Fodros, zöld és piros saláták: a legjobb kolozsvári éttermek beszállítója a kalotaszegi salátafarm

A csepegtetős öntözéssel ellátott fóliasátrakban márciustól decemberig terem a vetemény •  Fotó: Makkay József

A csepegtetős öntözéssel ellátott fóliasátrakban márciustól decemberig terem a vetemény

Fotó: Makkay József

A Kolozsvár szomszédságában fekvő Andrásházán található Varga kertészet a legjobb kolozsvári éttermeket látja el friss salátával kora tavasztól késő őszig. Zöldségeik a menük elengedhetetlen tartozéka lett. A mérnök házaspár által fenntartott salátafarm hosszú útkeresés után vált sikertörténetté.

Makkay József

2021. március 07., 20:182021. március 07., 20:18

A kincses várost Zilah városával összekötő főút mentén, a Kolozsvártól 15 km-re fekvő Andrásháza egyik telkén mérnök házaspár foglalkozik salátatermesztéssel. Varga Zoltán és Jolán családi vállalkozása azonban merőben különbözik a városkörnyéki primőrtermesztő kisgazdák kertjeitől. A kertészmérnök végzettségű agrárvállalkozók fóliasátraiban Kolozsvár elitvendéglői számára termelik meg a szükséges salátákat és friss fűszernövényeket. A tízéves múltra visszatekintő kalotaszegi kertészet története akkor kezdődött el, amikor a fiatal házaspár korábbi alkalmazotti státusával szakított.

Idézet
Nyugodt természetű emberek vagyunk, ezért csendre és békességre vágytunk, ami nehezen összeegyeztethető egy nagyvállalat mérnöki vagy igazgatói állásával”

– magyarázza Varga Zoltán. Bevallja, hogy az elején mégis félénken vágtak bele kisvállalkozásukba. Induláskor 50 négyzetméternyi fóliasátorban termesztettek zöldhagymát, de nem a megszokott módon, hanem igen sűrűn ültetve. A felénk kevésbé alkalmazott technológia abból áll, hogy a dughagyma a föld felszínén gyökerezik meg, így nagyobb a zöldhagyma fehér része. Rengeteg zöldhagyma termett, de mivel nem foglalkoztak idejében az értékesítéssel, a nagybani piacon csak olcsón tudták eladni.

A frissen kiültetett salátapalántákból két hét múlva lesz szüret •  Fotó: Makkay József Galéria

A frissen kiültetett salátapalántákból két hét múlva lesz szüret

Fotó: Makkay József

Az első termésük tapasztalata alapján rájöttek, hogy nem akarnak egy láncszem lenni a viszonteladók által uralt zöldségpiacokon.

A következő lépésben zöldségesüzletek beszállítójává váltak, de ez sem bizonyult járható útnak. Jó minőségű terményeik gyakran a polcon fonnyadtak a bolti eladók nemtörődömsége és az olcsóbb, de jóval gyengébb minőségű termékek mellett. A Varga házaspár számára egyértelművé vált: ha zöldségtermesztésből akarnak megélni, olyan vásárlókat kell keresniük, akik hajlandóak többet fizetni a kiváló minőségű terményekért.

Éttermek beszállítói

„A váltást egy piackutatás hozta el. Ismerősökön keresztül elkezdtem séfekkel és éttermi menedzserekkel találkozni. Elbeszélgettünk arról, hogy milyen zöldségekre van szükségük, illetve milyen gondjaik vannak a beszerzéssel. Kiderült, hogy az éttermek legnagyobb gondja a friss és jó minőségű saláta hiánya” – meséli Zoltán a piacnyitás történetét. Négy évvel ezelőtt az első kolozsvári étteremmel sikerült megegyezniük salátabeszállítóként. Kapcsolatuk olyan jóra sikeredett, hogy újabb és újabb vendéglők jelentkeztek.

Mára Kolozsvár tíz legjobb éttermének a beszállítói, és nyolcféle salátát termesztenek.

Számos elit vendéglőt látnak el salátával (képünk illusztráció) •  Fotó: Erdély Bálint Előd Galéria

Számos elit vendéglőt látnak el salátával (képünk illusztráció)

Fotó: Erdély Bálint Előd

Többnyire olyan fajtákat, amelyekkel az átlag zöldségfogyasztó ritkán találkozik. A Nyugat-Európából, Izraelből, sőt Kínából beszerzett magokból olyan saláták teremnek Andrásházán, ami a nagy tapasztalattal rendelkező séfek számára is meglepetést okoz. Vargáék az évek során számos új salátát ajánlottak fel a vendéglők konyhájára, amelyek kivétel nélkül elnyerték a szakácsok és a vendégek érdeklődését. A zömmel fólia alatt termesztett négy zöld és négy piros salátahibrid nem csak színárnyalatokban, hanem a levelek fodrosságában, a fejek nagyságában és tömöttségében is különbözik. A saláták mellett többféle fűszernövényt termesztenek, de a megrendelő igényei szerint más zöldségféléket is forgalmaznak.

Tavalyi negyven százalékos kiesés

A zömében biotermesztésben is használt, minimális vegyszerrel előállított salátáik a szó klasszikus értelmében véve nem biotermékek. Varga Zoltán szerint növényvédő szerek nélkül nem is lehetne megfelelő minőséget termelni. Szigorúan betartják az élelmiszerbiztonsági várakozási időket, így kertészetükből csak olyan zöldség kerül forgalomba, aminek a minősége garantált.

A saláták egy része tavasszal szabad földbe kerül •  Fotó: Makkay József Galéria

A saláták egy része tavasszal szabad földbe kerül

Fotó: Makkay József

A saláták ára viszont magasabb a kereskedelemben kapható szokványos salátákénál.

Az éttermek többségénél azonban ma már fel sem merül a drágább ár, hiszen korábban rossz tapasztalataik voltak a gyenge minőségű, messzi földről hozott zöldségekkel. Kolozsvár éttermei megbecsülik a Varga-kertészetet, amely háromezer négyzetméternyi területével a környék felkapott salátafarmja. Varga Zoltán szerint tévhit, hogy egy kertészet ekkora területen nem tud megélni. Minden a fajtaválasztékon és a megfelelő váráslói kör kialakításán múlik.

Az egy évvel ezelőtt berobbant pandémia a Varga család vállalkozását is megviselte. Két legnagyobb kolozsvári megrendelőjükkel volt szerencséjük, akik átálltak házhoz szállításra, így

2020-ban sikerült a korábbi esztendő eladásainak a 60 százalékát megőrizni, és ez elegendőnek bizonyult a túlélésre.

A házaspár kertészetébe besegít Zoltán édesapja, aki a közeli Mérában született, de Kolozsváron élt és dolgozott dolgozott nyugdíjba vonulásáig. Ma már a szülők számára is menedéket jelent a kis zöld oázis.

A kevésbé ismert lilasaláta hibridek is kedveltek az éttermekben •  Fotó: Makkay József Galéria

A kevésbé ismert lilasaláta hibridek is kedveltek az éttermekben

Fotó: Makkay József

Házigazdám szerint a befektetés és a ledolgozott munkaidő figyelembevételével a jövedelmezőség nem túl nagy. Minden bizonnyal egy neves cégnél mérnökként többet keresnének, de jövedelmüket így is megfelelőnek tartják. Fő szempont, hogy a család szabadnak érzi magát.

Idézet
Úgy éljük az életünket, ahogyan szeretnénk.

Ezt egy nagy cég alkalmazottjaként nem tudod megtenni. Nem véletlenül döntöttünk saját kertészetünk mellett” – összegzi Varga Zoltán.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot március 3-án.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei