttség is, amely a tartalékokkal együtt 173 tagot számlál és 24 sportágat képvisel.

A legjelentősebb és legszámosabb az úszók (34) csapata, talán a legtöbb érmet is tőlük várja a magyar közvélemény. Közülük leginkább a világranglista-vezető Milák Kristóf esélyes, akiről a szövetségi kapitány már hetekkel ezelőtt kijelentette, hogy csak akkor nem nyeri meg az aranyat, ha megmérgezik.

A másik elsőséget mindenki Hosszú Katinkától várja, ám az utóbbi időben azt is látni lehetett, hogy az Iron Lady nem verhetetlen. Remélhetőleg a „gyengébb” eredmények csupán az olimpia előtti felkészülésnek tulajdoníthatók. A csapatban természetesen még számos nagy név szerepel, úgymint a többszörös Európa-bajnok Rasovszky Kristóf vagy a világbajnok Kapás Boglárka, akiktől egy érem nem lenne meglepetés. És persze ne feledjük, egy ilyen eseményen mindig akadt meglepetés is, például Szöulban Egerszegi Krisztina, Atlantában Czene Attila, Athénban Gyurta Dániel (most ilyen lehet Mihályvári-Farkas Viktória is akár).

A második legnépesebb az atléták csapata – itt éremre kevés sportolónak van esélye. Jó szereplést leginkább a fedett pályás világbajnok, olimpiai bronzérmes Márton Anitától, valamint a világ- és Európa-bajnoki bronzérmes kalapácsvető Halász Bencétől lehet várni. Hogy ez éremben mutatkozik-e meg, és hogy az milyen színű lehet, nehéz megjósolni.

Az elmúlt évtizedekben minden olimpián a kajak-kenusoktól vártuk a legjobb szereplést, és többnyire ők is „szállították” a legtöbb érmet. Valószínűleg idén sem lesz ez másképp, remélhetőleg a 2–3 aranyérem Tokióban is „biztosítva lesz” a harmadik legnépesebb (18) válogatott részéről.

Kérdés, hogy mely egységek lesznek az adott napon a legjobb formában. Egyesben a férfiaknál Kopasz Bálint, a nőknél Kozák Danuta a sztár, de jó eredményt több hajós egységtől is lehet várni (női K4 500 m, K2 500 m), a meglepetésfaktor pedig természetesen itt is fennáll.

•  Fotó: MTVA Sajtóarchívum/MTI Galéria

Fotó: MTVA Sajtóarchívum/MTI

Sikeres olimpiai sportágunk a cselgáncs és a birkózás, a két válogatottban olyan nevek szerepelnek, mint a Lőrincz testvérek vagy Ungvári Attila, akiktől méltán lehet érmet remélni. Mint ahogyan a vívóktól is, hiszen ne feledjük, az utóbbi időszakban a magyar vívók mindig több éremmel tértek haza az olimpiákról. Ha jó napot fog ki, a női és férfi kardcsapat egyaránt esélyes lehet a végső győzelemre, de a vívók egyéniben is felérhetnek a csúcsra, mint ahogyan Siklósi Gergely párbajtőrben. Ha pedig már arról esett szó, hogy ki milyen napot fog ki, akkor feltétlenül meg kell említenünk két sportágat, ahol esély lehet arra, hogy magyar érem szülessen (noha rég jegyezhettünk fel magyar aranyat): az egyik az öttusa, a másik a céllövészet. Bár lehet, hogy az utóbbi hónapok viharos eseményei negatívan befolyásolták a céllövő Péni Istvánt.

A férfi kézilabda-válogatottunk lemaradt az olimpiáról, ám hosszú évek után ismét jelen van női kézicsapatunk. Igaz, a szakemberek szerint is minden idők legnehezebb csoportjába került. Így valószínűleg a hatos csoportból való továbbjutás is nehéz feladat elé állítja Zácsik Szandráékat.

S ha csapatsportról beszélünk, nem hagyhatjuk ki vízilabdacsapatainkat, amelyek mindig éremért utaznak az ötkarikás játékokra. Nincs ez másként most sem: a nőknél az aranyat talán már most oda lehet adni az amerikaiaknak, de az ezüstért és bronzért nagy csaták várhatók. Ebben akarnak legjobbak lenni Vályi Vandáék. A férfiaknál nincs egy rendkívül kimagasló csapat, így Vámos Marciék, akik tavaly Budapesten Európa-bajnokságot nyertek, kellő önbizalommal veszik majd fel a harcot a balkáni (szerb, horvát, montenegrói), valamint az olasz, görög, amerikai és spanyol csapattal.

Az M4sport.hu összefoglalta a magyar sportolók tokiói programját, az összeállítás itt olvasható.

A tokiói játékokon 33 sportágban 339 versenyszámot rendeznek. Míg Magyarország több mint 170 sportolóval vesz részt, addig Romániát 104 sportoló képviseli 17 sportágban. Ez a szám egyébként magasabb, mint az utóbbi három olimpián.

•  Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt Galéria

Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

A román csapat öt évvel ezelőtt csupán egy aranyat (összesen 5 érmet) szerzett, és a román szakemberek most sem várnak éremesőt. Rióban a meglepően gyenge 1–1–3-as eredménnyel Románia a nemzetek rangsorában a 47. helyet foglalta el, Magyarország viszont az előkelő 12. helyen végzett (8–7–4).

A román küldöttség a legtöbbet az evezősöktől várja, különösen a Radiș–Bodnar kétpárevezőstől,

amely nagy előnnyel nyert legutóbb az Eb-n, és a vb-n is csupán az új-zélandi hajó előzte meg. 36 évesen, egyetlen olimpiai bajnokként utolsó olimpiáján vesz részt Ana Maria Brânză, aki ismét szeretné megmutatni, hogy a világ egyik legjobb női vívója. A román szakemberek nagy reményeket fűznek az utóbbi hetekben kirobbanó formában úszó fiatal David Popovici-hoz, aki a közelmúltban junior világcsúcsot úszott. Kérdés, hogy a 16 éves srác mennyire tudja feldolgozni eddigi sikereit és miként alkalmazkodik az olimpiai körülményekhez.

Állítólag biztos éremtől esett el a küldöttség azzal, hogy a román súlyemelőcsapatot (sorozatos doppingvétségek miatt) eltiltották a tokiói versenyzéstől: az Európa- és világbajnok Loredana Toma ugyanis nagy esélyesként utazott volna Japánba. Nagy érvágás volt a tavasszal lesérült és ezért az olimpiai játékokon nem induló Simona Halep is: romániai sportberkekben őt is éremesélyesként tartották számon. A csapat jó helyezést vár el két birkózójától (Alina Vuc és Albert Saritov), valamint két veterán tornászától is.

Az olimpiák történetében az egyik legsikeresebb román sportágat Japánban ezúttal csak három (!) tornász képviseli:

a 40 éves Marian Drăgulescu valószínűleg nem sok vizet fog zavarni, több esélye lesz a (nők között szintén veteránnak számító) 25 éves, többszörös Európa-bajnok Larisa Iordachénak. Hosszú évtizedek után ismét képviselteti magát az olimpián a román foci. S ha már labdarúgás, akkor a Mirel Rădoi vezette U23-as válogatottól a vérmesebbek egyenesen érmet remélnek (csütörtöki első meccsükön 1-0-ra verték Hondurast).

•  Fotó: MTI Galéria

Fotó: MTI

A számítgatások, esélylatolgatások során többnyire könnyűnek tűnik megjósolni, kitől lehet jó eredményt várni, ám ezúttal mégiscsak minden más. A négyéves ciklus ötévesre húzódott el, az elmúlt másfél évben a sportolók nehezen tudtak készülni. A sok bizonytalanság, a versenyek hiánya, a koronavírus-fertőzések rengeteg sportolónak jelentettek gondot. Mindehhez hozzájárul még az is, hogy nem lehetnek nézők a lelátókon. Ezért nehéz megmondani, hogy e körülmények milyen hatással lesznek az eredményekre. Ennek ellenére remélhetőleg a sportolók és a nekik csupán képernyők előtt szurkolók is elégedettek lesznek augusztus 8-án, amikor az olimpiai láng kialszik Tokióban.

Somogyi Botond

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot július 20-án.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei