Elmélet és ízvilág ötvözése: a Blansh cukrászlabor különlegességeivel ismerkedtünk meg

Desszertkülönlegesség a Blansh Cukrászlaborból. A világ legjobb alapanyagaival dolgoznak •  Fotó: Pinti Attila

Desszertkülönlegesség a Blansh Cukrászlaborból. A világ legjobb alapanyagaival dolgoznak

Fotó: Pinti Attila

Franciaországban és Budapesten sajátította el az alapokat, főképp desszerteket és tortákat készít, tavaly november óta pedig saját cukrászlabort nyitott Székelyudvarhelyen – így lehet összefoglalni Boros Viktória eddigi megvalósításait. A fiatal lány különleges ízvilágú és textúrájú ínyencségeiről saját konyhájában beszélgettünk.

2022. április 09., 19:512022. április 09., 19:51

2022. április 09., 19:532022. április 09., 19:53

Boros Viktória a Blansh Cukrászlabor megálmodója és cukrásza. Budapesten és Franciaországban is cukrásznak tanult egy kétéves képzés keretében, a sikeres vizsga után pedig válaszút elé került: hazajön vagy Franciaországban marad? Végül családcentrikussága hazaszólította.

A 23 éves, jelenleg Székelyudvarhelyen élő lány kezdetben otthon, a garázsból átalakított konyhában kezdte cukrászkarrierjét, amely időszak egyben piackutatás is volt.

„Cukrász nincs a családunkban, ellenben mindenki nagyon szeret sütni nálunk. Mivel azt láttam, hogy van kereslet a munkámra, igyekeztem hivatalosabb formát ölteni a tevékenységnek” – emlékezett vissza. A képzések angol nyelven zajlottak, ám itthon már a francia nyelvű recepteket is megérti a szakmai nyelv alapján.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

A legjobbra törekszik

Kifejtette, túlzás nélkül a világ legjobb alapanyagaival igyekszik dolgozni a Blansh. „Ki lehet írni bárhova, hogy belga csokoládét használ fel alapanyagként, de ez ma már széles spektrumú. Én egy francia csokoládét, a Valrhonát használom, amelyiket egyébként Párizsban és Dubajban is a világ legelitebb helyein lehet megtalálni” – jelezte.

Ezenkívül vaníliarudat és százszázalékos gyümölcspüréket használ – ezekben semmilyen aroma vagy színezék nincs, csak a gyümölcs az összetevője. Alapanyagok terén 5–6 fajta csokoládé, búza-, mogyoró-, mandula- és tönkölybúzaliszt, vaj, állati tejszín, hidegen préselt – például dió – olaj található meg a raktárában.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Idézet
A málnából vagy szederből itthon is lehet pürét készíteni, de az olyan egzotikus gyümölcsökből készültek, mint a passiógyümölcs vagy a mangó, fagyasztott formában Franciaországból érkeznek”

 – világosított fel. Mint mondta, egy egyszemélyes, szaknyelven monoporciós desszert annál izgalmasabb, minél több textúra van benne; így tartalmazhat egy réteg habot – mousse-t –, egy roppanós réteget, folyós réteget, de zselét és piskótát is.

A külalakra annyira odafigyel, hogy például az alma formájú desszertje – amelyben karamellpiskóta, roppanós réteg, fahéjas almabetét is van – semmiben nem tér el egy természetes almától. De készít málnás csokoládét, blansh zserbót, szilvás sajttortát vagy akár madagaszkári vaníliás petit choux-t, mákos guba desszertet és tonkabab málnát is.

Szempont a szezonalitás

A torták esetében 15 fajtából lehet választani, ám mind ez, mind a desszertek esetében a szezonalitást, az évszakot tartja szem előtt a cukrász.

A cukrász legtöbbször egyedül készíti el a rendeléseket, így tudja, mit ad ki a kezéből •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A cukrász legtöbbször egyedül készíti el a rendeléseket, így tudja, mit ad ki a kezéből

Fotó: Pinti Attila

„Általában bő egy hétre tudom teljesíteni a rendeléseket. Szeretek egyedül dolgozni, meg is szoktam ezt, ám ha rendezvényre, eseményekre, esküvőkre érkezik nagyobb megrendelés, akkor a hozzám legközelebb álló személyek jönnek és besegítenek.

Idézet
Most már tudom, hogy melyik munkafolyamatokat merem kiadni a kezemből és melyeket nem. Így hatékonyan tudunk dolgozni.

Ha egy desszertből száz darabot rendelnek, akkor azt egyenként díszítem fel, ez nem probléma nekem. A különböző technológiai folyamatok közül sokat másképp tanultam, mint ami évszázadok óta be van gyökerezve. Nagy kihívás egy idősebb személlyel ilyenkor megértetni az új dolgokat” – mutatott rá.

Megjegyezte, nincs olyan desszertje, amit szigorúan a recepteskönyvbe foglaltak szerint készít el. „Az a célom, hogy amit Franciaországban tanultam és ami itthon a szájíz, azt összekeverem, és ebből lesz a Blansh-desszert” – foglalta össze Viktória.

•  Fotó: Pinti Attila Galéria

Fotó: Pinti Attila

Tudatta, számára az a legkedvencebb desszert, ami éppen a legújabb a konyhájában, hiszen az újdonságnak mindig megvan az ereje. 

„Néha lefekvés előtt találok ki új kombinációkat, majd elkészítem, megkóstoltatom a családdal, annak függvényében változtatok rajta és kerül fel majd a választható termékek közé” – tette hozzá, miközben megkínált a Valrhona csokoládék több fajtájából is.

Eredetiség színezék nélkül

Annyira hozzászokott a tágas konyhájához, hogy olykor szabadnapján is bemegy és ebédet főz magának. „Nem mindenki tudja értékelni azt, amit én képviselek. De létezik az a réteg, amelynek igénye is van és meg is tudja engedni magának mindezt” – pontosította.

Mint kiderült, ez árban 11 és 22 lej közötti skálát jelent a desszertek tekintetében darabonként. „Az egyediséget tekintve mindennek olyan íze van, amilyennek eredetileg lennie kell, tehát ízfokozókat nem használunk. Egy másik ismérvünk pedig a minél több textúra megjelenítése a desszertekben, erre nagyon odafigyelek” – húzta alá.

Boros Viktória egy saját cukrászdát szeretne majd működtetni •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Boros Viktória egy saját cukrászdát szeretne majd működtetni

Fotó: Pinti Attila

Hosszú távú terveiről faggatva Viktória egy saját cukrászdát szeretne majd működtetni. 

„Ahhoz már nagyobb munkaerőre van szükség, tudom, hogy a növekedéshez mindenképp szükség lesz erre. Jelenleg még az igényfelmérés zajlik, hogy mire van kereslet a térségben. Kényelmes számomra ez a helyzet, hiszen bármikor változtathatok a menün, és tudom, hogy mennyi munkát teszek bele. Aztán majd meglátjuk, hogy alakul a jövő” – összegezte a cukrász. 

 Korpos Attila

Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztróban látott napvilágot március 30-án.
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei