Ez volt az Erste Liga alapszakasza: Sportklub- és GYHK-dominancia a statisztikai mutatók terén

•  Fotó: Veres Nándor

Fotó: Veres Nándor

Mind a tizenegy csapat lejátszotta a maga 40 mérkőzését a jégkorong Erste Liga alapszakaszában, így kialakult a végső rangsor. Az első helyezett Csíkszeredai Sportklub választhat először ellenfelet a negyeddöntőben, de még addig várni kell a kvalifikációs mérkőzések továbbjutóira. Lássuk, az Erste Liga statisztikáit vizsgálva hogyan is nézett ki ez a 220 mérkőzés a számok tükrében.

Gergely Imre

2022. február 23., 13:292022. február 23., 13:29

A tabella élén a Csíkszeredai Sportklub végzett 92 ponttal a 27 rendes játékidőben és 3 ráadásban szerzett győzelmének köszönhetően. A Gyergyói Hoki Klub ugyan az utolsó mérkőzésig versenyben volt a dobogó második helyéért, de az eredmények úgy alakultak, hogy végül a negyedik helyről várhatja a folytatást. Mint ismeretes, az utolsó játéknapon egy őrült, fordulatos meccsen 6–6-os rendes játékidő után a GYHK hosszabbításban maradt alul az FTC-Telekommal szemben, míg az UTE simán nyert a Győr ellen. Így végül a Ferencváros és az Újpest 84–84 ponttal zárt, a gyergyóiak pedig 82-vel fejezték be a sorozatot.

Az Erste Liga oldalán ez olvasható: az FTC ugyanannyi pontot gyűjtött, mint az UTE, és mivel az egymás elleni meccseken ugyanannyi pontot szereztek és ugyanannyi gólt lőttek, végül az összes mérkőzés gólkülönbsége döntött a ferencvárosiak javára.

Az első négy csapat után jókora lemaradással az ötödik a MAC HKB Újbuda lett 68 ponttal, míg a hatodik a Brassó 67-tel, ők bejutottak a rájátszásba, és várják, hogy ki fogja választani őket.

A tabella 7–10. helyezettje, azaz a DEAC (56 pont), a DVTK (47), a Győri ETO (32) és a Titánok (32) a napokban kvalifikációs párbajt vívnak – a debreceniek a Titánokkal, a Miskolciak a Győriekkel csatáznak –, és a három győzelemig tartó küzdelmek győztesei csatlakoznak a rájátszás mezőnyéhez.

A negyeddöntőkre az első három helyezett választ sorrendben ellenfelet az 5., 6. helyen végzett, illetve a kvalifikációból továbbjutók közül, a 4. pedig azt a csapatot kapja ellenfélül, amelyet az előtte végzők nem választanak ki. A rájátszásban a negyeddöntők, az elődöntők és a döntő is az egyik fél negyedik győzelméig tart. A Dunaújváros szurkolóinak idén sem volt sok okuk az örömre, csapatuk mindössze 16 ponttal utolsó helyen fejezte be az idei Erste Liga-szezont.

Gólok, gólpasszok

A Sportklub sikerének egyértelmű magyarázata a remek támadójáték. A kék-fehér játékosok által szerzett 185 gól átlagosan 4,86 találatot jelentett meccsenként, és összességben 29-cel lőttek több gólt a csíkiak, mint ebben a mutatóban a második legjobb Gyergyói Hoki Klub játékosai. A 185 jégen elért gól mellett még kétszer öt, játék nélkül megítélt gól szerepel a Sportklub és a GYHK statisztikájában (a fertőzésektől sújtott Debrecen és Győr nem utazhatott el Csíkszeredába és Gyergyószentmiklósra, és ezeket 5–0-val ítélték a hazai csapatoknak).

A Sportklub góljain 23 játékos osztozott, közülük Jevgenyij Szkacskov volt a legeredményesebb a 37 meccsen szerzett 25 góljával és 41 gólpasszával, azaz összesen 66 ponttal, ami egyben az Erste Liga-alapszakasz kanadai táblázatának első helyét jelenti számára. A szezon nagy részét végigjátszó játékosok közül a pont/meccs átlagot még David Stach (59/38), Sofron István (59/38) és Becze Tihamér (45/33) érték el.

