Meddig húzzák majd az Eb-n? Vámos Petra (vörös mezben) a románok elleni felkészülési mérkőzésen
Fotó: MTI/Bodnár Boglárka
Pénteken kezdődik és november 20-án ér véget a női kézilabda-Európa-bajnokság, amelynek ezúttal Montenegró, Szlovénia és Észak-Macedónia a házigazdája. Mind a magyar, mind a román válogatott foghíjas kerettel vág neki a kontinenstornának, ezért visszafogottak az elvárások.
2022. november 03., 10:062022. november 03., 10:06
Az utóbbi évek egyik leggyengébb keretével készül a magyar női kézilabda-válogatott a pénteken kezdődő Európa-bajnokságra. A csapat Golovin Vlagyimir vezetésével indul a megmérettetésre, egy jó eredmény pedig már nagy lépést jelenthet a párizsi olimpia felé. Márpedig a lányok szeme előtt – ahogy a legutóbbi világversenyen is jelezték – a franciaországi ötkarikás játékokon való részvétel lebeg. Ehhez azonban szükséges volna a legjobb öt-hat csapat közé bekerülni.
Annak ellenére, hogy az ifiválogatottak az elmúlt években sorra nyerték a nemzetközi versenyeket (Európa-bajnokságot, világbajnokságot).
Az Európa-bajnokságon – ahol minden mérkőzésre 16 játékos nevezhető – pénteken Svájc, vasárnap Horvátország, jövő kedden pedig Norvégia lesz a magyarok ellenfele a ljubljanai csoportban. A középdöntőbe az első három helyezett jut. Ott Dánia, Svédország, Szlovénia és Szerbia közül a három továbbjutóval találkozhat a magyar együttes. A magyar szövetség által meghatározott hivatalos célkitűzés a legjobb nyolc közé kerülés.
A múlt heti összetartás közben pedig újabb rossz hír érkezett: Fodor Csenge is a sérültek listájára került, ezért az utolsó pillanatban a szövetségi kapitány Korsós Dorinát nevezte a keretbe, aki hat év elteltével térhet vissza a nemzeti csapatba.
A sérülések miatt Pálinger Katalin sem volt derűs. „Sokat vártunk főleg Zácsik Szandrától, de Háfra Noémitől is. Nyilván nem kesergünk, hiszen sok fiatal, tehetséges játékosunk van, ezért bízunk benne, hogy jó csapatként fogunk együttműködni, s meglátjuk, ez mire lesz elég” – jelentette ki az egykori kiváló, olimpiai ezüstérmes hálóőr. A Magyar Kézilabda-szövetség alelnöke szerint a csapat erőssége az lehet, ha mindenki jól játszik, és kiveszi részét mind a támadásból, mind pedig a védekezésből. Megjegyezte: a kulcsemberek kiesése miatt most több feladata lesz mindenkinek.
Pálinger Katalin szerint a kevésbé rutinos játékosoknak is „tele önbizalommal” kell pályára lépniük. Példaként említette, hogy olyan fiatal játékosok fognak a támadó szekcióban játszani, mint Kácsor Gréta vagy Kuczora Csenge, aki bajnoki mérkőzésen nemrég 12 gólt lőtt a Ferencvárosnak. „Fel kell vállalniuk a fiataloknak a bátrabb lövéseket, és úgy kell felmenniük a pályára, hogy nincs veszítenivalójuk, és rajtuk múlik a csapat sikere” – nyilatkozta Pálinger.
S nagyjából itt meg is áll a tudomány, hiszen sem a beállók (Bordás, Tóvízi, Pásztor), sem a balátlövők (Klivinyi, Kácsor, Hornyák) nőnek fel egy Európa-bajnokság szintjéhez eddigi teljesítményük ismeretében. És akkor még nem említettük az egyik legfontosabb posztot, az irányítóét. Görbicz Anitát egy ideig Kovacsics Anikó helyettesítette több-kevesebb sikerrel, de sérülés miatt ő már rég nem tagja a válogatottnak, Szucsánszki nem kapott meghívót, így a keretben ezen a poszton Kuczora Csenge és Tóth Eszter szerepel. Az első számú irányító természetesen Vámos Petra, aki a legutóbbi világversenyen is bizonyította: fiatal kora ellenére kiválóan meg tudja oldani feladatkörét. Tehermentesítését viszont két, nála gyengébb képességű játékosnak kell megoldania. Ugyanez a helyzet a jobbátlövőknél, ahol Klujber Katrin mellé a szövetségi kapitány Albek Annát és Planéta Szimonettát jelölte. Végül az utazás előtti keretszűkítéskor Faluvégi Dorottya, Planéta Szimonetta és Schatzl Nadine maradt ki a holnap kezdődő női kézilabda-Európa-bajnokságra készülő magyar válogatott keretéből.
Az Eb-n a csoportkörben a svájci csapat elleni mérkőzést (péntek, 19 órától) mindenki kötelező győzelemnek tartja, viszont a horvátokkal (vasárnap, 19) már szinte ki-ki meccset fog játszani a csapat. Ne feledjük, hogy a horvát válogatott a legutóbbi kontinenstorna meglepetéscsapata volt, amely a bronzmérkőzésen a házigazda dánokat győzte le. Ha a horvátokat is sikerülne legyőzni, akkor a lányok már felszabadultan néznének farkasszemet a címvédő norvégokkal (kedd, 21.30), akik valószínűleg a franciák és a hollandok mellett a végső győzelemre is esélyesek. Kérdés persze, hogy a játékosok milyen lelkiállapotban érkeznek Szlovéniába, és milyen formát tudnak átmenteni az Eb-re. A főpróba nagyon rosszul sikerült: a magyar női kézilabda-válogatott 31-20-ra kikapott Németországtól a Tatabányán rendezett hétfői edzőmérkőzésen.
A román válogatott sem a legjobb felállításban utazik az Eb-re, hiszen több játékos visszautasította a koronavírus elleni oltást, márpedig anélkül nem vehetnek részt a tornán.
A csapat azért nem annyira gyenge, hiszen a világ legjobb átlövője, Cristina Neagu és legjobb beállója, Crina Pintea sem hiányzik, igaz, egyetlen balkezes sincs a jobbátlövő poszton. A szkopjei csoport viszont rendkívül erős: Neagunak és társainak a franciákkal, a hollandokkal és a házigazda Észak-Macedóniával kell megküzdeniük a továbbjutásért, ami a körülményeket figyelembe véve elég kérdéses. A 2006-os Eb-t leszámítva Románia minden kontinenstornán részt vett, legjobb eredménye 2010-ből származik, amikor bronzérmet nyert, a magyar lányok pedig éppen a bukaresti Eb-n lettek aranyérmesek még 2000-ben. A román válogatott egyébként a magyarokkal is játszott felkészülési mérkőzést: a piros-fehér-zöldek szombaton jó második félidei játékukkal 33-28-ra verték riválisukat Tatabányán.
A magyar együttes eddig minden Eb-n ott volt, legjobb eredménye a 2000-es aranyérem, a legrosszabb a 2016-os 12. hely. Legutóbb, két évvel ezelőtt Dániában tizedik lett a nemzeti csapat. Ez lesz a 15. női Európa-bajnokság, de az első, amelyet három országban rendeznek, ugyanis Szlovénia mellett Észak-Macedóniában és Montenegróban is lesznek mérkőzések. Ez lesz az utolsó kontinenstorna 16 csapattal, két év múlva a magyar, osztrák, svájci közös rendezésű Eb-n már 24 válogatott vehet részt.
Somogyi Botond
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!