Elpancsolt vízgazdálkodás: Székelyföldön is egyre sürgetőbb a vízvédelmi tevékenység

Elpancsolt vízgazdálkodás: Székelyföldön is egyre sürgetőbb a vízvédelmi tevékenység

A patakok, folyók kiegyenesítése elavult árvízvédelmi megoldás, vízgazdálkodási szempontból pedig éppen a víz lassítása, megtartása volna a cél

Fotó: Thomas Campean

Pusztító, megzabolázhatatlan erejét egyre gyakrabban tapasztaljuk, de nélküle az élet elképzelhetetlen: ez a víz, a tiszta édesvíz, amire a teljes mezőgazdaságunk és így a létfenntartásunk is alapul. 

 

Simon Virág

2021. augusztus 10., 18:402021. augusztus 10., 18:40

Jó pár éve immár azt tapasztajuk, hogy a vízből hol túl kevés jut – ilyenkor megrepedezik a föld és szomjaznak a növények –, hol éppen túlságosan sokat kapunk belőle – ilyenkor a folyóvizeink veszélyes mértékűre duzzadnak, a települések utcái pedig patakká változnak. Szakértői figyelmeztetések alapján pedig a helyzet csak súlyosbodni fog: az előrejelzések aszályról és súlyos vízhiányról szólnak. Kíváncsiak voltunk, mit mondanak erről helyi szakemberek: mennyire súlyos nálunk a helyzet, illetve mit tehetünk egyénenként és közösségi szinten azért, hogy hosszú távon élhető maradjon a környezetünk.

A klímaváltozás jeleit most már egyértelműen tapasztaljuk mindannyian, amikor a már-már kibírhatatlanul forró napokat hirtelen bekövetkező ítéletidő váltja.

Sokaknak viszont továbbra is felfoghatatlan, hogy térségünket is egyre erősebben fenyegeti az elsivatagosodás, főleg úgy, hogy legtöbbünk otthonában éjjel-nappal hozzáférhető a tiszta víz. Holott a folyamatosan rendelkezésre álló víz nem mindenhol evidencia: térségünkben is vannak olyan települések, ahol nyáron üresen konganak az udvarokon ásott kutak.

A Maros megyei Nyárádkarácson községben például hosszú évek óta gondot okoz az ivóvíz folyamatos biztosítása, főként nyáron. Mint Bodó Károly polgármestertől megtudtuk, főleg a magasabban fekvő házakban, illetve a dombokra épült Somosdon küzdenek a lakók krónikus vízhiánnyal.

Ez a helyzet egyáltalán nem egyedi, sőt jól ismert számos székelyföldi településen.

A községben vezetékes víz még nincs, és bár a regionális szolgáltató már nekilátott a vezetékek kiépítésének, egyelőre nem tudni, mikortól tudja biztosítani a minőségi vizet az otthonokban. Községi kutak nincsenek, így a lakók az állatoknak a Nyárádból hordják a vizet. Igyekeznek összegyűjteni az esővizet, és a kerteket, gyümölcsösöket azzal öntözni, hogy ne pusztuljanak ki a hosszan tartó forró napokon. De így is évről évre nehezebb a helyzet, hosszú távon pedig csak a vezetékes víz bevezetése hozhat megoldást.

Jól ellátott térség Székelyföld

Abos Gábor, a Râmnicu Vâlcea-i központtal működő Olt Vízügyi Igazgatóság vezetője eközben arról számolt be, hogy Székelyföldön még szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen a Maros, az Olt, a Küküllő és a Beszterce mennyiségileg jól ellátott folyó, és minőségi vízzel rendelkezik. „Ami a felszíni vizeket illeti, aszály nem észlelhető. Akkor beszélhetünk aszályról, amikor a vízlelőhelyeken nagyon megcsappan a vízhozam és csökken a kivehető vízmennyiség, de ilyen az utóbbi időben nem volt. Mezőgazdasági aszályról beszélhetünk, de a vizek szempontjából ez nem jellemző” – magyarázta.

Megtudtuk továbbá, hogy Székelyföld több térségében is jó tartalékok vannak nyomás alatt lévő rétegvizekből, például a Brassó melletti Szászhermánynál, de Csíkszereda közelében, Csíkszentsimon környékén is van ilyen, stratégiai jellegű vízkészlet.

Ezek a két vízzáró réteg között kialakuló rétegvizek a felszíni szennyeződéstől védettek, tiszták, és szükség esetén elérhetők. Védelmet és biztonságot jelentenek.

Óriási az egyéni és közösségi felelősség szerepe

A csíkszeredai szakember ugyanakkor kiemelte: bár Székelyföldön a vízkészletet illetően nem rossz a helyzet, a felelősség mégis óriási, hiszen a meggondolatlan hozzáállással nagyon sokat tudunk ártani. Például ha nem figyelünk oda a trágyalére, az beszennyezheti a kútvizünket, ez pedig rendkívül veszélyes lehet, különösen a csecsemőkre.

De a felelőtlen magatartás ott is tetten érthető, amikor valaki a vezetékes víz bevezetése nyomán úgy dönt, hogy már nincs szüksége a kútra, amit aztán emésztőgödörként használ. Ez gyakorlatilag bűncselekménynek minősül, hiszen a szomszéd biztonságos kútját fertőzi.

„Tudatosítani kell, hogy ilyet nem szabad tenni, ezt a törvény bünteti” – hangsúlyozta.

Abos Gábor a víz romboló hatására is kitért. Idén nyáron is bőven láthattuk, rosszabb esetben tapasztalhattuk, hogy mennyire tehetetlenek vagyunk a kiáradó folyóvizekkel szemben, amelyek anyagi javainkat, sőt emberéleteket veszélyeztetnek. A szakember rámutatott: sokszor erre ott van példa, ahol a települések ráépülnek, rátelepednek a patakok, folyók árterületeire.

„Az utóbbi években tagadhatatlanul érződik a globális felmelegedés hatása, de a súlyos árvizek, áradások az erdőgazdálkodás hiányosságaira is visszavezethetők. Tulajdonosváltások történtek az erdők esetében, az emberek pedig ki voltak éhezve, hogy egy kis pénzre tegyenek szert, ezért erdőket vágtak ki. Ezeket vissza kell telepíteni” – szögezte le a szakember.

Az egyéb környezetóvó intézkedések mellett az erdőgazdálkodás is létfontosságú, hiszen az erdőknek szivacshatásuk van, azaz felfogják a vizet, és lassan engedik le. Így ha hiányoznak a fák, azzal a víz körforgása is megváltozik, a létfontosságú víznek pedig romboló hatása lesz

– hangsúlyozta.

Galéria

Szakemberek szerint a súlyos árvizek, áradások az erdőgazdálkodás hiányosságaira is visszavezethetők. A kivágott erdőket vissza kellene telepíteni

Fotó: Erdély Bálint Előd

Kár elpocsékolni az esővizet

Az erdősítés fontosságára hívta fel a figyelmet Iszlai Tamás marosvásárhelyi építészmérnök is, aki fák ültetését javasolja például parlagon hagyott városi vagy mezőgazdasági területekre. „Elég, ha Vásárhelyről elmegyünk Segesvár felé. Rögtön érezzük, hogy ott pár fokkal hűvösebb van, jobb a levegő és több a csapadék. Mindez részben a nagyobb erdőfelületeknek köszönhető” – magyarázta.

A szakember ugyanakkor arra is rámutatott: hosszú évekig az építkezések során az volt a tendencia, hogy az esővizet a lehető leggyorsabban el kell takarítani. Sőt manapság is sokan szorgalmazzák egy-egy kiadósabb zápor után a csatornák átalakítását és a vezetékrendszer bővítését. Holott hatékonyabb lenne azokat a felületeket növelni, amelyek alkalmasak a víz elvezetésére. Egyébként is uniós előírás, hogy a települések a lehető legnagyobb mértékben csökkentsék a vízhatlan területek – az aszfalt és a lebetonozott felületek – kiterjedését nemcsak köz-, hanem magánterületen is. Hiszen ezzel a víz utánpótlását is biztosítani lehet.

Idézet
A romániai szabályok alapján a területek minimum 15 százalékának kell zöldövezetnek lennie. Az Európai Unió 30 százalékot ír elő, vagyis azt javasolja, hogy ekkora terület maradjon vízáteresztő. Ennek megfelelően például az aszfaltjárdák helyett kőjárdákat lehetne kiépíteni, amelyekben zöld részek is vannak”

– magyarázta Iszlai Tamás.

A fiatal építészmérnök szerint arra is fontos lenne odafigyelni, hogy az esővizet ne pazaroljuk el, azaz a közterületekről ne folyassuk a csatornákba, hanem mesterséges vagy félmesterséges vízfelületet hozzunk létre. Érdemes lenne kis tavakat, tárolókat kialakítani az alacsonyan fekvő területeken, ezekből pedig öntözni lehetne, ezenkívül ezek a létesítmények a párolgást is biztosítják, kellemessé téve a környezetet. Iszlai Tamás szerint az is sokat javítana a helyzeten, ha minden kis faluban központosított vízszolgáltatás működne, hiszen egy regionális szolgáltató sokkal könnyebben tudja biztosítani a vizet, mint az egyéni kis szolgáltatók, amelyekből például Maros megyében is sok van. Úgy gondolja, hogy ha vízhiány alakul ki, akkor elsősorban a kis szolgáltatók, a kisebb települések lesznek azok, amelyek nehézségekbe ütköznek.

Paradigmaváltásra van szükség

Kolumbán Gábor székelyudvarhelyi közgazdász is azon a véleményen van, hogy téves paradigma az, miszerint Erdélyben és Székelyföldön egyenletes, csapadékdús időszakok jellemzők, és a lehulló csapadékot minél gyorsabban el kell vezetni, el kell tüntetni.

Idézet
Észre kell vennünk, hogy megváltozott a világ és a gazdálkodásunk is. Sokkal több vizet fogyasztunk, a globális felmelegedés már itt van.

Nemcsak az átlaghőmérséklet emelkedése okoz problémát, hanem az is, hogy a csapadék egyenlőtlenül jön, lokalizáltan nagy mennyiségű csapadék érkezik rövid időn belül, de nem tud felszívódni, hanem lefolyik, viszi magával a hordalékanyagot, és eróziót okoz” – részletezte a szakember.

Kolumbán Gábor elmesélte: több mint tíz évet foglalkozott vízigényes állatokkal, ezalatt pedig különösen oda kellett figyelnie a vízre, a vízzel való gazdálkodásra, és egyértelműen megállapította, hogy aszály van, ráadásul nemcsak nyáron, hanem télen is hiányos a csapadék. Tizenöt évvel ezelőtt nem volt ritka, hogy az autójával elakadt a méteres hóban, most ennek nyoma sincs.

„Összefüggéseiben kell látni a dolgokat. Én azt állítom, és ezért dolgozom, hogy változzon meg a régi paradigma, fogadják el az emberek, hogy nincs elég víz, és dolgozzunk azon, hogy minél több vizet visszatartsunk. Ez azért is fontos, mert bár azt mondjuk, hogy a klímaváltozás egy globális jelenség, az is igaz, hogy vannak mikroklímák, az időjárás pedig lokálisan befolyásolható egy adott térségben. Ha valahol megnöveljük a vízmennyiséget, akkor ott gyakrabban lesz csapadék, és az egyenlőbben oszlik el” – hangsúlyozta Kolumbán Gábor.

A székelyudvarhelyi szakember azon az állásponton van, hogy a vízhiány már nagyon is aktuális probléma, olyannyira, hogy vannak székelyföldi vidékek, ahol az állatokat már nem tudják megfelelőképpen ellátni, mert a patakok kiapadtak, vagy befogták a vizüket.

