A Bágyi család idén először kínálta a nagygalambfalvi termést
Fotó: Erdély Bálint Előd
Hiába a lehülés, a tavaszt késleltetni nem lehet! Mi sem jelzi jobban, mint a vidékünkön termelt hónapos retek megjelenése a piacon. Évszakváltást jelez a dundi, ropogós húsú hónapos retek. Nem kell frissíteni a kötéseket, élénkzöldjük jelzi az ismert termelőknek a vásárlókkal szembeni felelősségét. A piacra vezető egészségügyi séta nemcsak a szemnek kedves látvánnyal ajándékoz meg, olyan finomság kandikál ki a kosarunkból, amely többet ér a tél után minden patikaszernél.
2020. április 21., 10:532020. április 21., 10:53
Íme néhány a jótékony hatásaiból. Energiatartalma alacsony, ám rostokban, vitaminokban, fehérjékben, ásványi anyagokban rendkívül gazdag. Magas víztartalma, magnézium-, kálium-, vas-, mangán-, cink-, foszfor-, A-, C-, B-, K-vitaminok, az illóolajok, flavanoidokat rendkívül jó hatással vannak az egészségünkre. Akik epebántalmakkal küzdenek, mértékkel fogyasszák.
Bélparaziták ellen is sikerrel alkalmazható. Nem csak a gumó, a levelei is antibakteriális hatóanyagokat tartalmaznak. A retek javítja a vér áramlását, csökkenti a vérnyomást. Enyhe hashajtó.
A belső, friss levelek levesként, főzelékként is finomak, de a turmix-italoknak is különleges ízt adnak. Mindig olyan retket vásároljunk, amelynek gumója tapintásra kemény, levelei roppanósak, üde zöldek. Nem csak büféasztalok díszítménye, előételnek, levesnek, főételnek egyaránt elkészíthető. Ezekből ajánlok egy csokorra valót.
Hozzávalók: egy kötés hónapos retek, egy csokor metélőhagyma, 600 g joghurt, 100 g tejszín, citromlé, só, bors.
A kész leves turmixolva frissítő uzsonna vagy vacsora lehet
Fotó: Thomas Câmpean
Elkészítés: A megtisztított retket cikkekre vágjuk, esetleg durvára reszeljük. A metélőhagymát ollóval felaprítjuk, hogy a kés éle ne törje össze a zsenge száracskákat. A joghurtot a tejszínnel simára keverjük, majd belevegyítjük a retket és a metélőhagymát. Végül a levest citromlével, sóval, borssal pikánsra ízesítjük, és bundáskenyér-kockákkal kínáljuk.
Hozzávalók: 20 dkg nokedliszerű száraztészta, Spätzle, vagy házi tészta, 4 bajor fehér kolbász, egy csokor metélőhagyma, két evőkanál édeskés mustár, 4 evőkanál gyümölcsecet, cukor, 4 evőkanál repceolaj, egy salátaszív, egy kötés hónapos retek, só, bors.
Bajor saláta: főétel a javából
Fotó: Thomas Câmpean
Elkészítés: A tésztát forrásban lévő sós vízben a csomagoláson megadott idő alatt kifőzzük. A kolbászt forrásban lévő vízbe tesszük, majd félrehúzzuk, és körülbelül nyolc percig állni hagyjuk. A metélőhagymát ollóval felaprítjuk. Az ecetet a mustárral kikeverjük, és sóval, borssal, cukorral ízesítjük. Vékony sugárban belecsurgatjuk az olajat, majd belevegyítjük a metélőhagymát. A hideg vízzel leöblített kolbászt a héj lehúzása után felkarikázzuk. A salátát csíkokra metéljük. A tésztát leszűrjük és lecsöpögtetjük. Végül a bajor saláta hozzávalóit összekeverjük a mártással.
Hozzávalók: 6 nagy tojás, só, bors; 6 szál újhagyma vagy egy kisebb póré, feldarabolva. 12 dkg füstölt vagy parmezán sajt reszelve; félbevágott retek.
Az omlettkocka önálló ételként is megállja a helyét, de a büféasztal kínálatát is gazdagíthatjuk vele
Fotó: Thomas Campean
Elkészítés: forróra melegítsük át a sütőt (200 C-fokig). Kenjünk ki olajjal egy kisméretű teflon tepsit. A tojásokat verjük fel négy evőkanálnyi vízzel, fűszerezzük ízlés szerint, és öntsük a tepsibe. Szórjuk rá a zöldhagymát és a sajtot. 15-20 percig süssük, amíg megszilárdul. Hagyjuk kissé kihűlni, aztán borítsuk ki, vágjuk kockákra és tálaljuk. Az omlettkockák egy részét díszítsük félbevágott retekkel.
Cikkünk eredetileg a Székelyhon napilap hetente megjelenő gasztronómiai kiadványában, az Erdélyi Gasztró legfrissebb számában látott napvilágot április 15-én.
szóljon hozzá!