A Gyergyói Hoki Klubnál 20 játékos talált be az ellenfélnek, a 156 gól 3,9 találatot jelent meccsenként. A piros-fehérek is kiválóan igazoltak csatárokat, Chris Bodó 30 góllal a liga gólkirálya lett, és ehhez még 25 gólpasszt is összehozott, ami az összesített kanadai táblázat 2. helyét jelenti. „Testvére”, Brance Orbán pedig 62 ponttal (20 gól, 42 gólpassz) a 3. ezen a táblázaton. A 42 gólpassz a csíki Stach-hal egyformán a legmagasabb a ligában.

A pont/meccs statisztikát nézve egyébként Bodó a legjobb az alapszakaszban (1,8 pont meccsenként), Szkacskov statisztikája 1,78.

Igazán kiemelkedő még Matias Haaranen teljesítménye is. Az apró termetű finn hátvéd 37 meccsen 45 pontot termelt, ami magasan a legjobb az egész ligában a bekkek között, sőt a teljes mezőnyben is a 10. legjobb ez a statisztika, és azonos az UTE legeredményesebb csatára, Sam Coatta, illetve Becze Tihamér eredményével. A GYHK-nál még Vincze Péter is remek szezont fut, 33 mérkőzésen elért 37 ponttal.

Galéria

A kapusok, védelmek és speciális egységek

A liga +/- statisztikáját (hogy az adott játékos hány azonos létszám mellett szerzett, illetve kapott gólnál volt a jégen) értelemszerűen három olyan kapus vezeti, akinek a csapata is az első háromban végzett. A fradista Arany Gergely +39, az UTE első számú kapusa Rajna Miklós +33, a csíki Adorján Attila +32-vel zárta az alapszakaszt.

A védési hatékonyság tekintetében Rajna a legjobb (94,63%), majd Arany Gergely következik (93,45%), és érdekes módon a sereghajtó Dunaújváros hálóőre Pavel Krajovic (92,11%).

Egy csapatnak a védekezése nagyban múlik a kapuson, de a védekezés minősége is meghatározza ezt. A legkevesebb gólt az UTE kapta (78-at) a második legkevesebbet az FTC (86-ot), ebben a tekintetben harmadik a Sportklub (110-zel), míg a negyedik GYHK 122 kapott góllal zárta az alapszakaszt. A Sportklubnál nemcsak a támadás, de a védelem is jól teljesít, 1118 lövés tartott a kapujukra, a GYHK ellen 1331 lövésre volt lehetősége az ellenfeleknek, az UTE 1376 lövést kapott, a Ferencváros pedig 1446-ot.

Az idei alapszakaszban a Sportklub kapta a legtöbb emberelőnyt, összesen 185-öt, amiből 55 gólt szereztek, ez 29,72 százalékos hatékonyságot jelent. Ebben a második legjobb a GYHK (133 emberelőny, 37 gól, 27,81%).

Mindkét csapat mutatója kiemelkedő ebben a tekintetben. A legnagyobb hatékonysággal az UTE védekezte ki az emberhátrányokat (83,48 százalék), a második a Ferencváros (82,30%), a GYHK ebben a harmadik (80,13%). A Sportklub ebben a tekintetben a rangsor második felében helyezkedik el, a 78,6 százalékos emberhátrány „ölés” csak a 7. az egész ligában.

Mi várható?

Egyelőre nem lehet tudni, hogy kik között zajlanak majd a negyeddöntős párharcok, amelyek március elején kezdődnek.

Az eddigi eredmények alapján meglepetés lenne, ha nem az alapszakasz első négy helyezettje jutna tovább, de persze még bármi megtörténhet.

Főleg ha figyelembe vesszük, hogy Brassó ugyan az előzetes elvárásokhoz képest alulteljesített (például mind a nyolc meccsét elvesztette a Sportklubbal és a GYHK-val szemben is), de ennél biztosan többet szeretnének elérni. A MAC HKB Újbuda bárkinek nagyon komoly ellenfele lehet. A két másik részvevő kiléte még ismeretlen, de a négy lehetséges csapat közül a DEAC és a DVTK is alaposan feljavult az idény kezdete óta, a Titánok pedig a top 4 mindegyik csapata ellen tudtak már győzni ebben a szezonban.

Amire viszont oda kell figyelnie mind a két székely csapatnak, az a felesleges kiállítások elkerülése: a Gyergyói Hoki Klub kapta a legtöbb büntetést az alapszakaszban (601 perc), a Sportklub ennél jóval kevesebbet (468), de mint említettük, az emberhátrányok kivédekezésében még javulniuk kell.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő sportkiadványában, az Erdélyi Sportban látott napvilágot február 22-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei