A mentes életforma nem kíván lemondást, csak több ráfordítást és elszántságot
Fotó: Erdély Bálint Előd
Ha egészségvédelmi okokból lemondanánk a finomított cukorról, a tejfehérjéről avagy a búzalisztről, de ragaszkodunk az édes ízhez, illetve a süteményekhez, nem kell lemondanunk sem a látványról, sem a kóstolásról. A mentes táplálkozás nem diéta, nem is fogyókúra, hanem életforma.
2020. június 01., 18:282020. június 01., 18:28
A paleo lisztkeverékek, ha több utánajárással is, de beszerezhetők, hasonlóképpen a mentes csokoládék. Néhány mentes sütemény készítésének titkába avatott be Székelyudvarhelyen Băcescu Piroska. Jön a nyár is, de a karantén után ki nem vizslatja a vonalait?
A Frieske Pan cukrászlabor kínálatából elsőként a Paleo szeletet kóstoltuk meg. Erre azt mondhatnánk, mindenmentes, ám a hozzávalók rácáfolnak a fenti jelzőre, ami gyakorlatilag azt jelenti, hogy
Mint ismeretes, a több ezer éves paleo étrend nem engedi a szénhidrátokban gazdag és mesterséges cukorral előállított ételeket. Ilyen a búza-, zab-, rizs-, kukorica-, burgonyaliszt, ugyanakkor nem fogyaszthatók az ősi gabonaőrlemények, így a köles- és hajdinaliszt sem. Ezek helyettesítésére készülnek a főzésnél és a sütésnél használható különböző paleo lisztkeverékek.
Ránézésre olyan, mint egy átlagos rolád, beltartalma viszont paleo
Fotó: Erdély Bálint Előd
Íme a Paleo szelet hozzávalói egy rúd süteményhez: 16 dkg paleo liszt, 12 tojás, 7,5 dkg sütésálló édesítőszer, például xilit, 50 dkg készen kapható paleo csokikrém és a bevonáshoz 30 dkg diabetikus csokoládé.
Elkészítése: A tojássárgákat a xilittel kihabosítjuk. A tojásfehérjét pici sóval kemény habbá verjük. A sárgákhoz keverjük a paleo lisztkeveréket, majd óvatosan hozzáadjuk a fehérjehabot. Sütőpapírral bélelt tepsibe kanalazzuk, és megsütjük. Még melegen lehúzzuk a papírról a piskótaszerű tésztát. Miután kihűlt, megkenjük a paleo csokikrémmel, és óvatosan felgöngyöljük. Hűtőben pihentetjük, végül bevonjuk a felmelegített diabetikus csokoládéval.
A három, itt bemutatott diabetikus sütemény közül személyes kedvencünk a Mentes szelet. Ezt laktózérzékenyek nem fogyaszthatják, mert a krém tejjel készül, a cukormentes táplálkozásba viszont beilleszthető desszert.
Hozzávalók 12 szeletes tortaformához: 12 tojás, 15 dkg xilit, 7,5 dkg őrölt dió, 7,5 dkg őrölt mogyoró, 7,5 dkg őrölt mandula, 7,5 dkg kukoricakeményítő, 2,5 dkg kakaópor, fél dl étolaj. A krémhez: negyed liter tej, 10 dkg xilit, 5 tojássárga, fél tasak vaníliás puding, 10–10 dkg vaj, margarin, illetve krémmargarin. A bevonáshoz diabetikus csokoládé, a panírozáshoz felaprózott dió, mandula és mogyoró.
Fogyasszák egészséggel a Mentes szeletet!
Fotó: Erdély Bálint Előd
A lapokat úgy készítjük a fenti hozzávalókból, mint a piskótát, majd kerek formában négy lapot sütünk belőle, és kihűtjük. Közben pudingot főzünk a tejjel és a xilittel. A vajat és a margarinokat kikavarjuk, majd a kihűlt pudinghoz keverjük. Visszahelyezzük az első lapot a tortaformába, megkenjük a krém harmadával, és folytatjuk a műveletsort. Hűtőben pihentetjük, végül ráöntjük a felolvasztott diabetikus csokoládét. Az oldalát a darabolt csonthéjasokkal felpanírozzuk. Hűtés után szeletelhető.
Türelmet igénylő Erdei szelet
Hozzávalók és a lapok elkészítése: 20 tojássárgát 5 dkg xilittel kihabosítunk. A húsz tojásfehérjét 20 dkg xilit hozzáadásával kemény habbá verjük. A sárgákhoz hozzákeverünk 40 dkg lisztet, 3 evőkanál kakaót és 1 dl étolajat, végül óvatosan hozzáforgatjuk a tojáshabot. Két lapot sütünk belőle.
Sokműveletes, de mutatós és üdítően finom az Erdei szelet
Fotó: Erdély Bálint Előd
Egy kiló erdei gyümölcsből 10 dkg xilittel lekvárt főzünk, és a két lapot összeragasztjuk. Közben elkészítjük a krémet. Ehhez felverünk 25 dkg állati eredetű tejszínt, és hozzáadunk 32 dkg erdeigyümölcs-lekvárt. A krémet rásimítjuk a piskótára. A zseléhez egy liter vízben összefőzünk 15 dkg diabetikus zseléport 15 dkg xilittel, és még melegen az erdeigyümölcs-keverékkel bőségesen megrakott süteményünkre öntjük. Dermedés után hűtjük, szeleteljük és kínáljuk.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot május 27-én.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!