Hadnagy Zsolt játékosmegfigyelőként két év alatt hetvenhat országban fordult meg
Fotó: Nemzeti Sport
Hadnagy Zsolt korábban a Kolozsvári CFR-nél futballozott, majd miután abbahagyta a labdarúgást, Magyarországra költözött és a magánszférában dolgozott. Évekkel később tért vissza a focihoz, és hosszú ideig játékosmegfigyeléssel foglalkozott. Eddigi karrierjének csúcsát a Videoton (jelenleg Mol Vidi) tavaly megszerzett magyar bajnoki címe jelentette. A magyar kluboknál fejlődésben lévő, Romániában viszont még ismeretlen szakma rejtelmeiről kérdeztük.
2019. február 19., 15:312019. február 19., 15:31
2019. február 19., 15:332019. február 19., 15:33
– Mit kell tudni egy játékosmegfigyelőről?
– Nem egyszerű szakma, nagyon sok időt igényel, és sokat kell dolgozni azért, hogy a legmegfelelőbb játékost tudjam kiválasztani a klubomnak. Nem csak abból áll, hogy kimegyek a mérkőzésre és végignézem – ahogyan ezt sokan gondolják. Egy jó labdarúgót, aki sok gólt szerez, mindenki meglát.
Nagyon összetett szakmáról van szó. Azt szoktam mondani, hogy ha nincs hozzá szemed, hiába is állsz neki, mert akkor csak szurkoló vagy. Egy játékosról sok szempontból kell összegyűjteni az információkat, hiszen nagyon fontos, hogy az illető a pályán és azon kívül is miként viselkedik.
– Hogyan néz ki az Ön napi munkája, melyek a legfőbb feladatai?
– Az ügynökök a világ minden részéről ajánlják a játékosokat. A több ezerből kiválasztok százat, és ezután az interneten utánanézek, hogy milyen információk lelhetők fel róluk. Amikor a csapat edzője egy bizonyos posztra keres játékost, ezt közli a sportigazgatóval, aki kiadja nekünk a feladatot. Nem mond nevet, csak annyit, hogy kell egy védekező középpályás, akinek bizonyos adottságokkal kell rendelkeznie. Ezután egy adatbázisból kiválasztom azokat a játékosokat, akik azon a poszton játszanak, és megnézem, hogy ki melyik csapatnál szerepel.
Ha a kiválasztott játékos megfelel a megadott paramétereknek, akkor elmegyek a helyszínre, és több mérkőzésen is megnézem az illetőt. Ez lehet Magyarországon vagy a világ bármely részén, Brazíliától Oroszországig. Ezután következik a személyes találkozó a játékossal és az ügynökével, végül pedig a sportigazgatóval tárgyalnak a szerződéséről.
Bő fél évvel ezelőtt másodszor voltam Afrikában, Elefántcsontparton, előtte pedig Ruandában jártam, az Afrika Kupán. Ha érdekes számunkra egy labdarúgó, játsszon a világ bármely pontján, elmegyünk és megnézzük. Az utóbbi időszakban többet voltam úton, mint otthon.
Sikeres időszak után a MolVidi, tavaly a klub történelmesorán harmadszorra lett bajnok
Fotó: MTI
– Milyen szempontok alapján választják ki azokat a labdarúgókat, akiket leigazolhat a klub?
– Egy játékos megfigyelése nagyon sok időt vesz igénybe, nem egy napig foglalkozom vele, hanem hat hónapig, de akár egy évig is követem a teljesítményét. Fontos szempont, hogy miként mozog a pályán, vagy hogy bemelegítésnél miként viselkedik a csapattársaival, az edzővel, a játékvezetővel, a szurkolókkal, mennyire agresszív, visszautasítja-e vagy nem az aláírást. Ezt még sorolhatnám, rengeteg paraméter van. Itt nem fiatalokról, hanem olyan rutinos labdarúgókról beszélünk, akik nagy csapatokban játszanak.
Ami a Mol Vidit illeti, a csapat mára eljutott arra szintre, hogy olyan játékosok kerülnek oda, akik külföldön topkluboknál játszottak. Fontos megjegyezni, hogy nem hoztunk olyan játékost a klubhoz, akit nem láttunk élőben játszani. Az internetes videókban ugyanis sok esetben egy-egy játékos legjobb pillanatait vágják össze, aztán kiderül, hogy már fél éve nem játszott.
Amikor a legvégén a sportigazgatóval, illetve kollégámmal, Balogh Tamással úgy véltük, hogy érdemes egy bizonyos játékost leigazolni, akkor leültünk a vezetőedzővel, és közösen döntöttünk, de a végső szó mindig a sportigazgatóé. Kovács Zoltán sportigazgatóval több alkalommal is kimentünk az adott országba újból megnézni a játékost meccs közben, és ott a lelátón döntöttük el, hogy szerződtetni fogjuk-e vagy sem. Ahhoz, hogy leigazoljuk, mindhármunknak igent kellett mondanunk rá, ha valamelyikünket nem győzte meg a játéka, nem szerződtettük.
Erre azért van szükség, mert ha a futball mellett a háttérben olyan dolgok vannak, amelyek a későbbiekben negatívan hathatnak a csapatra, akkor lehet bármennyire tehetséges az illető játékos, egyértelmű, hogy a neve nem kerül a vezetőedző vagy a sportigazgató elé.
Hadnagy Zsolt három évig volt a MolVidi FC vezető játékosmegfigyelője
Fotó: Nemzeti Sport
– Remek másfél éven van túl a Mol Vidi, megszerezte a bajnoki címet, és bejutott az Európa Liga csoportkörébe. Ebben komoly szerepe volt a klub átigazolási politikájának is.
– Kijelenthetem, hogy a klub megfigyelőivel sikeres munkát végeztünk.
Amikor tavaly nyáron eljöttem a Mol Viditől, a felnőtt csapatnál és az utánpótlásnál összesen kilenc játékosmegfigyelő dolgozott. Nagyon jó volt az együttműködésünk, erről elég sokat elárul az, hogy hova fejlődött a Mol Vidi és ezáltal a magyar foci is. De még ez is nagyon kevés ahhoz képest, hogy külföldön a topcsapatok hány megfigyelőt foglalkoztatnak, mert ha nem tévedek, a Manchester Unitednak több mint száz megfigyelője van.
Az Európa Ligábana Mol Vidi döntetlentjátszott a Chelseaegyüttesével
Fotó: MTI
– Mi volt az oka annak, hogy távozott a klubtól?
– Mindig a csúcson kell abbahagyni. Úgy éreztem, nekem a három év elég volt, főleg úgy, hogy elértem a célomat a klubbal. Jelenleg egy magasabb pozícióban, sportmenedzserként dolgozom egy sportmenedzseri irodánál Budapesten. Azzal a tapasztalattal, amivel rendelkezem, nagyban tudom segíteni a különböző játékosok pályafutását.
Sőt külföldről is keresnek olyanok, akik egy-két évvel ezelőtt még nem szerettek volna a magyar bajnokságban játszani, de most már akarnak jönni.
– Mennyire elterjedt ez a szakma jelenleg Magyarországon? Néhány évvel ezelőtt még gyerekcipőben járt.
– Mára már megnőtt az a gyerekcipő. Minden élvonalbeli magyar klubnak van legalább egy játékosmegfigyelője. Nyilván ez a hálózat a Mol Vidinél működik a legmagasabb szinten, ezt nekünk három év alatt sikerült kiépítenünk. Ezzel szemben a legtöbb csapatnál kevesebb energiát fordítanak a játékosmegfigyelésre.
– A román bajnokságot is figyelemmel követi? Vannak olyan labdarúgók, akik szóba jöhetnek magyar csapatoknál?
– Heti, de akár napi szinten is követem a román bajnokságot. Három héttel ezelőtt kint voltam Törökországban, ahol majdnem az összes román élvonalbeli csapat edzőtáborozott. A legtöbb klubbal nagyon jó kapcsolatot ápolok, a vezetőkkel és számos játékossal egyaránt, de nemcsak Romániából, hanem a világ minden részéről. Nagyon sok romániai játékos van a magyar csapatok látókörében, de hogy ki jut el magyarországi klubokhoz, az a jövő kérdése.
A Vardartól egy éve érkezett Boban Nikolov.A macedón válogatott alapember lett a MolVidiben
Fotó: Facebook/Mol Vidi FC
– Labdarúgói pályafutása során a jelenlegi román bajnok Kolozsvári CFR-nél futballozott. Hogyan látja a klub helyzetét?
– A mai napig tartom a kapcsolatot a klubbal. Nagyon sok jó játékost szerződtettek, és erős keretük van. A bajnokság elején jól ment a csapatnak, de amit én kívülről látok, az az, hogy valami történt a klubnál, és rossz irányba fordultak a dolgok. Hogy meddig bírják, azt nem tudom. De idén is bajnokok lehetnek.
– Miként vélekedik a Sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK teljesítményéről?
Mindig nagyon várom, hogy láthassam a mérkőzésüket. Fantasztikus fejlődésen mentek keresztül, le a kalappal előttük.
Hadnagy Zsolt pályafutása
Hadnagy Zsolt hatéves korától huszonkét éves koráig a Kolozsvári CFR labdarúgója volt. Később Magyarországra költözött, ahol nem a labdarúgásban, hanem felső vezetőként a magánszférában dolgozott. Néhány év múlva visszatért a labdarúgáshoz, és scoutinggal kezdett foglalkozni. Hét évvel ezelőtt még ő volt az első, aki hivatásos játékosmegfigyelőként tevékenykedett Magyarországon. Először a harmadosztályú Szigetszentmiklósi TK-nál dolgozott, majd következett az NB II-es Tököl, aztán a korábban élvonalban szerepelt Lombard-Pápa, végül a Diósgyőri VTK, ahol a Ligakupa-győzelem mellett egy Magyar Kupa-ezüstérmet is ünnepelhetett a csapattal. Legnagyobb sikereit kétségkívül az utóbbi három évben érte el: a Videoton FC vezető játékosmegfigyelőjeként nagy szerepe volt abban, hogy az együttes tavaly bajnoki címet szerzett és bejutott az Európa Liga csoportkörébe.
Hadnagy Zsolt a Videotonnál olyan vezetőedzőkkel dolgozott együtt, mint a norvég Henning Berg, aki játékosként a Manchester Unitednál Sir Alex Ferguson irányítása alatt kétszer angol bajnoki címet és Bajnokok Ligáját is nyert, illetve a székesfehérvári klub jelenlegi trénere, a szerb Marko Nikolic, aki a Partizan Belgráddal a 2016–2017-es idényben a szerb bajnokságot és a kupát is megnyerte.
A szakmai stáb és a játékosmegfigyelők munkájának köszönhetően az évek során olyan labdarúgókat sikerült szerződtetni a Videotonhoz, mint a szerb Danko Lazovic és Marko Scepovic, a bosnyák Anel Hadzic, vagy a macedón válogatott Boban Nikolov, illetve a magyar válogatott Fiola Attila és Huszti Szabolcs. A Videotonnál töltött három eredményes év után Hadnagy Zsolt tavaly nyáron új kihívásba kezdett, jelenleg Magyarország egyik legnagyobb sportmenedzseri irodájánál, a budapesti The Path-nél lát el sportmenedzseri feladatokat.
Sikeres scouting a régióban és Nyugaton
A kelet-közép-európai térségből a jól működő scoutingra a szlovák élvonalban szereplő AS Trencsén a remek példa, amely rendszerint kiváló játékosokat igazol, majd magas áron adja el őket. Lengyelországban a Lech Poznan jeleskedik, az ottani megfigyelők a magyar bajnokságból is szerződtettek labdarúgókat, mint például a jelenleg a Dinamo Kijevnél játszó Kádár Tamást. A legkiemelkedőbb munkát az olasz középcsapat Udinesénél végzik, ahol olyan szintű játékosokat fedeztek fel és adtak tovább, mint az FC Barcelonában, az Arsenalban, jelenleg pedig a Manchester Unitedban futballozó chilei Alexis Sánchez. Nyugat-Európában az angol Southamptont lehet kiemelni, amelynél komoly energiákat mozgósítanak a játékosmegfigyelés területén, példának okáért a korábban a Celtictől megszerzett holland Virgil van Dijkot tavaly 78,8 millió euróért adták el a Liverpoolnak, de az elmúlt években még további játékosokat értékesítettek 30 milliónál magasabb összegért.
Torockó és környéke Erdély egyik felkapott turisztikai régiója. A Székelykő lábánál fekvő két magyar település vendéglátásból jelesre vizsgázik.
Reggel háromnegyed hatra érkeztünk a marosszentgyörgyi római katolikus templomba a hat órakor kezdődő roráté misére. Az emberek sorra léptek be a templomba, egyre többen érkeztek, kapcsolódtak be a rózsafüzér-imádságba.
Erdélyben sok savanyúságot fogyasztunk, és ennek jelentős része még mindig a családi konyhán készül el. Közkedvelt a savanyú káposzta és az uborka, de kis leleményességgel minden zöldségfélét biztonságosan savanyíthatunk.
Gyerekkorában Klán János az Érmihályfalva állatpiacának helyet adó fűben kezdte rúgni a labdát, majd 17 évesen már bemutatkozott a helyi, megyei bajnokságot nyerő felnőttcsapatban.
Általánosságban egyre kevesebben tartanak sertést, Gyergyó vidékén azonban még mindig vannak, akik a téli hónapokban disznót vágnak, hogy az állat szinte minden részét feldolgozva megrakják a mélyhűtőket, éléskamrákat.
Évtizedeken keresztül testi épségét kockáztatta a vendégcsapatnak az a futballistája, aki testcsellel, egy keményebb szereléssel vagy netán góllal merészelte megtréfálni valamelyik bányavidéki ellenfelét.
Kevés téma van, amiről annyit beszélünk, hallunk és olvasunk, mint az egészséges táplálkozás és a mindennapi étkezéssel összefüggő kiegyensúlyozott életmód.
Nem lesz könnyű a jövő esztendő, figyelmeztetnek a kiadványunknak nyilatkozó gazdasági és pénzügyi szakértők, akik szerint a háztartások, a vállalkozások és az állami költségvetés is komoly kihívásokkal néz szembe.
Kárpát-medencei versenyeken díjnyertes szörpöket és lekvárokat állít elő saját gyümölcsösében megtermett nyersanyagból a kebelei Cseh házaspár.
A Máltai Szeretetszolgálat háza táján egész évben zajlik az élet, de az advent időszaka különösen aktív Marosvásárhelyen és Csíkszeredában is.
szóljon hozzá!