Példaként említette, hogy amikor a Firtos alatti forrást beterelték Atyhába és vezetékes vízzé alakították, akkor a patak kiszáradt, a növények elpusztultak, és az állatoknak nem maradt vízellátása. Probléma az is, hogy a környéken nem képződik pára, így elindul a sivatagosodás. Románia déli részén ez a tendencia fokozottabb, de Székelyföldön is aggasztó a helyzet a szakember szerint, hiszen ha két-három napig nem esik az eső, akkor már megrepedezik a föld. Ugyanakkor évek óta gyenge a fű: vékony, silány, gyorsan felnő és elszárad. „Ha gödröt ásunk, akkor is látszik: a felső réteg pár centi vastagságban vizes talaj, azután már puskaporhoz hasonlít” – tette hozzá.

Galéria

Sok vidéki településen évről évre egyre nagyobb gondot okoz az ivóvíz folyamatos biztosítása, főként nyáron. A kutak vízminőségét illetően pedig általános ellenőrzésre lenne szükség

Fotó: Veres Nándor

Kitartó, áldozatos munka vár ránk

Kolumbán Gábor véleménye szerint a gazdálkodás részévé kell tenni a víz felfogását és az árvízvédelmet – olyan munkálatokat kell elvégezni, amelyek hozzásegítenek a víz megtartásához. Mindenekelőtt az erdősítést szorgalmazza, ezenkívül a vízmegtartó alakzatok megőrzését: ide tartoznak a völgyek, tavacskák, gödrök, amelyekben, ha időszakosan is, de víz van. Szerinte érdemes lenne úgynevezett fenékküszöb-gátakat létesíteni, ez helyi szinten is megvalósítható, nem kell a vízügyre várni, hogy buldózereivel megjelenjen. Ugyanakkor használni kell a kutakat, hogy ne algásodjanak el és a víz frissüljön, ezenkívül meg kell hagyni az árterületeket a folyóknak és patakoknak, nem szabad beépíteni azokat.

Idézet
Ha végigmegyünk például Korondon, láthatjuk, hogy az árterületet teljesen beépítették, belakták azt a patakmedret, ahol 2005-ben halálos áldozatot okozott az árvíz. Sokkal nagyobb odafigyelésre, tudatos emberi cselekvésre van szükség.”

Kolumbán Gábor arról is beszélt, hogy az ivóvíz biztosítása szolgáltatás lett, azaz a víz bekerült a gazdasági körforgásba, és immár profitelvárások is megjelentek ebben az egyenletben, a vízszolgáltatónak üzleti elvárásai vannak. A vízmegtartás érdekében általa javasolt munkálatok azonban nem nyereségesek. Ezek áldozatot feltételeznek egy-egy közösség részről. Hosszú távon a jövő generációk életét könnyítenék meg, azonnali haszon ebből nem származna.

„Rendszerben, összefüggéseiben kellene látni, kezelni a problémát. És mindenkinek vállalnia kellene a felelősséget, hiszen víz nélkül nincs élet” – összegezte Kolumbán Gábor, hogy mindenekelőtt milyen paradigmaváltásra lenne szükség.

Akkor lesz téma, amikor már késő

Romániában, illetve Székelyföldön a vízhiány kissé hasonlít a medvekérdéshez: ez utóbbit tíz évvel ezelőtt egyszerűen és könnyen meg lehetett volna oldani, de hagytuk, hogy elhatalmasodjon a probléma, és most nem lehet jó megoldást találni. Egyelőre a vízhiányról sem beszél senki, valószínűleg csak akkor lesz ez téma, amikor már nagy probléma lesz – vélekedett Csibi Magor környezetvédelmi szakember.

„Lehet, hogy most még vannak patakok és folyók, de azt kellene megnézni, hogy milyen mértékben szennyezettek. A székelyföldi, illetve a Kárpát-medencében lévő kutak helyzete nem kutatott, de

Idézet
vannak olyan felmérések, tanulmányok, amelyek szerint szinte 70 százalékuk annyira fertőzött, hogy nem lehetne belőlük inni. Erre mi mit mondunk? Hogy gyermekkorunk óta ebből iszunk, nagyszüleink, szüleink is ebből ittak, ezért iható”

– magyarázta.

Kolumbán Gáborhoz hasonlóan Csibi Magor is kifogásolja, hogy a folyóvizek területét mekkora mértékben teleépítették például mikroerőművekkel, de ugyanennyire kifogásolható az is, hogy a meder megváltoztatásával és kiegyenesítésével rendszeresen beleavatkozik az ember a természet rendjébe. A környezetvédő rámutatott: Németországban a hatalmas árvizeket éppen az okozza, hogy túlságosan szabályozták a folyókat. Nincsenek árterületek, nincsenek kanyarok, ahol megtörhetnek a hullámok és lassulhat a partnak ütköző hatalmas víztömeg.

Nem biztos, hogy jó, ami régen működött

Csibi Magor szerint első körben érdemes lenne felmérni a kutak és az ivóvíz helyzetét, hiszen csak akkor fogjuk látni, hogy mekkora a probléma. A helyi közösségek tagjainak és a polgármestereknek kellene feltenniük a kérdést, hogy hogyan állunk az ivóvízzel. Kezdeményezniük kellene egy általános ellenőrzést, ha pedig kiderül, hogy gondok vannak, akkor azokat mielőbb orvosolni kell. „Nem szabad abba a hibába esnünk, hogy nagyszüleink, szüleink és gyermekként mi is ennek a kútnak a vizét ittuk, így nem lehet gond vele. Hiszen gyermekkorunkban a havat is ettük, de az elmúlt években arra figyelmeztettek az orvosok és szakértők, hogy ezt többet már ne tegyük, mert tele van mikroszemcsékkel. Ha a hó minősége romlott, mennyire valószínű, hogy a kútvizek minősége sem a régi?” – tette fel a kérdést a szakember.

Tapasztalatai szerint azonban a hatóságoknak rendszerint csak arra van gondjuk, hogy a jövő havi, következő évi költségvetést hogyan oldják meg.

Mi több, Románia az ellen tiltakozik, hogy túl sok erdőt kellene ültetnie. Az állami erdészet, a Romsilva 17 500 hektár erdőt ültetett az előirányzott másfél millió helyett, és felháborodik azon, hogy az Európai Unió többet követel.

„Ez ellen tiltakozni azt jelenti, hogy magasabb szinten sem értik a választott képviselők, politikusok, hogy miért van szükség erdővédelemre, természetvédelemre, vízvédelemre. De a helyi közösségek ezt számonkérhetik, hiszen ők választották meg őket, ők bízták meg őket a vezetéssel” – hangsúlyozta Csibi Magor.

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap havonta megjelenő közhasznú tájékoztatási kiadványában, a Látótér legfrissebb számában látott napvilágot augusztus 9-én.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2022. december 27., kedd

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik

Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik. 

Hagyományok és vendéglátás: a Székelykő lábánál fekvő két magyar falut a román turisták is kedvelik
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.

Ünnepi várakozás hajnali misével
Ünnepi várakozás hajnali misével
2022. december 23., péntek

Ünnepi várakozás hajnali misével

2022. december 18., vasárnap

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek

Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk. 

Házi és ipari savanyúságok: az életmódváltással előtérbe kerülnek az üzletből vásárolt termékek
2022. december 17., szombat

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával

Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban. 

Akit Bölöni a vállán cipelve ünnepelt: beszélgetés az érmihályfalvi Klán Jánossal, az ASA egykori középcsatárával
2022. december 11., vasárnap

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász

Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat. 

Disznóvágások idején: helyspecifikusan készül a véres, májas hurka és a kolbász
2022. december 10., szombat

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire

Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét. 

A román labdarúgás sötét mélységei: visszaemlékezések a bányászcsapatok egykori hazai mérkőzéseire
2022. december 03., szombat

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás

Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód. 

(L)ehetnénk jobban is: egyre több megbetegedést okoz a helytelen táplálkozás
2022. december 01., csütörtök

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek

Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe. 

Szorítsunk a nadrágszíjon: takarékosságra intenek a szakértők, 2024-re már optimistábban tekintenek
2022. november 30., szerda

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek

Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár. 

Saját termés, saját termékek: a kebelei kisüzemben tucatnyi gyümölcsfélét dolgoznak fel marosvásárhelyi üzleteknek
2022. november 27., vasárnap

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba

A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is. 

Advent a szeretetszolgálat jegyében: hogy az ajándék mellett Jézus is bekerüljön az otthonokba